Skocz do zawartości

Dylematy mobilności


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Kapitan Cook napisał:

Ja za to mam pytanie z innej beczki: ile planujesz rocznie tych wyjazdów ? bo jak się okaże ze 2 rocznie plus nigdy nie wiesz czy będzie pogoda , to cała inwestycja jest z góry nieopłacalna.

Hobby to nie jest inwestycja. To jest skazane z góry na straty :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@bas.sic zgadza się, ale nie każdy wydaje 50 000 na hobby. Ja kupie szachownicę to jestem do tyłu 50 zł i też mam w co się bawić do końca życia. Ale jak mówią, każdemu według jego portfela.

to nie jest przedmiotem dyskusji

 

  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

a jeśli tracker to jaki?

 

Kuba, jak będziesz pewny co do szkła jakie kupisz, wtedy podejmij decyzję o trakerze. Pamiętaj, że Cruxy miały jakąś akcję serwisową, bo źle prowadziły. Zajrzyj też na stronę Fornaxa.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

 

Kuba, jak będziesz pewny co do szkła jakieś kupisz, wtedy podejmij decyzję o trakerze. Pamiętaj, że Cruxy miały jakąś akcję serwisową, bo źle prowadziły. Zajrzyj też na stronę Fornaxa.

to wiem, szukam tylko po wymianie silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kubaman napisał:

myślę jeszcze o FRA 230

acl200 lepszy znacznie. miałem oba w rynkach. szersze pole, lepiej działa z full frame, fine focus, i nie trzeba się martwić o backfocus aż tak bardzo. malutki guiderek i aaplus do tego i montażyk...

 

pole widzenia słuszne jak na 50 mm dziury:

8605b9d5-4a8d-4b58-a2fc-4a3c5a95dfd1.thumb.jpg.ccef18f03c68ba929a75785c178ce8bc.jpg

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widze jiedna opcje. Popadasz w wir zakupow sprzętowych. Chuba jedybe co Ci pomoze w tym momencie to wieksze auto.  @marlborothc jak sprawdza sie Twoj transporter?

Przyczepka lubi podskakiwac , wiec odradzam.

 

Zakladam jednak, ze nastawiłeś sie na zakup kolejnego setupu i cokolwiek byloby tu napisane nie odwiedzie Cie od tej decyzji ;)

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@licho52 a co z rotacją pola ?

Az-GTi może pracować w trybie EQ po dokupieniu klinu paralaktycznego i aktualizacji do najnowszego softu ze strony SkyWatchera.

 

Dla mnie ten montaż, obowiązkowo ASIAIR i np. mój Sharpstar 61mm to szczyt mobilności. Wszystko mieści się w tej torbie: https://allegro.pl/oferta/duza-torba-fotograficzna-na-aparat-canon-nikon-8999646538 czyli teleskop (nie trzeba rozkręcać dovetaila, kamer, złączek itd.), montaż, przeciwwaga, okablowanie. W sumie do ręki biorę 3 rzeczy: rzeczoną torbę fot., akumulator 40Ah w tym pokrowcu za rączkę: https://allegro.pl/oferta/pokrowiec-ocieplacz-na-akumulator-45ah-60ah-75ah-7636617537 i statyw w pokrowcu z Delty.

 

O... nawet mam porównanie z czym jeździłem kiedyś a z czym teraz:

 

IMG_20211002_114547.gif

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

Ja tu widze jiedna opcje. Popadasz w wir zakupow sprzętowych. Chuba jedybe co Ci pomoze w tym momencie to wieksze auto.  @marlborothc jak sprawdza sie Twoj transporter?

Przyczepka lubi podskakiwac , wiec odradzam.

no ja wybrałem kompromis między camperem .autem miejskim plus przyczepa campingowa . Na razie jestem zadowolony:hiya:

IMG_3631.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

Zakladam jednak, ze nastawiłeś sie na zakup kolejnego setupu i cokolwiek byloby tu napisane nie odwiedzie Cie od tej decyzji ;)

a właśnie nie

Chcę pojechać ze sprzętem pod dobre niebo, najlepiej zimą - Bieszczady, Jaśliska, lub choćby wyskoczyć w nowiu na Kudłacze gdzie nigdy nie byłem choć mam 40 minut z domu -

i nie zdecydowałem się w jaki sposób to zrobić. Ale coś mi mówi, że jak będę bardzo chciał to i ASA zabiorę, ale jednak z rodziną na wyjazd to coś ultralekkiego.

 

tylko czy tracker to jest to?

brak możliwości kadrowania w zasadzie wymusza jednorazowe sesje 

jest fajniutki mini montaż harmoniczny Crux mini, ale cena jest wręcz zabawna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

brak możliwości kadrowania w zasadzie wymusza jednorazowe sesje 

 

Z całym szacunkiem, to ja daję rady kadrować na 300mm z apsc na SWSA i i sesje kilku nocne. Poziom trafienia w kadr co najmniej 90%. Ciebie uważam za górną półkę astrofotografów, wiec nie powinienieś mieć z tym specjalnych problemów. Chyba....że nie znasz nieba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kapitan Cook napisał:

 

Z całym szacunkiem, to ja daję rady kadrować na 300mm z apsc na SWSA i i sesje kilku nocne. Poziom trafienia w kadr co najmniej 90%. Ciebie uważam za górną półkę astrofotografów, wiec nie powinienieś mieć z tym specjalnych problemów. Chyba....że nie znasz nieba :P

Zgadza się, nie znam w takim zakresie jak znać powinienem, choćby dlatego, że ode mnie mało co widać na tym niebie

jasne, że M31, Plejady czy Oriona sobie trafię, ale powiedzmy Barnarda 20 to już może być kłopot, a pod ciemne niebo chce się z jeździć na takie obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

Zgadza się, nie znam w takim zakresie jak znać powinienem, choćby dlatego, że ode mnie mało co widać na tym niebie

jasne, że M31, Plejady czy Oriona sobie trafię, ale powiedzmy Barnarda 20 to już może być kłopot, a pod ciemne niebo chce się z jeździć na takie obiekty.

Polecam wydrukować sobie coś takiego: https://www.thingiverse.com/thing:4971675 , zakupić zielony laser i spokojnie można celować z sukcesem w miejsca, gdzie nie ma charakterystycznych gwiazd. Poza tym jakbyś zakupił ASIAIR, co jest wg mnie niezbędne do tzw. zestawu mobilnego to masz PlateSolve i możesz sobie celować dokładnie gdzie chcesz.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, TheShackMeister napisał:

AZ GTI ma taka opcje. Stawiasz na klinie i będzie spełniać swoje zadanie.

Dzięki za tę wskazówkę, wydaje się to bardzo ciekawą propozycją

 

edit: dopiero teraz telefon mi odświeżył posty, - @alinoe super, to jest ten kierunek który mi pasuje co do montażu

 

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.