Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa dzisiaj w asteryzmie Koźląt - praktycznie w zenicie. W 20x110 fajnie widoczne skondensowane jądro i koma.

W 8x42 jednorodna „mgiełka”. Wizualnie i pod względem jasności kometa odpowiada mniej więcej gromadzie M13. Niestety Księżyc mocno przeszkadzał. Przez odblaski od otoczenia nie dało się obserwować z ultrablockami wkręconymi w okulary, żeby próbować wychwycić rozmycie komy od strony warkocza.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zerknąłem balkonowo przez 8x42 - tutaj tak jak wyżej, jednorodna mgiełka, trzeba było trochę czasu żeby ją zauważyć pod miejskim niebem z księżycem w parze. Następnie przeszedłem do lupy - refraktora 70/280, tutaj już dosyć ładny widok w 18x powiększenia i prawie 5 stopniach pola, cały trójkąt w jednym polu widzenia :)

To wszystko i tak nic w porównaniu do tego co pokazała dyszka, 254/1200 - w 40x nie było już mowy o dopatrywaniu się czegokolwiek, kometa stała się kometą, z ogonem widocznym zerkaniem :D

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie widać, 10x50, przez tą pełnię i śnieg to nawet Plejady i M42 blade, można sobie zerknąć na Marsa, Kapellę i Hiady. Chmury przykryły wszystko, łącznie z łysym, zanim zacząłem wbijać się uporczywie w okolice Kapelli.

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, OnlyAfc said:

Wczorajsze 27x60s. (Ogólnie zebrałem 93, ale muszę to odpowiednio zestackować)

received_696051212307495.gif.828902df4879584fee1e982783a0300b.gif

 

Jaka skala zdjęcia? Jutro ma być czysto we Wrocławiu i zostanawiam się między 60sek a 120sek na skali 4"/px. Kometa będzie się poruszać ok 10"/min, nie wiem czy 2min to nie będzie za dużo. Jednak zależy mi na dłuższym czasie, żeby zmniejszyć szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, apolkowski napisał(a):

C/2022 U2 (Atlas) Ci się też załapał.

Wiem, na stacku widać wyraźnie.

Jeszcze kombinuje, jak to zestackować.

29 minut temu, Bentoq napisał(a):

Jaka skala zdjęcia?

Ok 2,5"/px.

Pixel 4,2 um, ogniskowa 420mm z reduktorem 0,79x

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zasadniczo nie powinno się używać ditheringu przy fotografowaniu komet. Pix ciutkę mi głupieje w Comet Alignment jak mam włączony dither..

A widzisz, nie wiedziałem.

Mamy tak dużo pogody i tak często komety, że człowiek nie jest przyzwyczajony :)

Będę na przyszłość pamiętać, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zasadniczo nie powinno się używać ditheringu przy fotografowaniu komet. Pix ciutkę mi głupieje w Comet Alignment jak mam włączony dither..

Twoja sugestia Maciek jest w pewnej sprzeczności z sugestią Warrena Kellera z tutoriala o składaniu komet. Według niego przy integracji na gwiazdy łatwiej jest wtedy pozbyć się komety z klatki "referencyjnej". Jednak jest pewna różnica. On sugeruje prowadzić teleskop na gwiazdy, a nie na kometę.

Warto zerknąć na ten tutorial, ale trzeba mieć dostęp do płatnej zawartości Masters of Pixinsight. Ja zapłaciłem 35 USD za udział w jednej sesji live i to mi dało dostęp do sporej ilości materiałów.

 

image.png.13fa48633cfad01bc945030f24fa0680.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, OnlyAfc said:

Ok 2,5"/px.

Pixel 4,2 um, ogniskowa 420mm z reduktorem 0,79x

Dzięki!

Pixel 4.2um, czyli d7500 łapał kometę? :)

wczoraj ruch komety wynosił 12"/minutę, czyli na jednej klatce powinna się przesunąć ok 5 pixeli. Chyba nie widać za bardzo i do zaakceptowania :) Widzisz coś na pojedynczych klatkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bentoq napisał(a):

Pixel 4.2um, czyli d7500 łapał kometę? :)

wczoraj ruch komety wynosił 12"/minutę, czyli na jednej klatce powinna się przesunąć ok 5 pixeli. Chyba nie widać za bardzo i do zaakceptowania :) Widzisz coś na pojedynczych klatkach?

Tak, D7500.

Nie zauważyłem pojechania pojedynczych klatek. Wygląda ok.

Mogę pojedynczą klatkę podesłać po pracy, nie ma problemu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robicie stacki, że gwiazdy i kometa są punktowe ? 

 

DSS przy stackowaniu z opcją by kometa i gwiazdy były punktowe wypluwa złej jakości obraz, niezależnie od tego czy użyje Avatange, Median czy Sigma i inne metody. Słabo to wygląda.

 

Jednak przy stackowaniu na kometę gdzie gwiazdy są śladami już jest OK.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Twoja sugestia Maciek jest w pewnej sprzeczności z sugestią Warrena Kellera z tutoriala o składaniu komet. Według niego przy integracji na gwiazdy łatwiej jest wtedy pozbyć się komety z klatki "referencyjnej". Jednak jest pewna różnica. On sugeruje prowadzić teleskop na gwiazdy, a nie na kometę.

Warto zerknąć na ten tutorial, ale trzeba mieć dostęp do płatnej zawartości Masters of Pixinsight. Ja zapłaciłem 35 USD za udział w jednej sesji live i to mi dało dostęp do sporej ilości materiałów.

 

image.png.13fa48633cfad01bc945030f24fa0680.png

 

Być może. O tyle, że szybka kometa nie pozwala robić dobrych ujęć przy prowadzeniu na gwiazdy, Za chwile pokażę przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej kometa ZTF z prowadzeniem na gwiazdy, po prawej na kometę. Czas ujęć to 200 sekund. Widać różnicę? Po lewej kometa jest rozmazana...

Ten sam setup, ten sam kadr, ujęcie po ujęciu robione ( zapomnialem do pierwszych ujęć wcisnąć jednej z ikonek i śledzenie się nie włączyło)

 

demo.thumb.jpg.3ce8975435109b80044d353d4504a42b.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.