Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Szkoda że kometarne spotkanie zbiegnie się z jasnym Księżycem, w fazie 25 godzin po pełni.

 

Ee tam Księżyc w pełni - tego na 100 % nie przewidzisz a to że nie będzie pogody do obserwacji to jest pewne :( 

  • Lubię 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Taka informacja dla obserwatorów komet i astrofotografów. 6 lutego, około godziny 21 w gwiazdozbiorze Woźnicy, komety C/2022 E3 ZTF, (ok.5.5mg) i C/2022 U2 Atlas,(ok.11.0mg) przejdą obok siebie w odległości kątowej, zaledwie 17.6'. Dla oddania skali, umieściłem na mapie pole widzenia teleskopu o ogniskowej 1000mm, na pełnoklatkowej matrycy, której przekątna wynosi 2.4°. Szkoda że kometarne spotkanie zbiegnie się z jasnym Księżycem, w fazie 25 godzin po pełni.

Sprawdziłem na heavens-above, będą się ładnie mijać o 22 na wys.64 st. nad horyzontem.

kom.jpg.f07e76edd5307ef03d50ff49be114bb3.jpg

Księżyc 41 st nad horyzontem, bedzie widać głównie najjaśniejcze środki komet, ale po kilku tygodniowym bezrybiu chętnie zobaczę w jednym polu 2 komety :brawo:

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Taka informacja dla obserwatorów komet i astrofotografów. 6 lutego, około godziny 21 w gwiazdozbiorze Woźnicy, komety C/2022 E3 ZTF, (ok.5.5mg) i C/2022 U2 Atlas,(ok.11.0mg) przejdą obok siebie w odległości kątowej, zaledwie 17.6'. Dla oddania skali, umieściłem na mapie pole widzenia teleskopu o ogniskowej 1000mm, na pełnoklatkowej matrycy, której przekątna wynosi 2.4°. Szkoda że kometarne spotkanie zbiegnie się z jasnym Księżycem, w fazie 25 godzin po pełni.

E3 U2 koniunkcja.JPG

 

 

 

      Dla przedstawionego przez Kol. @Mariusz Świętnicki eventu, zrobiłem wizualizację w Stellarium (widok z mojej Lubelskiej miejscówki, FOV: 3°, gwiazdy ograniczone do 13 mag, DSO wyłączone). Pozycje obu komet na nieboskłonie przedstawiłem co godzinę od godz. 18:00 6 lutego, do 06:00 7 lutego. 6-02 o 18:00 komety będą ok. 73°/ESE (wysoko nad horyzontem), a 7-02 o 06:00 ok. 5°/NNW, (czyli już nisko). Księżyc (wiek: 15,6 dni) 6 lutego o 18:00 będzie tuż po wschodzie ok. 7°/ENE (ok. 69° pod kometami, które będą wysoko na nieboskłonie), a 7 lutego o 6:00 będzie przed zachodem ok. 27°/WSW (ok. 74° na lewo od komet).

 

1670786968_C2022E3U2_06-02-2023_18-00.thumb.jpg.96b350e4e1ad161c54f696eda0f0522a.jpg

 

C2022E3_C2022U2_6_7-02-2022ephemeris.xlsx

 

 

... obok trajektorii komet będą do obserwacji dwie asteroidy, obie jaśniejsze od komety C/2022 U2 (ATLAS), ale ich ruch na nieboskłonie będzie niepomiernie mniejszy od "kroków milowych" znacznie bliższych Ziemi komet:

 

(117) Lomia, odleglość od Ziemi: 2,345 J.A. (13,20 mag), diagram orbity (w bazie JPL)

(624) Hektor, odległość od Ziemi: 4,69 J.A. (14,95 mag), diagram orbity (w bazie JPL)

 

 

Niestety trzeba będzie generalnie boksować się z gruuubym Łysym, o ile dopisze pogoda!? Czystego nieba na pohybel Łysemu! ;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lemarc napisał(a):

Wczoraj widziałem ją pomiędzy cirrusami przez chwilę, nawet cyknąłem fotkę nieruchomym aparatem przez uchylone okno. Jasność oceniłem ze zdjęcia na ok. 5 mag. Nic więcej nie dało się zrobić.

Wczoraj też obserwowałem kometę przy 75 % Księżycu z centrum miasta dobrze widoczna Prze lornetkę 10x80, ale lekko wiało jakieś 50km/h.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, M.K. napisał(a):

Sprawdziłem na heavens-above, będą się ładnie mijać o 22 na wys.64 st. nad horyzontem.

Księżyc 41 st nad horyzontem, bedzie widać głównie najjaśniejcze środki komet, ale po kilku tygodniowym bezrybiu chętnie zobaczę w jednym polu 2 komety :brawo:

 

Niczego nie zobaczysz - pogody nie będzie na 100% ;)

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem akurat w Koszalinie i się właśnie zrobiła dziura w chmurach - więc w końcu i mnie się udało tę kometę zobaczyć! W lornetce 15x50, z centrum miasta i przy Księżycu, jakiegoś wielkiego szału nie robi, no ale faktycznie jest.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jom najprostszą lornetką 10x50, pod miastem. Pomiędzy Kapellą a Gwiazdą Polarną, bliżej Kapelli, ciut na zachód. Bardzo niewyraźny, aczkolwiek zaskakująco spory okrągły obłoczek, bez żadnych szczegółów. Szału nie ma, ale byłem w szoku że się udało, Stellarium podpowiadało jakieś 5,5 magn., a Księżyc dziko świecił, w końcu szybko przyleciały chmury.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaliczyłem w końcu kometę w trzech wydaniach, obserwacje w lornetkach 10x50, 16x70 i 25x100. Najlepszy widok w 16x70 ? Puchata kulka, ale widać wyraźne pojaśnienie jądra po jednej ze jej stron sugerujące kierunek przemierzania wszechświata ? 

 

1847886626__zdjeciacopy.thumb.png.59a12d39711b35f52a4b0eede6b1263e.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 21:58, M.K. napisał(a):

Przy pełni jest szansa po kilkudziesięciu dniach niepogody. Statystyka statystyką, a rzeczywistość to zweryfikuje...

 

Wygląda na to, że możesz mieć rację :) Prognoza na poniedziałek jest dobra.

Pytanie czy przy pełni księżyca jest sens próbować fotografować tą kometę?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jakub880 napisał(a):

Załączam mapkę z zaznaczonym przecięciem się efem

Punkty efemerydy wygenerowane na godzinę 20:00 czasu polskiego (CET)

 

492884461_AtlasZTF_bmp.thumb.jpg.9f7d6a06e708636024121a94a23c51c0.jpgeryd komety ZTF oraz ATLAS

Zrobienie fotki z dwiema kometami na raz to ciekawe wyzwanie. Tylko żeby pogoda była... :)

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2023 o 18:08, Kajojk napisał(a):

Witajcie

Jakiego filtra użyć jak mieszkam koło Warszawy do sfotografowania komety.

Mam 3 : L-extreame, L-pro oraz UV-IR. Podejrzewam że L-extreame nie będzie pasował.

 

Pozdrawiam

Kamil

L-pro łapie linie cyjanu C2 511 nm i 514 nm, więc możesz zastosować ten filtr, a dla porównania zrobić fotki bez filtrów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.