Skocz do zawartości

Nasze chłopaki lubią orciaki


bartolini

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Misza napisał:

Jeśli ktoś przypadkowo miałby okazję kupić, bardzo polecam planetarne takahashi LE, mało popularne fenomenalne okulary. Nie wiem jaka to dokładnie konstrukcja bo nie jest to podawane, kiedyś ktoś opisywał je jako plossle.

LE to 5-soczewkowe "super plossle".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, YOKER napisał:

oj chyba nie jest to jednak typowy układ : plossla / symetryka/ 2-2.  

 

 

tak le.png

Tak to nie typowy plossl. Meade w latach 90-00 zrobił taki  chwyt marketingowy i nazywał 5-soczewkowe japońskie okulary "Super plossl" . Te okulary były sprzedawane też jako celestron ultima.  Z tego co pamiętam były też takie 5-soczewkowe rosyjskie NPZ.

Bazuje to na konstukcji zeiss astroplanar:

5a7b3da0ced54_Screenshot2018-02-07at17_3 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 11:44, bartolini napisał:

Postęp w technologii warstw i konstrukcji okularów szerokokątnych 60~75* powoduje, że zaciera się granica pomiędzy okularami "do DS" i "do planet".

Co widać po wymieraniu konstrukcji typowo planetarnych. W sumie pozostają generyczne orciaki z Ohi Optical i okulary z Takahashi - szkoda. 

 

Z nowości rynkowych są jeszcze ultraostre do ultradużych powiększeń Vixeny HR. Nie wiem, jaka to konstrukcja. W specyfikacji widnieje tylko "5 szkieł w 3 grupach". Pole własne typowo orciakowe 42o. Dobre recenzje na forach astro. Wysoka cena. Nigdy żadnego nie miałem w wyciągu. 

656197_VixenHR.jpg.1b3c07e394542be4d2d0fda9da6c0154.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych HRow juz niestety nie produkują :(

Ja rekomenduje jako rasowe planeciaki Edmundy RKE (oprocz orciakow ;) ). Niezwykle ostre i jasne, chociaz moze troche rozjasniaja kolor. Zreszta znalazl sie takze  ich opis w tym opracowaniu https://www.cloudynights.com/documents/planetaryeyepieces.pdf

Mozena sobie poczytac, bo piszą tam prawde, samą prawdę i tylko prawdę ;)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JSC napisał:

(...)

Ja rekomenduje jako rasowe planeciaki Edmundy RKE (oprocz orciakow ;) ). Niezwykle ostre i jasne, chociaz moze troche rozjasniaja kolor.

(...)

 

Czy najkrótsza ogniskowa tych RKE to rzeczywiście 8 mm ?

Jeśli tak, to trochę słabo jak na planetarne okulary ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie część z forumowiczów nie kojarzy, więc wrzucę trzy testy krotkoogniskowych okularów z astronocy.

 

Test okularów od 5mm do 8mm:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=7

Test serii baader BGO:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=10&str=0

 

Test okularów 5mm:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Misza napisał:

Szkoda ze juz nikt tych testów nie kontynuuje.

 

To nie takie proste,,, Trzeba mieć skądś sprzęt do testów. Jak sam kupisz to OK (najlepiej po kilka egzemplarzy, aby uśrednić jakość ;) ) , ale jak wypożyczysz ze sklepu i napiszesz ewentualną prawdę, że towar jest do kitu to sklep na tym straci.

Więc krótko mówiąc, abo jesteś milionerem dobroczyńcą - sam kupujesz, testujesz i beznadziejny towar wyrzucasz, bo nikt go już nie odkupi, albo jesteś związany ze sklepem lub producentem i... ciężko wówczas pisać ewentualne  negatywne opinie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Misza napisał:

Szkoda ze juz nikt tych testów nie kontynuuje.

 

na testerów wylewa się zawsze fala hejtu

zapytaj Hansa

 

25 minut temu, JSC napisał:

 

To nie takie proste,,, Trzeba mieć skądś sprzęt do testów. Jak sam kupisz to OK (najlepiej po kilka egzemplarzy, aby uśrednić jakość ;) ) , ale jak wypożyczysz ze sklepu i napiszesz ewentualną prawdę, że towar jest do kitu to sklep na tym straci.

Więc krótko mówiąc, abo jesteś milionerem dobroczyńcą - sam kupujesz, testujesz i beznadziejny towar wyrzucasz, bo nikt go już nie odkupi, albo jesteś związany ze sklepem lub producentem i... ciężko wówczas pisać ewentualne  negatywne opinie.

 

teorie spiskowe są bardzo fajne ale zwykle bez sensu

dla sklepu to bez znaczenia czy zamiast Baaderów sprzeda więcej Vixenów (lub na odwrót), a często te lepsze okulary są też droższe więc i zarobek wyższy. Za to promocja sklepu znakomita bo takie testy są chętnie czytane

 

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC szkoda czasu na testowanie dziadowskich produktów - planując test można zorientować się jakie są pierwsze wrażenia na CN czy Stargazers Lounge.

Nawet nie narażając się sklepowi można zebrać "podziękowania" od forumowiczów - ze zwykłej "życzliwości". Albo  potencjalnie może spaść wartość ich sprzętu w razie odsprzedaży.

 

@Misza fajnie że było to zebrane na astronocach - teraz trzeba szukać w różnych miejscach:

Test Morfeuszy, zrobiony przez Jutomiego:

Chłopaki z astropołudnie coś próbują działać:

Krótki test okularów Tele Vue Delos, Pentax XW, Baader Morpheusz - AstroPołudnie (astropoludnie.pl)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Taaa.. Sklep oddaje towar producentowi po negatywnym tescie i zrywa z nim kontakty. Potem okazuje sie jednak ,ze tester zle testował. Zycie jest proste i piekne...

 

sklepy nie muszą nic zwracać producentom ... bo i po co?

te kilka okularów ma w sumie niewielką wartość (a trzeba wziąć pod uwagę kosztem jest cena netto ich zakupu) w porównaniu z kosztami funkcjonowania sklepu. Ale nawet gdyby miały leżeć na półce rok to i tak w końcu się sprzedadzą, a im większy asortyment tym dla sklepu lepiej. Poza tym zawsze można zrobić świąteczną promocję i sprzedać po kosztach lu nawet taniej co też jest dobrym sposobem reklamy

 

sklepy chętnie udostępniają sprzęt na testy bo to dla nich darmowa reklama i to w dodatku ukierunkowana prosto w ich target. Gdyby mieli zapłacić za taką reklamę kosztowałoby to krocie. Sam miałem kilka propozycji testowania sprzętu, a nie jestem jakoś szczególnie znaną postacią, ani tym bardziej medialną. Kiedyś jednak Jazz dał mi do testowania karton okularów, z Delty miałem propozycję testowania całej serii Morfeuszy oraz Synty 16" (wziął ją na półroczne testy kolega z PTMA). Inna firma chciała mi nawet płacić za prowadzenie bloga poświęconego astronomii ale musiałbym oczywiście testować ich produkty (marnej jakości) więc odpóściłem

 

właściwie stale można spotkać się z tym, że ktoś testuje sprzęt przekazany przez jakiś sklep, a czasem jest to sprzęt nieporównywalnie droższy niż okulary np. kamery czy obiektywy. Serwis optyczne. pl bazuje tylko na sprzęcie powierzonym przez sklepy. Jale testował niedawno kamery, podobnie Rik ... i można tak jeszcze długo

 

na całym świecie jest to standard. Właściwie wszystkie nowości przed wejściem do masowej sprzedaży są testowane przez znane osoby

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

@Misza fajnie że było to zebrane na astronocach - teraz trzeba szukać w różnych miejscach:

Test Morfeuszy, zrobiony przez Jutomiego:

Każdy tego typu test może pojawić się na Astronocach, wystarczy jak dostanę cynk od autora, że się zgadza.

Edytowane przez polaris
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wypowiem się obrazkowo: Czterech moich klasyków (nie mylić z "czterech pancernych")

Z racji sentymentu i tego, co oferują - mają u mnie dożywocie.

Np ten Kellner 40mm jest moim ulubionym okularem przy avikowaniu planet przez flip mirror. I ma niesamowitą transmisję i wygodny ER.

FX301001.JPG

FX301002.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZbyT napisał:

 

 

na całym świecie jest to standard. Właściwie wszystkie nowości przed wejściem do masowej sprzedaży są testowane przez znane osoby

 

pozdrawiam

I wszystkie takie testy sa rewelacyjnie pozytywne :Loveit: 

Sam piszesz, ze produktow  slabej jakosci nie chciales testowac. Dlaczego? Trzeba bylo uczciwie napisac na jakimś blogu lub nawet artykule w czasopismie, ze sa do bani i tyle... 

Sytuacja przy takich testach, gdy cos wyjdzie nie tak jak sie oczekuje, jest mocno niekomfortowa.

Ale nie upieram sie skoro jest popyt na takie testy, skoro firmy i sklepy wala dzwiami i oknami aby w tym uczestniczyc, to zglaszam akces :matrix: . Ale uprzedzam, bede do bólu sprawiedliwy :innocent: . Inna sprawa ,ze kazdemu co innego pasuje i roznie moze ocenic ten sam produkt. To zreszta nawet widac tu na forum po wpisach uzytkownikow.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

To ja wypowiem się obrazkowo: Czterech moich klasyków (nie mylić z "czterech pancernych")

Z racji sentymentu i tego, co oferują - mają u mnie dożywocie.

Np ten Kellner 40mm jest moim ulubionym okularem przy avikowaniu planet przez flip mirror. I ma niesamowitą transmisję i wygodny ER.

FX301001.JPG

FX301002.JPG

Nigdy nie byłem fanem orciaków ze względu na ER - ale ta Twoja czwóreczka (wliczając K) wygląda elegancko :original:. Piękne szkiełka.

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

 

Np ten Kellner 40mm jest moim ulubionym okularem przy avikowaniu planet przez flip mirror. I ma niesamowitą transmisję i wygodny ER.

 

 

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

 

Też mam podobnego oldschoolowego 40mm Kellnera :) Dai-ichi Kogaku. 

Po prostu przyjemność i radość z oglądania przez niego nocnego nieba.

Pierwszą soczewkę od strony teleskopu ma na samym poczatku tulejki. U Ciebie tez tak jest?

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Nigdy nie byłem fanem orciaków ze względu na ER - ale ta Twoja czwóreczka (wliczając K) wygląda elegancko :original:. Piękne szkiełka.

12,5mm jest komfortowy

9 mm już tylko rzutem na taśmę.

Ale umówmy się - obserwując planetę teleskopem z napędem, nie musimy obejmować wzrokiem całego pola widzenia, jeśli taki Jowek czy Saturn są na środku pola widzenia, można się odsunąć z okiem o kilka dodatkowych mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś od jednego guru obserwacyjnego usłyszałem, że jak nie obserwujesz przez "ortho" to równie dobrze możesz sobie kupić Xboxa.

Na szczęście go nie posłuchałem.

 

Osobiście nie lubię ortoskopów za mały ER i pole. Na szczęście są okulary typu Pentax XW czy Delos które na DSO pracują znakomicie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem że jeśli dajmy na to do ciemnego długoogniskowego SCT chcemy miać okulary np 9, 12, 17, 24 i 40mm, przy czym za planetarne (wziąwszy pod uwagę 3 metry ogniskowej) uznamy te trzy pierwsze to jako ortoskop najsensowniej mieć te 9mm jako ze przed nim jest "największe wyzwanie" powiększenia ? Mam na myśli że dobry orto lepiej zniesie degradację obrazu jaka idzie w parze z dużymi powerami niż np lantan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.