Skocz do zawartości

Nasze chłopaki lubią orciaki


bartolini

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Stricte do planet z powodzeniem da radę serie DeLite i Delos

Mam DeLite'y 3mm i 4mm i jestem nimi zachwycony

 

Postęp w technologii warstw i konstrukcji okularów szerokokątnych 60~75* powoduje, że zaciera się granica pomiędzy okularami "do DS" i "do planet".

Co widać po wymieraniu konstrukcji typowo planetarnych. W sumie pozostają generyczne orciaki z Ohi Optical i okulary z Takahashi - szkoda. 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Które to i jak bardzo są w stanie konkurować z Morpheusami i innymi wpółczesnymi cudami?

Mając do zaprojektowania okular mający 40-50* pola na pewno można go łatwiej/lepiej wybaflować.

Te krótsze planeciaki - nie orciaki - zwykle mają dodatkowo grupę smitha, więc argument o liczbie soczewek już się dezaktualizuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marcin_G napisał:

Które to i jak bardzo są w stanie konkurować z Morpheusami i innymi wpółczesnymi cudami?

Patrząc po ofercie obecnie są już tylko Masuyamy - http://www.ohi-optical.co.jp/base2.html  Przypadkiem Fujiyamy ortho nie wychodziły z tej fabryki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 12:50, Człeko napisał:

Patrząc po ofercie obecnie są już tylko Masuyamy - http://www.ohi-optical.co.jp/base2.html  Przypadkiem Fujiyamy ortho nie wychodziły z tej fabryki? 

Orciaki i szerokokątne brandują jako Masuyama.

Same orciaki brandują jeszcze: Fujiyama, Hutech, Kokusai Khoki ect.. i ostatnio pod swoją marką Ohi:

Ohi Optical Genuine Abbe Orthoscopic Eyepiece 6mm – Okularum

1006412909_ohiorto.JPG.dd7e4383672a8fcf60af488738d68a68.JPG

 

Stare wypusty jako Antares czy BGO. W sumie nie widziałem miarodajnego  porówniania tych starych i nowych wypustów - czy widać jakieś różnice?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

Stare wypusty jako Antares czy BGO. W sumie nie widziałem miarodajnego  porówniania tych starych i nowych wypustów - czy widać jakieś różnice?

Kupilem niedawno Masuyame 5mm. Nie mam obecnie starego BGO (mialem kiedys tez 5mm), ale wydaje mi sie, ze Masuyama ma inne warstwy - takie jak w BCO. Warstwy te mają  wieksza transmisję. Poza tym  orciak jast taki sam jak stary BGO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Kupilem niedawno Masuyame 5mm. Nie mam obecnie starego BGO (mialem kiedys tez 5mm), ale wydaje mi sie, ze Masuyama ma inne warstwy - takie jak w BCO. Warstwy te mają  wieksza transmisję. Poza tym  orciak jast taki sam jak stary BGO.

Znalazłem własnie porównianie BGO z BCO

Baader Classics - the story so far .... - Member Equipment Reviews - Stargazers Lounge

Zwłaszcza to zdjęcie z dwoma 18tkami - chociaż BGO jest chyba pod bardziej niekorzystnym kątem sfotografowane:

post-118-0-09799400-1358937652.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Wydzielone z wątku o 100° okularach. Jeśli ktoś ma ciekawszy pomysł na tytuł to proszę ;)

Tytuł tylko jeden wchodzi w grę:

"Nasze chłopaki lubią orciaki" - czyli o klasycznych okularach ortoskopowych

 

A czy ktoś z Was ma/miał coś z serii "Volcano top" / Circle T? Ja mam dwa University Optics, 12,5 z prostymi powłokami, 9mm z FMC już. Lubię oba, choć ich porównanie do analogocznych Morfeuszy jest - delikatnie mówiąc - dające do myślenia.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcin_G napisał:

A czy ktoś z Was ma/miał coś z serii "Volcano top" / Circle T? Ja mam dwa University Optics, 12,5 z prostymi powłokami, 9mm z FMC już. Lubię oba, choć ich porównanie do analogocznych Morfeuszy jest - delikatnie mówiąc - dające do myślenia.....

One były/są do kupienia w EU?

Kojarzę tylko sztuki z importu z USA - te z prostymi powłokami.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misza napisał:

(...) Miałem BCO 10mm i rozczarował mnie, wolałem zostawić sobie lantanowego SLV


BCO 10 mm to nie jest szczyt wygody i pola, ale pod względem transmisji i kontrastu to jest (jak dla mnie) super okular, zwłaszcza jak na swoją cenę.

Wiele razy skracałem go do 5 mm Barlowem TV 2x i porównywałem do Pentaxa XW 5 mm i zawsze był remis albo bardzo blisko remisu.

Tak samo porównywałem BCO 6 mm do tego XW 5 mm i też wypadały bardzo podobnie, oczywiście pomijając wygodę użytkowania i pole.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, oicam napisał:

A jak względem tych wszystkich orciaków stoją Plossle TV?

A i są też tanie ortho Omegon https://www.astroshop.pl/okulary/15_10/m,Omegon/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=Ortho

Plossle TV to też super

okulary. Chociaż ER mniejszy od orciaków o porównywalnej ogniskowej i 8mm był dla mnie niekomfortowy. 11tka jest już OK.

Apropos tanich ortho, tańsze od tych omegonów są baader BCO.

Poza tym na Ali w okolicach ~200PLN są jakieś kson-y, ale trudno powiedzieć co to warte.

A ceny astroshopa jak zwykle o 10-20% wyższe niż delty czy teleskopów :/

 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Nasze chłopaki lubią orciaki

@Mareg ale to jest porównanie samych Plossli między sobą. A mnie ciekawi skrzyżowanie w  boju ortho z Plosslem.

I jeszcze pytanie o oddawanie barw w okularach ortoskopowych. Ja mam tanie Plossle i jednego BCO 6mm no i powiem, że Jowisz w BCO jest "lodowaty".

No i ostatnie pytanie o to porównanie https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=35785

Nie to żebym forsował myśl, że tanie okulary są tak samo dobre jak te droższe, tylko chodzi mi o Wasze zdanie na ten temat w odniesieniu do Waszych doświadczeń i do testu z linku powyżej.

A jeszcze co do barw to jak względem ortoskopów wypadają Vixeny LV i nowsze?

 

Edytowane przez oicam
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównanie okularów zależy od wielu zmiennych.

 

inaczej wypadnie to w achromacie inaczej w APO a jeszcze inaczej w u. lustrzanym

istotne jest by pamiętać ,ze:

 

- warunki atmosferyczne są kluczowe 

- każdy układ optyczny wchodzący w skład układu  zamkniętego jak : kątówka, nasadka itp. również muszą być wysokiej jakości

- wiek obserwatora, wady wzroku, etc. musza być uwzględniane w danym porównaniu

- źrenica wyjściowa powinna być  na zbliżonym poziomie  w danym aspekcie porównań 

 

Obecnie testujemy Pentax-a ortho, który z konstrukcji wydaje się być modyfikowanym plossllem a obraz jego niezłe może namieszać nawet w śród TAO.

8mm Plossl TV był ostry dopóki nie zladowal TAO.

Monocentryki mają najlepszy scatering ale jest to b. niewygodny okular przez co ludzie go nie szanują z należytą godnością :)

ZAOII to docelówka - ale kupienie na szt. graniczy z wygrana w totka.

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, oicam napisał:

@Mareg ale to jest porównanie samych Plossli między sobą. A mnie ciekawi skrzyżowanie w  boju ortho z Plosslem.

I jeszcze pytanie o oddawanie barw w okularach ortoskopowych. Ja mam tanie Plossle i jednego BCO 6mm no i powiem, że Jowisz w BCO jest "lodowaty".

No i ostatnie pytanie o to porównanie https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=35785

Nie to żebym forsował myśl, że tanie okulary są tak samo dobre jak te droższe, tylko chodzi mi o Wasze zdanie na ten temat w odniesieniu do Waszych doświadczeń i do testu z linku powyżej.

A jeszcze co do barw to jak względem ortoskopów wypadają Vixeny LV i nowsze?

 

Barwy to tak subiektywny temat, że chyba nie podlega dyskusji. Bo jakie barwy mają mieć te planety - jak ze zdjęć? Można próbować opisywać porównawczo.

Na przykład dla mnie ESy 82* i 68* dają chłodniejsze odwzorowanie barw niż Naglery czy Delosy.

Jeśli chodzi o relację cena<->możliwości, to zasada Pareta się sprawdza: 20% kosztów daje 80% efektów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, oicam napisał:

@bartolini właśnie o porównania pomiędzy okularami mi chodzi w jakiej tonacji dają obrazy. Tylko tyle. I o preferencje użytkowników tych okularów.

Ogólnie wolę cieplejszą tonację np. Naglerów - dają ładniejszą kolorystykę gwiazd.

Ale na planetach i generalnie US preferuję "sterylny" obraz orciaków bo kontrast i detal jest jednak lepszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię orciaki, bardzo lubię. Przez University Optics Ortho HD 12 mm włożone w Maka-Newtona Intes-Micro MN56 i APO TS65Q gwiazdy wyglądają jak nieprawdopodobne, jasne szpileczki. Gwiazdki przez Maxvision 10mm 82st wyglądają niepochlebnie, w porównaniu. Mam jeszcze Ortho 9mm (chyba Vixen... tak dawno nie otwierałem walizki z okularami) i BCO 6mm. Są genialne do planet i lepsze od lantanowych Vixenów NLV, których mam 3: 2.5, 5 i 7 mm. Najlepszy kontrast, najlepsze barwy. Są one bardzo jasne. Cena to oczywiście eye relief i źrenica, ale warto zapłacić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.