Skocz do zawartości

Izopropyl pozostawia mgiełkę na soczekach


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

Obstawiam ze material ktorym czysciles nie byl zbyt czysty, albo sam alkohol izoprop. byl podlej, zwietrzalej jakosci. Kup dedykowany plyn do optyki, jednorazowe - niepylace sciereczki do optyki. Wyczysc to jeszcze raz. Jedno pociagniecie sciereczki - wyrzucasz ja do smieci i czyscisz nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia wszelkiej optyki używam płynu do czyszczenia matryc aparatów foto. Nie zostawia żadnych osadów i nie uszkadza powłok antyodblaskowych. Nie jest może najtańszy, ale sprawdzony od czasu zakupu pierwszej lustrzanki, Canon 20D. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kirien napisał:

Obstawiam ze material ktorym czysciles nie byl zbyt czysty, albo sam alkohol izoprop. byl podlej, zwietrzalej jakosci. Kup dedykowany plyn do optyki, jednorazowe - niepylace sciereczki do optyki. Wyczysc to jeszcze raz. Jedno pociagniecie sciereczki - wyrzucasz ja do smieci i czyscisz nową.

Izop firmy Warchem, czysty do analiz więc nie taki zły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astroigi napisał:

Hej, po tym jak czyściłem izopropanolem mojego taira zauważyłem że soczewka z stała się lekko zamglona, czy ktoś wie jak zaradzić na to? 

Pozdrawiam 

Jeśli to był czysty alkohol, warto dodać wody destylowanej albo demineralizowanej aby uzyskać roztwór 50/50.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jak ktoś chce pojechać po bandzie to

https://www.sigmaaldrich.com/PL/pl/product/mm/102781?gclid=CjwKCAjwzt6LBhBeEiwAbPGOgbgzk6wgAuM7IQ1suHB2Oj_AoejIkq5gBDZqfmQcpbfp_Y5SYUg8JxoCKnkQAvD_BwE

tylko trzeba miec czyste naczynia co by sobie odlewac. tylko niestety sigma ma tylko litrowe, i dostawa moze kosztowac kosmicznie duzo, ale jakby kupic na 4 osoby, to ponizej stowy za 250ml ultra-czyetgo odczynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, calla napisał:

generalnie jak ktoś chce pojechać po bandzie to

https://www.sigmaaldrich.com/PL/pl/product/mm/102781?gclid=CjwKCAjwzt6LBhBeEiwAbPGOgbgzk6wgAuM7IQ1suHB2Oj_AoejIkq5gBDZqfmQcpbfp_Y5SYUg8JxoCKnkQAvD_BwE

tylko trzeba miec czyste naczynia co by sobie odlewac. tylko niestety sigma ma tylko litrowe, i dostawa moze kosztowac kosmicznie duzo, ale jakby kupic na 4 osoby, to ponizej stowy za 250ml ultra-czyetgo odczynnika.

 

Jeśli więcej osób chciałoby ten 2-propanol z linku to mogę przekazać jedną butelkę w ramach braterskiej astro samopomocy ;) Będzie trzeba tylko poczekać na dostawę z Sigmy. Do pokrycia byłby koszt wysyłki do paczkomatu a potem już będziecie sobie rozlewać :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego kombinowania z dedykowanymi płynami. Kup zwykły spirytus spożywczy w małej buteleczce z monopolowego, szmatę z mikrofibry i husteczek higienicznych ile wlezie. Spirytusem i mikrofibrą 1-sze czyszczenie z syfu a husteczkami likwidacja wszelakich smug co chwila "gruchą" przedmuchiwając i chuchając na optykę.

Rozumiem, że na początku ciężko będzie tą barierę psychologiczną pokonać, żeby czysty spirol lać w husteczkę a nie do gardła :D ale jak zobaczysz - efekt wart jest wyrzeczeń. Plusem jest też, że środek ten na pewno się nie zmarnuje nawet jakbyś przez dłuższy czas nic nie czyścił.

 

PS: I spiesz się, bo Morawiecki chce podnosić akcyzę.

Edytowane przez alinoe
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, alinoe napisał:

Żadnego kombinowania z dedykowanymi płynami. Kup zwykły spirytus spożywczy w małej buteleczce z monopolowego, szmatę z mikrofibry i husteczek higienicznych ile wlezie. Spirytusem i mikrofibrą 1-sze czyszczenie z syfu a husteczkami likwidacja wszelakich smug co chwila "gruchą" przedmuchiwając i chuchając na optykę.

Rozumiem, że na początku ciężko będzie tą barierę psychologiczną pokonać, żeby czysty spirol lać w husteczkę a nie do gardła :D ale jak zobaczysz - efekt wart jest wyrzeczeń. Plusem jest też, że środek ten na pewno się nie zmarnuje nawet jakbyś przez dłuższy czas nic nie czyścił.

 

PS: I spiesz się, bo Morawiecki chce podnosić akcyzę.

Raczej spirytusu spożywczego bym nie używał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Jeśli to był czysty alkohol, warto dodać wody destylowanej albo demineralizowanej aby uzyskać roztwór 50/50.

Tylko po co? Czy to ma zmniejszyć jakieś "negatywne efekty"? :laughing:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Astroigi napisał:

Raczej spirytusu spożywczego bym nie używał...

A czemuż to? To ciekawe... Akurat to nie mój pomysł a producenta teleskopów byłego STF i obecnego Intesa, który dołączał ulotki do swoich Maksutowów na skuteczny sposób czyszczenia optyki. Masz jakieś wiadomości na temat nieskuteczności tego sposobu? Żeby nie było, że zaraz ktoś wymyśli, że to niby tylko menisków się tyczy, to czyściłem tak obiektywy achromatów, apochromatów, filtry itd . itp. i czyszczę tak do dziś i nic niczemu się nie stało i dalej dają dobre obrazy. 0 smug, 0 rys, 0 tłuszczu.

 

No chyba, że Ci szkoda marnować akurat na optykę, co zrozumiałe :)

Edytowane przez alinoe
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukacz napisał:

Czasem tłuszcz z palców zostaje na ściereczce, a potem pięknie się rozmazuje po rozpuszczeniu alkoholem. Jeśli zostaje mgiełka (nie tłuszcz) po samym płynie to na to dobrze działa  Lenspen. 

I zwykła husteczka higieniczna.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, alinoe napisał:

A czemuż to? To ciekawe... Akurat to nie mój pomysł a producenta teleskopów byłego STF i obecnego Intesa, który dołączał ulotki do swoich Maksutowów na skuteczny sposób czyszczenia optyki. Masz jakieś wiadomości na temat nieskuteczności tego sposobu? Żeby nie było, że zaraz ktoś wymyśli, że to niby tylko menisków się tyczy, to czyściłem tak obiektywy achromatów, apochromatów, filtry itd . itp. i czyszczę tak do dziś i nic niczemu się nie stało i dalej dają dobre obrazy. 0 smug, 0 rys, 0 tłuszczu.

 

No chyba, że Ci szkoda marnować akurat na optykę, co zrozumiałe :)

Chodzi mi o to, że w spozywczym spirycie jest coraz więcej "dodatków", które mogą mieć wpływ na powłoki, nie próbowałem tego co prawda ale mam swoje obawy, jeżeli już to spirytus z apteki czy coś innego :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Astroigi napisał:

w spozywczym spirycie jest coraz więcej "dodatków"

Na tyle na ile się orientuję, to etanol do celów spożywczych może pochodzić tylko z produkcji na drodze fermentacja -> destylacja, więc nie specjalnie chce mi się wierzyć w "dodatki". No chyba że mówimy o jakimś spirytusie "targowym" to tak, tam to już co się uda z cysterny spuścić to jest ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kiniu-13 napisał:

Do czyszczenia wszelkiej optyki używam płynu do czyszczenia matryc aparatów foto. Nie zostawia żadnych osadów i nie uszkadza powłok antyodblaskowych. Nie jest może najtańszy, ale sprawdzony od czasu zakupu pierwszej lustrzanki, Canon 20D. 

Hej potwierdzam (kurdę brzmi jak utajniona reklam produktu).

Ale rzeczywiście miałem kilka izopropyli różnych marek, nie było źle i niedawno zainwestowałem z tego ROTINA z jednarazowymi niepylącymi husteczkami. Bardzo dobry płyn, od razu zmywa wszystkie smugi i nie pozostawia śladów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktos używa tych małych buteleczek po 60ml sprzedawanych na teleskopy.pl za 15zł ?,

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_114&products_id=432&lunety=Alkohol izopropylowy IPA czyszczenie optyki 60 ml

 

gabarytowo powinny być najwygodniejsze w użyciu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.