Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

 

"  To chyba najlepsza rekomendacja, aby NIE używać tych tanich Celestronów do czegokolwiek.... :( "

 

.... od skrajności do skrajności .... Mam Sky Master PRO 15x70  i  Nikon Action EX 10x50 i obydwie sobie chwalę ....

Wprawdzie jest to wersja PRO - ale, o ile dobrze pamiętam, chodzi tylko o lepsze mechaniczne wykonanie, optyka  prawdopodobnie

taka sama ....  Jeśli się mylę - sorry ! 

https://teleskopy.pl/Lornetka-Celestron-SkyMaster-PRO-15x70-teleskopy-5351.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbignieww, przecież nawet nie wiemy jakie było niebo i warunki podczas obserwacji tym Celestronem i Nikonem, więc ta krytyka to chyba taka tam tradycja.

Marcin ma po prostu uczulenie na te Celestrony i trochę go rozumiem.

Jak to nie jest bardzo potrzebne, to ja nie wspominam że chodzi o TE moje Celestrony, aby czasem dyskusja znowu nie zeszła na boczne tory.

Ale szanuję zdanie Marcina i dlatego wtedy nie używam słowa "lornetka", tylko piszę samo "15x70".

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotrek Guzik napisał(a):

 - bez trudu widoczny był długi na niecałe pół stopnia antywarkocz i nieco dłuższy i szerszy warkocz pyłowy. Zerkaniem widziałem też długi na blisko półtora stopnia, ale bardzo słaby warkocz gazowy.

Jak to jest z tymi warkoczami? Z powyższego cytatu wynika, że jest ich 3: warkocz pyłowy, gazowy i antywarkocz. Myślałem, że jest tylko gazowy i pyłowy. Czy coś źle zrozumiałem? 

 

2 godziny temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

W ostatnim czasie niemal całą Europę szczelnie zakrywały chmury. Jednak nad wschodnią Słowacją, częścią Węgier i Rumunii rozbudowało się coś małego, dziwnie stabilnego i gwarantującego świetne warunki obserwacyjne.

Dzięki za uchylenie nam tego rozgwieżdżonego słowackiego nieba i możliwość zobaczenia tej komety :) Super zdjęcie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Doskonała fota! Gratulacje!

 

:like:

 

     Oprócz komety załapało się całe mrowie galaktyk. Te z NGC to tylko wierzchołek góry lodowej. Na foto warto jeszcze zaznaczyć chociażby te kilka dodatkowych z NGC, wyraźnie widocznych z kształtu poniżej "Drzazgi":

 

NGC 5866

NGC 5905

NGC 5908

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Nie odbierz tego osobiście, ani jako jakąś złośliwość, ale w dobrej lornetce 10x50 kometa jest widoczna bez problemu, u Ciebie ledwo majaczy w Celestronie.

To chyba najlepsza rekomendacja, aby NIE używać tych tanich Celestronów do czegokolwiek.... :(

Można iść tą drogą a można pomyśleć, że w momencie obserwacji niebo nie było krystaliczne, może raczej średnie a dodatkowo obiekt był stosunkowo nisko nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szdom1 napisał(a):

Można iść tą drogą a można pomyśleć, że w momencie obserwacji niebo nie było krystaliczne, może raczej średnie a dodatkowo obiekt był stosunkowo nisko nad horyzontem.

Można.

Ja jestem jednak zwolennikiem koncepcji, że nocne niebo jest zbyt piękne, by używać słabych lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Świętnicki super zdjęcie i opis, fajnie że macie możliwość szybkiego wypadu w takie dobre warunki :)

czy tak teraz wygląda kometa na 135mm i pełnej klatce? Czy to jakiś crop? Istnieje cień szansy że będę miał okno na zdjęcie i zostanawiam się jaka ogniskowa się sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Bentoq napisał(a):

@Mariusz Świętnicki super zdjęcie i opis, fajnie że macie możliwość szybkiego wypadu w takie dobre warunki obraz.png.5a053abd7ae1732f6ecb135585f0f417.png

czy tak teraz wygląda kometa na 135mm i pełnej klatce? Czy to jakiś crop? Istnieje cień szansy że będę miał okno na zdjęcie i zostanawiam się jaka ogniskowa się sprawdzi

Crop, 80% pełnej klatki. Na najbliższe noce 135mm może okazać się optymalną ogniskową, pod naprawdę ciemnym niebem. Gdyby jeszcze warkocz gazowy zdołał się rozwinąć, tak jak przed 21 stycznia to wówczas obraz komety mógłby wypełniać cały pełnoklatkowy kadr na takiej ogniskowej. Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Mariusz Świętnicki said:

Crop, 80% pełnej klatki. Na najbliższe noce 135mm może okazać się optymalną ogniskową, pod naprawdę ciemnym niebem. Gdyby jeszcze warkocz gazowy zdołał się rozwinąć, tak jak przed 21 stycznia to wówczas obraz komety mógłby wypełniać cały pełnoklatkowy kadr na takiej ogniskowej. Pozdrawiam

Dzięki, jeżeli już to będę pod max Bortle 4. To zapakuje 135mm i 85mm, ale na apsc :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Mariusz Świętnicki said:

Podstawowy problem, jaki widzę na grupie a dotyczący obrazowania komet to : brak dat pod prezentowanymi fotografiami. Trochę marudzę, ale to jednak ważne w tej materii.

Właśnie widzę że robiłeś zdjęcie 23.01 i 120sek klatki były ok, nie gnała jeszcze tak w tej skali.

Pewnie w ciągu najbliższych dni trzeba będzie skrócić czas pojedynczej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Mariusz Świętnicki said:

Podstawowy problem, jaki widzę na grupie a dotyczący obrazowania komet to : brak dat pod prezentowanymi fotografiami. Trochę marudzę, ale to jednak ważne w tej materii.

Właśnie widzę że robiłeś zdjęcie 23.01 i 120sek klatki były ok, nie gnała jeszcze tak w tej skali.

Pewnie w ciągu najbliższych dni trzeba będzie skrócić czas pojedynczej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając jakiejś definicji antywarkocza , by zrozumieć jego istotę i mechanizm powstawania , znałazłem coś takiego :

http://apod.pl/apod/ap130526.html

 

Ale to opisanie jest zbyt skomplikowane dla  mało wtajemniczonego w  kometarne zjawiska.  Czy możliwe byłoby bardziej przystępne

wyjaśnienie tego zjawiska ?  Ten z PanStarss  jest niesamowicie długi, trzeba mieć chyba dużo wyobraźni przestrzennej, by zrozumieć ,

że jest on częścią  warkocza pyłowego ...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, zbignieww napisał(a):

Czy możliwe byłoby bardziej przystępne

wyjaśnienie tego zjawiska ? 

 

Antywarkocz to drobna materia, pył który znajduje się na orbicie po jakiej porusza się kometa. Jest więc "za" kometą a nie przed. 

 

Gdy Ziemia przecina orbitę komety to widoczność tej drobnej materii się wzmaga bo patrzymy na kometę i jej otoczenie (zwłaszcza antywarkocz) pod odpowiednim kątem.

 

To coś w rodzaju świecenia lararką we mgle. Słup światła jest słabszy gdy święcimy prostopadle do naszych oczu a gdy patrzymy pod niewielkim kątem, wzmaga się.

 

Tak właśnie wzmaga się widoczność antwarkocza poprzez przejście Ziemi przez płaszczyznę orbity komety. 

 

Ale nie każde takie przejście da antywarkocz. 

Tu gdyby kometa poruszałby się w drugą stronę to antywarkocz zlałby się z warkoczem gazowym.

Edytowane przez Limax7
Zamiana słowa "mocniejszy" na "słabszy"
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mariusz Świętnicki said:

Zdecydowanie tak. Wszystko oczywiście zależy od ogniskowej. 1 lutego, ruch własny komety będzie wynosił 16" kątowych na minutę.

Dzięki, właśnie znalazłem ruch godzinowy w stellarium. Czyli jak mam 6"/px z 135mm to 20sek powinno być bezpieczne, a nawet 30sek. Z 85mm mam 9,5"/px to na luzie 30sek.

Chyba, że delikatny trail 1-2 pixele nie będzie zauważalny (albo wyeliminuje go stack) to wtedy klatki po 60sek na 135mm wejdą.

 

Pomijam błędy w prowadzeniu :D mam zamiar użyć bardzo mobilnego zestawu, minitrack LX3, ustawienie na PA tyle o ile.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.