Skocz do zawartości
  • 0

Aparat astro


Mnich85

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć. Generalnie większość w miarę nowych modeli będzie ok, zarówno Canonów i Nikonów. Wszystko zależy od tego, o jaką dziedzinę astrofoto chodzi, do jakiej optyki ma być używany, czy sterowany z komputera czy samodzielnie, czy będzie poddany modyfikacji i o jakim budżecie mówimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

APSC

 

Najtaniej i ciągle sensownie:

 

Canon od 1200d wzwyż

Nikon od d5100 wzwyż

 

Po prostu dobrze:

 

Canon od 80D wzwyż

Nikon od 7200 wzwyż

 

FF

 

Canon 6D

 

Nikon wszystko od D600 wzwyż

 

Z nikonami problem w seriach 3xxx i 5xxx w związku z nierozłączalnym filtrem blokującym podczerwień. Ale kolega @sidiouss może pomóc to obejść.

Z canonami w tańszych modelach olbrzymie ułatwienie w postaci Magic Lantern.

Canon w nowszych modelach ma dual-pixel który podobno nie pomaga w trzymaniu niskiego poziomu szumu.

Nikon ma przewagę w postaci matryc ISO-Invarient. W skrócie jakie ISO nie ustawisz będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja od siebie mogę polecić Nikona D610 :) 

Nie wiem jakie są twoje potrzeby ale z racji, że mam go kilka miesięcy to rekomenduje.

No i patrząc na ceny aps-c Nikona, kierował bym się w stronę FF.

1. Bezproblemowe sterowanie z rożnymi urządzeniami

2. Naprawdę fajne obrazki na iso 400 

3. Bez problemu można zmodyfikować 

Mi za ~2700zł udało się dorwać kilkumiesięczna sztukę z przebiegiem > 1000 zdjęć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Piotrek K napisał:

Nikon, Pentax, Fuji - Canon ma słabe matryce w niższych modelach.

Z pentaxem, fuji bym się nie zgodził, jeżeli chcesz zrezygnować z wężyka na rzecz komputera to już pojawiają się problemy no i nie wiadomo jak z modyfikacją?

Nawet w Sony trzeba było ściągać "lewe" sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Mnich85 napisał:

Panowie które aparaty nadadzą się do Astro?? 

 

 

Jaki rozmiar matrycy przewidujesz, sprzęt nowy czy używany i jaki budżet maksymalny? Modyfikacja do astro, czyli zdjęcie filtra też będzie mieć znaczenie do fotografii dziennej i może wpływać na działanie autofocusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, MateuszW napisał:

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć. Generalnie większość w miarę nowych modeli będzie ok, zarówno Canonów i Nikonów. Wszystko zależy od tego, o jaką dziedzinę astrofoto chodzi, do jakiej optyki ma być używany, czy sterowany z komputera czy samodzielnie, czy będzie poddany modyfikacji i o jakim budżecie mówimy.

 

24 minuty temu, count.neverest napisał:

 

Jaki rozmiar matrycy przewidujesz, sprzęt nowy czy używany i jaki budżet maksymalny? Modyfikacja do astro, czyli zdjęcie filtra też będzie mieć znaczenie do fotografii dziennej i może wpływać na działanie autofocusa.

Panowie A może lepszy wybór to aparat  Astro a nie lustrzanka?? Jakiś atik czy zwo.. 

 

Bo szczerze a aparatami to ja kompletne dno. Nie kumam matryc, wielkości pikseli itd. Mechanicznie złożę aparat i rozbiore... Przerobię ale techikaliach to ciemna magia dla mnie 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Mnich85 napisał:

 

Panowie A może lepszy wybór to aparat  Astro a nie lustrzanka?? Jakiś atik czy zwo.. 

 

Bo szczerze a aparatami to ja kompletne dno. Nie kumam matryc, wielkości pikseli itd. Mechanicznie złożę aparat i rozbiore... Przerobię ale techikaliach to ciemna magia dla mnie 

Kamera to na moje oko chłodzony aparat :) Matryce w kamerkach często są tymi samymi co w aparatach, chyba, że się mylę to przepraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Póki nie przedstawisz nam swoich potrzeb / zastosowań i budżetu, to nie ma o czym rozmawiać. Nie wiedząc nic mogę polecić kamerę QHY600Pro za jedyne 32000 zł + vat, będzie dobra do wszystkiego.

Lustrzanki stosuje się głównie do trzech rzeczy
-jako tańszy odpowiednik kamery, bo za niewielkie pieniądze masz dużą matrycę

-tam gdzie liczy się mobilność i prostota i nie używasz sprzętu z kompem, tylko samodzielnie

-do astrokrajobrazów / timelasów, czyli tam gdzie fotografuje się na statywie obiektywem

Kamery dają na ogół lepszy obraz, ale za znacznie wyższą cenę, wymagają komputera i zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, MateuszW napisał:

Póki nie przedstawisz nam swoich potrzeb / zastosowań i budżetu, to nie ma o czym rozmawiać. Nie wiedząc nic mogę polecić kamerę QHY600Pro za jedyne 32000 zł + vat, będzie dobra do wszystkiego.

Lustrzanki stosuje się głównie do trzech rzeczy
-jako tańszy odpowiednik kamery, bo za niewielkie pieniądze masz dużą matrycę

-tam gdzie liczy się mobilność i prostota i nie używasz sprzętu z kompem, tylko samodzielnie

-do astrokrajobrazów / timelasów, czyli tam gdzie fotografuje się na statywie obiektywem

Kamery dają na ogół lepszy obraz, ale za znacznie wyższą cenę, wymagają komputera i zasilania.

Troszkę mi Pan wyjaśnił. 

 

Mi potrzeba do obiektów DSS.

Budzet myślę żeby sie zamknąć w 10tys... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Mnich85 napisał:

Troszkę mi Pan wyjaśnił. 

 

Mi potrzeba do obiektów DSS.

Budzet myślę żeby sie zamknąć w 10tys... 

Już coś wiemy. Teraz jeszcze przydałoby się wiedzieć, jaki teleskop do tego? Czy planujesz fotografię z filtrami wąskopasmowymi, czy tylko RGB? Masz duże LP w miejscu obserwacji, czy dostęp do ciemnego nieba? Od tego zależy, czy iść w kamerę mono, czy kolorową.

 

Tak domyślnie można by było polecić ASI1600. Ale jeśli teleskop pozwoli, to można pójść w nieco większą matrycę lub jak ograniczamy się do koloru, to wybór rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, MateuszW napisał:

Już coś wiemy. Teraz jeszcze przydałoby się wiedzieć, jaki teleskop do tego? Czy planujesz fotografię z filtrami wąskopasmowymi, czy tylko RGB? Masz duże LP w miejscu obserwacji, czy dostęp do ciemnego nieba? Od tego zależy, czy iść w kamerę mono, czy kolorową.

 

Tak domyślnie można by było polecić ASI1600. Ale jeśli teleskop pozwoli, to można pójść w nieco większą matrycę lub jak ograniczamy się do koloru, to wybór rośnie.

Mam montaż Neq 6 pro.

Teleskop  Messier AR-152S

Uniwersal 200/3500 Newton

Gso 8" F/8 RC

I parę lunetek, obiektywów. 

 

 

Możliwość obserwacji w okolicach Wrocławia lub wyjazdy w Bieszczady/lubelskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odpowiedź jest prosta, Nikon Z6 II. Sam mam Nikona Z6 i jestem mega zadowolony. Druga generacja jest o tyle lepsza bo ma wbudowany interwałometr do 900s.

Dwa procesory, przydatne do kręcenia Time Lasp. Po rozmowach z Michałem Kałużnym bez problemu można go zmodyfikować pod astrofotografię. Ma regulowaną płytkę z sensorem.

I najważniejsze w astrofotografii, duży pixel, bardzo niskie szumy jak na aparat.

 

Edit: Gdybyś chciał aparat do astrofotografii z chłodzeniem to polecam tego Nikon Z6 http://www.centralds.net/cam/?product=astro-z6-cooled-nikon-z6

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, count.neverest napisał:

To za kasę chłodzonego Z6 wybrałbym ASI2400, lepsze chłodzenie, HCG, bardziej wydajna matryca.

I myślisz że jak drogie to takei super?? Sony ix410 aż tak super to nie jest. (dewaguje) 

Edytowane przez Mnich85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, pablo12311 napisał:

Druga generacja jest o tyle lepsza bo ma wbudowany interwałometr do 900s.

Dwa procesory, przydatne do kręcenia Time Lasp.

 

Do tego co wymieniłeś wystarczy d600 za tańszy ze 4 razy. Interwałometr, kupujesz za 70 zł. Nie wiem po co do timelapsów 2 procesory, skoro d5100 5 lat temu robiłem takie rzeczy. Ja od 2014 roku nie widzę żadnych rewolucyjnych zmian jak chodzi o matrycę w aparatach. Te które nastąpiły to chyba jedynie matryce, BSI czyli szumią o 1EV mniej niż wcześniejsze modele. Nie obraź się za tą wypowiedź. Chodzi mi tylko o to że tak naprawdę kupno czegokolwiek innego niż d600/750/800 to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.