Skocz do zawartości

Guiding w podczerwieni?


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Czy skoro seeing jest lepszy dla dłuższych fal, to czy niedobrze byłoby wsadzić filtr IR pass przed kamerkę guidera? Filtr IR tani jest.
Słyszał ktoś i takim rozwiązaniu? Natrafiłem na 'on axis guider' gdzie się to stosuje, no, ale brak danych liczbowych i wiadomo producent będzie zachwalał swoje rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem guiding przez ten filtr:
https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ir-pass-1-25-quot-2

 

I działa.

Działa, tzn. guidowałem bez problemu i zawsze jakaś gwiazdka się znalazła.

Problem polega na tym, że testowałem to rozwiązanie w lecie, więc raczej przy porządnym seeingu.

W efekcie różnicy nie zauważyłem. Miałem w planie wrócić do tematu zimą, ale pogoda w tym roku tak nędzna, że żal mi było nocy na eksperymenty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, ale wymagałoby dobrania kamery.

- ZWO ASI174MM IMX174-QE-MONO

- QHY 5-III 462C gallery

ZWO ASI174MM by się średnio nadawała, natomiast z QHY 5-III 462C ze względu na rozszerzony tryb IR to mogłaby dobrze działać i  wykorzystać słabsze gwiazdy.

Podaje te dwie kamery bo miałem z nimi styczność.

Edytowane przez Jan Bielański
Literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem odrobinę w jednym zestawie  ASI 462 MC jako OFF-axis gudier i średnio dawała radę, ale ogniskowa 1500 mm. Czułość była jednak mniejsza w stosunku OFF- axis  guidingu za pomocą ASI 174MM.  Drugi problem: kamera wymagała często zmieniana gain’u  w zależności od jasności  gwiazdek w polu, bo inaczej zdarzało się że  asi pro śledziła  kolorowe piksele, a nie gwiazdy. Jak będzie pogoda, spróbuje ponownie  na nowym zestawie z ogniskową 800.

Edytowane przez Fred23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do guidowania oag-iem wykorzystuję kamerą ZWO ASI 174MM i filtr Baader Neodymium Moon&Skyglow 1,25", przy ogniskowej 660mm F/5.2.

Zauważyłem też że wykorzystanie filtra poprawia pracę i to niezależnie od fazy Księżyca.

Ale nie jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie filtru Baader H-Alpha 35nm 1,25":

- gwiazdy natomiast powinny być mniejsze i bardziej okrągłe, tak jak na matrycy kamery głównej po przejściu przez filtr H-Alpha 6,5nm

- filtr jest dość szeroki, więc przy krótkich czasach powinny pojawić się już gwiazdy

- jest to koniec widzialnego pasma czerwonego - więc rozdzielczość kątowa dobra im dalej w IR tym bardziej rozdzielczość spada

- H-Alpha przechodzi jeszcze w miarę dobrze przez wysokie chmury - da się zbierać materiał gdy dla innych linii/pasm tj. OIII i SII lub G, B się nie da

 

Edytowane przez Jan Bielański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Fred23 napisał:

Testowałem odrobinę w jednym zestawie  ASI 462 MC jako OFF-axis gudier i średnio dawała radę, ale ogniskowa 1500 mm. Czułość była jednak mniejsza w stosunku OFF- axis  guidingu za pomocą ASI 174MM.  Drugi problem: kamera wymagała często zmieniana gain’u  w zależności od jasności  gwiazdek w polu, bo inaczej zdarzało się że  asi pro śledziła  kolorowe piksele, a nie gwiazdy. Jak będzie pogoda, spróbuje ponownie  na nowym zestawie z ogniskową 800.

W wypadku ASI 462 MC i QHY 5-III 462C złą robotę robi filtr Bayer na sensorze mono byłaby lepsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jan Bielański napisał:

W wypadku ASI 462 MC i QHY 5-III 462C złą robotę robi filtr Bayer na sensorze mono byłaby lepsza...

462 w okolicach 800nm i więcej w zasadzie JEST monochromatyczna, maska Bayera jest dla tych długości przezroczysta; i czułość ma naprawdę super. Nie, żebym - gdyby była dostępna - pogardził wersją 100% mono :)

 

Poza tym, przy odrobinie szczęścia może się trafić jakaś czerwona gwiazdka, która będzie słaba wizualnie, a w podczerwieni dużo jaśniejsza.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

onag wyglada fajnie. 

 

ja jednakze mialbym obawy, zeby powisić cały setup nie w osi.

w kość dadzą ugięcia i pewnie tematy o których jeszcze nie mam pojecia

Mam QHY600M + QHYCFW3-L + QHY OAG-M i jest to bardzo solidny zestaw:
- https://www.qhyccd.com/qhy600m-c/

- https://www.qhyccd.com/qhycfw3/

- https://www.qhyccd.com/qhyoag/

Miałem wcześniej Atika z OAG-iem i cały zestaw od QHY lepiej się sprawuje niż wariant mieszany.

Zaletą jest wąski OAG, mocowanie na śrubach wymuszające jedno ustawienie.

Co do ugięć to większy wpływ ma koło filtrowe (QHYCFW3-L jest duże dobrze że nie kupiłem wersji XL tamto to już przesada) niż lekki OAG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

462 w okolicach 800nm i więcej w zasadzie JEST monochromatyczna, maska Bayera jest dla tych długości przezroczysta; i czułość ma naprawdę super. Nie, żebym - gdyby była dostępna - pogardził wersją 100% mono :)

 

Poza tym, przy odrobinie szczęścia może się trafić jakaś czerwona gwiazdka, która będzie słaba wizualnie, a w podczerwieni dużo jaśniejsza.

 

Więc sensowny stałyby się filtr:

- Astronomik ProPlanet 807

 

astronomik-proplanet-807_trans.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale czy nie poprawiło by sytuacji wywalenie FILTRA IR z kamery ? :D Przecież w 90% kamer taki filtr jest montowany jako "szybka ochronna" więc .....  montując filtr

IR który eksponuje nam dane widmo przepuszczamy to przez "szybkę" kamerki która to światło nam eliminuje :D Poprawcie mnie ale w ASI120 taka szybka jest ....

 

 

20220208_195119.jpg.88aecb4839db0c31580cbd1fafe4bb90.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się na tym nie znam, ale uważam, że gra jest nie warta świeczki, skoro takie programy jak np PHD , czy też natywny wbudowany soft guidujący w EKOS / KSTARS wykorzystują z powodzeniem Multi Star Guiding. W tym algorytmie uśredniana jest pozycja wielu gwiazd , co eliminuje  w dużym stopniu wpływ seeingu . 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że jest to nie warte zachodu. 

Do setupu z długą ogniskową warto zastosować do OAG reduktor ogniskowej. W swoim setupie mam takie rozwiązanie, bo guider z dużą matrycą był za drogi. Pole jest dużo większe, więc mocniejszych gwiazd nigdy nie brakuje. Tylko OAG mam z większym pryzmatem 12mm, aby nie winietowało. ASI 174MM to ponad 2k a reduktor ogniskowej 1.25" 60 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do guidingu zazwyczaj używamy prostych achromatów. W tym przypadku jakość prowadzenia poprawia zastosowanie jakiegokolwiek filtra przepuszczającego konkretny zakres, bo redukujemy w ten sposób wpływ aberracji na obraz gwiazdy.

 

Pomysł z podczerwienią ciekawy, problemem jest czułość kamer i gęstość filtrów IR. Eksperymentalnie można wykorzystać filtr czerwony - będzie prościej a pozytywny efekt na prowadzenie powinien być dostrzegalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Astronomik: https://www.astronomik.com/en/infrarot-passfilter-infrared-pass-filters/proplanet-642-bp-ir-passfilter.html można znaleźć taką notkę:

Astronomik ProPlanet 642 BP IR-pass filter
...
Guiding for Astrofotography:

    installing the 642BP in front of your autoguider-camera dramaticly improves guiding quality, as image-motion from one frame to the next is minimized.

więc warto by było to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.