Skocz do zawartości

Askar Fra 600 czy jakas inna alternatywa


Marcin Ksiazek

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie Marcin możesz odetchnąć z ulgą.

 

Wygląda na to, ze z teleskopem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Domyślam się, że te zdjęcia robiłeś chipem APS-C, a więc sporym i korekcja pola jest dobra. No i gwiazdki takie, jak powinny być. Nurtuję mnie jednak pytanie dlaczego poprzednie obrazy były tak fatalne?

Wspomniana nieostrość może być spowodowana kiepskim seeingiem, nie przejmował bym się tym. 

 

Poniżej dla "niefitsowych" czytelników obrazy czytelne w jpg. Cała klatka zmniejszona do 3000x2000 i crop 1:1 ze środka pola.

 

306835627_askar600L.thumb.jpg.0d521910a91ff350c14128f753a3ac29.jpg

 

1248772072_askar600Lcrop.jpg.1a73a9b66340228e328fccf21929d14c.jpg

 

Edytowane przez Grzędziel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info, podejrzewam, ze poprzednie zdjecie bylo efektem, dziwnego regulanego "piku" na montazu oraz, ze byc moze jakies chmury byly na niebie stad te halo wyszlo. Jak bede mial okazje, to rozbiore kolo filtrowe i przeczyszcze raz jeszcze filtry.  Wiadomo teraz jest dosc zimno i wilgotno a sprzet caly czas w nieogrzewanej budce stoi, wiec moze i cos zaroscilo. 

Fakt z ustawianiem ostrosci mam pewien klopot, dotychczas caly czas robilem to z maska bahtinova, ktora zdalnie klade na teleskop o ostrze na "oko".  Teraz zaczalem eksperymentowac z FocusMaxem, ale tu jeszcze pewnie daleka droga, by to ogarnac.  

Motofocuser EAF mam podpiety na mikroruchy, wiec mysle ze moge uzyskac naprawde dobra dokladnosc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Marcin Ksiazek said:

Motofocuser EAF mam podpiety na mikroruchy, wiec mysle ze moge uzyskac naprawde dobra dokladnosc 

 

Ja nie podłączałem EAF do mikro tylko do głównej osi wyciągów i nigdy nie miałem problemu z ostrzeniem. EAF do autofokusa używa nie takiego małego zakresu ruchu a jednocześnie można ustawić ruch silnika na bardzo maleńki.

 

Ciekawe, jak u Ciebie to zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można napędzić oś główną albo oś z przekładnią 1:10. Zasadniczo pod względem precyzji oś główna jest z zapasem wystarczająca, a pozbywamy się luzu po drodze (i braku "sztywności" przekładni planetarnej), w efekcie ten wariant sprawdza się chyba lepiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Grzędziel said:

Spokojnie Marcin możesz odetchnąć z ulgą.

 

Wygląda na to, ze z teleskopem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Domyślam się, że te zdjęcia robiłeś chipem APS-C, a więc sporym i korekcja pola jest dobra. No i gwiazdki takie, jak powinny być.

 

No ten Askar to aps-c powinien łyknąć jak bułkę z masłem. Ja bym powiedział, że dla niego ten chip to akurat dosyć mały jest i raczej nie ma prawa na nim cokolwiek złego się dziać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam nareszcie pierwsze zdjęcie w kolorze.  Moglem w końcu przetestować w pełni wszystkie filtry HSO.  

Na poczatku mialem nie lada problem z gradientami, moja okolica jest niestety strasznie zaśmiecona latarniami, a i samo niebo też jest katastrofalne. 

 

Poniżej efekt moich wypocin, sama obrobka to jakaś masakra u mnie, więc długa droga przede mna.  

Na każdy kanał składa sie po 50 klatek 300 sekundowych w BIN2.  Załaczam zdjęcie kolorowe, jak i każdy kanal z osobna.

HST-image-Meduza-ic443.jpg

IC443-Ha12nm-poflacie.tiff IC443-OIII-po flacie.tiff IC443-SII-po flacie.tiff

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.