Skocz do zawartości

Kupię kompaktowy teleskop. Budżet ok 500 zł


Tomek Ostrowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Kupię kompaktowy teleskop głównie do oglądania planet i księżyca. Mieszkam w mieście w bloku i rzadko mam okazję wyjechać w jakieś ciemne miejsce. Może na ktoś do sprzedania teleskop za kwotę ok500 zł, który nie byłoby zabawką i pozwoliłby co nieco obejrzeć???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompaktowy sprzęt to lornetka :)
Tymbardziej będzie to lepszy wybór patrząc na Twój budżet, gdzie teleskop do takiej kwoty to raczej zabawka pełna plastikowych elementów, a lornetka do tej kwoty będzie już całkiem dobra...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się za tyle zlozyć zestaw. Mam 80/400  kupiony na giełdzie z kontowka i okularem 25,do tego montaż dobsona nowy sprowadzony z niemiec-cena z wysylka ok 217zl.. dokupic jakis okular 9mm GSO  za ok 40zl używka i można zamknąć sie 500zł. Ale bedzie brakowac okularow,barlowa,filtrow itp Wiec ze to taka namiastka obserwacji... . Ale na balkon kupuje się inne rzeczy. Lepiej od razu zwieksz budzet do 2-3 tyś na początek. 

 

Są też skyluxy na OLX do wyrwania za 200-350zł-z montażem-starczy wiec jeszcze na jakis okular czy filtr np UHC sv bony za ok 90zł i np 9mm GSO uzywka za 40zł. Oczywiście ten montaż nie bedzie komfortowy a 70mm to niewiele. Ale bedzie tanio.

Edytowane przez Flaytec1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Sky-watchera 80/400, który kosztował rok temu niecałe 400 zł nowy. Bardzo fajny w takim budżecie. Aberracja chromatyczna ogromna, ale jak się "przymknie" obiektyw, to do planet, księżyca i szerokich pól jest naprawdę ok. Choć, dołączę się do pozostałych tu i powiem, że to taka dolna półka i to z tyłu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekL Mógłbyś rozwinąć? Kładzie na planetach jak rozumiem bo w Dsach to raczej pokaże słabiej bo mniejsza średnica.Porownywalem moje APO 66 z SW 102 na Dsach i apo nie ma szans...a w planetach bylo podobnie, oba w tych warunkach nie pokazały przerwy cassiniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomekL napisał:

Ja mam taki na bazie szkła z PZO 66/400. Pod względem obrazu kładzie na łopatki te sky-watchery. Niestety ciężki do dostania choć z rzadka pojawiają się czasami na giełdach.

Czy myslisz,że gdyby przymknąć 80 SW do ok 60mm to różnica w jakości nadal by była taka znacząca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 9.11.2021 o 21:16, Tomek Ostrowiec napisał:

Kupię kompaktowy teleskop głównie do oglądania planet i księżyca. Mieszkam w mieście w bloku i rzadko mam okazję wyjechać w jakieś ciemne miejsce. Może na ktoś do sprzedania teleskop za kwotę ok500 zł, który nie byłoby zabawką i pozwoliłby co nieco obejrzeć???

 

Za 500 zł (czy nawet za 800 zł) nie kupisz nic, co da Ci prawdziwą radość z obserwacji planet i Ksieżyca. 

Szukar refraktora 90/900 lub Maka 90 mm. I do tego DOBRE okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/10/2021 at 7:18 PM, Flaytec1 said:

TomekL Mógłbyś rozwinąć? Kładzie na planetach jak rozumiem bo w Dsach to raczej pokaże słabiej bo mniejsza średnica.Porownywalem moje APO 66 z SW 102 na Dsach i apo nie ma szans...a w planetach bylo podobnie, oba w tych warunkach nie pokazały przerwy cassiniego.

Chodziło mi o jakość obrazu głównie o aberrację chromatyczną w porównywalnych aperturach. Oczywiście ten mój aperturę ma malutką więc taki teleskop 100mm czy 120mm na DS'ach będzie lepszy. Ale tutaj jest dyskusja sprzętach kompaktowych, do których te 100 czy 120mm raczej się nie zaliczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.