Skocz do zawartości

M 39 - Gromada otwarta w Łabędziu


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za opis! Dobrze, że ktoś przypomina, że to hobby to może być coś więcej niż słit focie :-)

A focia też jest słit.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tuvoc napisał:

Osobą, która pokazała na forum, że to błędne podejście jest kolega @diver, który wykonuje od lat świetną pracę i zaprezentował nam już nie raz piękno tych niedocenianych skarbów kosmosu.

 

Oj tam, oj tam. Ja po prostu lubię wiedzieć, co fotografuję. A jak już opiszę to sobie na własny użytek, to dzielę się z gawiedzią. ;)

Ładnie opracowałeś ten materiał, zarówno fotograficznie jak i opisowo. Fotograficznie zdecydowanie ładniej, niż ja półtora roku temu. Chyba będę musiał wrócić do swojego materiału. ;)

Pozwolę sobie jednak na kilka uwag, dotyczących obrazka.

1. Gwiazdki lewej części kadru wyraźnie jadą, nawet z dala od narożników. Kolimacja czy tilt?

2. W sumie 60 s do wystarczający czas ekspozycji dla pokazania gwiazdek. Ale dla ciemnych obiektów tła to za mało. Przy moich 120 s LDN-y ledwie się zarysowały.

3. Może odrobinę brakuje mi ostrości i saturacji na gwiazdkach, ale to już rzecz gustu.

 

Generalnie gratki, bo mamy podobne podejście do gwiazdek, które są przecież tak bardzo interesujące. :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre zdjęcie i opis. Co do galaktyk PGC 86597 i PGC 167495 to mógłbyś spróbować za pomocą SA200 wyłapać ich widmo.

Nie będzie to łatwe, bo widma jasnych gwiazd mogą zasłonić widmo galaktyk. Same widma mogą być ciekawe, bo:

- dostaniesz informację o wieku galaktyki w zależności od tego jakie światło będzie dominować

- możesz określić czy obiekt się oddala / przybliża - przesunięcie blue/red-shift

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, diver napisał:

 

Oj tam, oj tam. Ja po prostu lubię wiedzieć, co fotografuję. A jak już opiszę to sobie na własny użytek, to dzielę się z gawiedzią. ;)

Ładnie opracowałeś ten materiał, zarówno fotograficznie jak i opisowo. Fotograficznie zdecydowanie ładniej, niż ja półtora roku temu. Chyba będę musiał wrócić do swojego materiału. ;)

Pozwolę sobie jednak na kilka uwag, dotyczących obrazka.

1. Gwiazdki lewej części kadru wyraźnie jadą, nawet z dala od narożników. Kolimacja czy tilt?

2. W sumie 60 s do wystarczający czas ekspozycji dla pokazania gwiazdek. Ale dla ciemnych obiektów tła to za mało. Przy moich 120 s LDN-y ledwie się zarysowały.

3. Może odrobinę brakuje mi ostrości i saturacji na gwiazdkach, ale to już rzecz gustu.

 

Generalnie gratki, bo mamy podobne podejście do gwiazdek, które są przecież tak bardzo interesujące. :)

 

Sławku bardzo dziękuję za miłe słowa. Stwierdzam, że zrozumienie co się właśnie fotografowało jest równie fascynujące (jeśli nie bardziej) jak samo wykonanie zdjęcia.

Bardzo dziękuję za merytoryczne uwagi. Postaram się do nich odnieść.

1. Niestety zauważyłem to od momentu zestackowania materiału. Dziwna sprawa - teleskop był skolimowany, a kamera i korektor mam na sztywno zmontowany z wyciągiem. Czy mogło być to spowodowane wiatrem?!? Jakieś ugięcie przez wiatr z jednej strony? Ja wiem, że taka tuba to już żagiel, ale że aż tak?

2. Racja, też bym pewnie wydłużył. Może krakowskim targiem tak do 90 sek. Bałem się, że uzysk klatek będzie marny przez wiatr, stąd tak asekuracyjnie podszedłem do czasu ekspozycji.

3. Popracuję jeszcze nad tym!

 

Dziękuję za konstruktywną krytykę. Pewnie już nie pamiętasz, ale sam mi pokazywałeś jak ogarniać gromady w poście "Bawimy się materiałem" :D

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jan Bielański napisał:

Bardzo dobre zdjęcie i opis. Co do galaktyk PGC 86597 i PGC 167495 to mógłbyś spróbować za pomocą SA200 wyłapać ich widmo.

Nie będzie to łatwe, bo widma jasnych gwiazd mogą zasłonić widmo galaktyk. Same widma mogą być ciekawe, bo:

- dostaniesz informację o wieku galaktyki w zależności od tego jakie światło będzie dominować

- możesz określić czy obiekt się oddala / przybliża - przesunięcie blue/red-shift

 

Janku no i co zrobiłeś :) Teraz dodałeś mi kolejny ciekawy temat do listy :D A tak serio, to dziękuję za świetny pomysł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Janku no i co zrobiłeś :) Teraz dodałeś mi kolejny ciekawy temat do listy :D A tak serio, to dziękuję za świetny pomysł!

Myślałeś że Ci sprzedałem SA200 po to żeby w pudełku siatka dyfrakcyjna leżała:D. Wiedziałem że dobrze wykorzystasz ten sprzęt!!!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Bardzo dobre zdjęcie i opis. Co do galaktyk PGC 86597 i PGC 167495 to mógłbyś spróbować za pomocą SA200 wyłapać ich widmo.

Nie będzie to łatwe, bo widma jasnych gwiazd mogą zasłonić widmo galaktyk. Same widma mogą być ciekawe, bo:

- dostaniesz informację o wieku galaktyki w zależności od tego jakie światło będzie dominować

- możesz określić czy obiekt się oddala / przybliża - przesunięcie blue/red-shift

 

Znając życie będą mocno przesunięte ku czerwieni przez silną ekstynkcję w okolicach pasa Drogi Mlecznej. Podobna sytuacja jak w Maffei czy Dwingeloo. Może to silnie zaburzać ewentualną analizę widmową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Znając życie będą mocno przesunięte ku czerwieni przez silną ekstynkcję w okolicach pasa Drogi Mlecznej. Podobna sytuacja jak w Maffei czy Dwingeloo. Może to silnie zaburzać ewentualną analizę widmową.

Albo poszerzyć analizę o wpływ Drogi Mlecznej na widmo - więc dalej jest ciekawie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jan Bielański napisał:

Albo poszerzyć analizę o wpływ Drogi Mlecznej na widmo - więc dalej jest ciekawie.

 

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Znając życie będą mocno przesunięte ku czerwieni przez silną ekstynkcję w okolicach pasa Drogi Mlecznej. Podobna sytuacja jak w Maffei czy Dwingeloo. Może to silnie zaburzać ewentualną analizę widmową.

Obaj panowie macie rację. Tu będzie jeszcze trudność natury techniczno-obróbkowej. Tam pojawi się bardzo dużo widm i trzeba będzie odsiać wszystko co jest od pobliskich gwiazd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wartościowy tekst odnośnie tej gromady. 

 

Gromadka zwraca na siebie uwagę już przy obserwacjach nieuzbrojonym okiem, odcinając się od tła, jako pojaśnienie, już pod niebem podmiejskim.

 

W sezonie letnim często tam celowałem dwururką, bo niestety jak dla AZ-3, to latem było już za wysoko. Jednak dzięki uprzejmości kolegi Reglistunarek, miałem możliwość spojrzeć na nią przez osiem cali, no i należy przyznać, że prezentowała się całkiem przyjemnie.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.