Skocz do zawartości

Kometa C/2022 E3 ZTF - nadzieja na 6 mag, wysoko na niebie w lutym 2023


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Kometa  C/2022 E3 ZTF ma warkoczyk widoczny wizualnie i gwiazdopodobne jądro, więc można ją obserwować w teleskopach od 10"

 

Między 18-25 sierpnia kometa będzie przechodzić ok. 2.5 stopnia na południe od M13. Liczę na Wasze zdjęcia :D

 

Moje ostatnie obserwacje:

kometa                      data                jasność     śr. otoczki    DC    dł. wark.    PA

C/2022 E3      2022-08-05 22:50        12.7           0.6' 6.0 2' 125°  
C/2022 E3 2022-08-04 22:20   12.8                0.6'         6.0           2'         125°  
C/2022 E3 2022-08-03 21:00   12.9           0.6' 5.0      
C/2022 E3 2022-08-02 21:15   12.7           0.6'

5.5

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moje ostatnie obserwacje komety C/2022 E3 ZTF:

       data/godz           jasność     śr. otoczki    DC   

  2022-10-23 19:30        11.0           1.0' 3.5      
  2022-10-20 20:15   11.1                1.0'         3.5                     
  2022-10-12  20:10   11.4           1.0' 3.5
Edytowane przez M.K.
  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
1 godzinę temu, stratoglider napisał:

Zostały równe dwa miesiące do maksymalnej jasności komety:

Zamów pogodę, a obiecuję, że będę niewyspany do pracy chodził i każdego pogodnego poranka ją podglądał !!! :D:like:

Moje ostatnie obserwacje:

data               /  jasność / śr. otoczki / DC

2022 10 28.73  11.1    1.0  3
2022 10 31.73  11.2    1.1  3/
2022 11 12.71  10.8    1.5  4 

Nadmienię, że obecnie przez całą noc możemy również obserwować drugą kometę: C.2020 V2 ZTF

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć wszystkim :)

Widzę, że wątek zyskuje popularność ;)

Słyszałam, że max. jasności tej komety przypadnie dnia 1 lutego. Mam zamiar ją zaobserwować, bo będzie to pierwsza zaobserwowana kometa podczas trwania mojej pasji. Dlatego mam kilka pytań, z góry bardzo dziękuję za odpowiedź! 

 

1) Jaki instrument optyczny najlepiej nada się na tą kometę? (przyjmując obserwacje na koniec stycznia i ew. Początek lutego - zależy od pogody) Mam nowego SW 90/900, myślicie że to jest dobry pomysł? A może celować bardziej w jakąś lornetkę?

 

2) Jaką metodą obserwować kometę? Zerkanie, czy po prostu patrzeć prosto w nią? Jaka metoda tutaj się sprawdzi? 

 

3) Jak odnaleźć kometę? Jakimi gwiazdami się posłużyć, aby na nią trafić? 

 

4) Czy kometa uchwyci się na szerokim zdjęciu z telefonu? (czas naświetlania ok. 20 s, ISO 3200...) Fajna była by pamiątka :)

 

Wszystkie pytania dotyczą okresu maksymalnej jasności komety :D

 

Milena ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Cześć wszystkim :)

Widzę, że wątek zyskuje popularność ;)

Słyszałam, że max. jasności tej komety przypadnie dnia 1 lutego. Mam zamiar ją zaobserwować, bo będzie to pierwsza zaobserwowana kometa podczas trwania mojej pasji. Dlatego mam kilka pytań, z góry bardzo dziękuję za odpowiedź! 

 

1) Jaki instrument optyczny najlepiej nada się na tą kometę? (przyjmując obserwacje na koniec stycznia i ew. Początek lutego - zależy od pogody) Mam nowego SW 90/900, myślicie że to jest dobry pomysł? A może celować bardziej w jakąś lornetkę?

 

2) Jaką metodą obserwować kometę? Zerkanie, czy po prostu patrzeć prosto w nią? Jaka metoda tutaj się sprawdzi? 

 

3) Jak odnaleźć kometę? Jakimi gwiazdami się posłużyć, aby na nią trafić? 

 

4) Czy kometa uchwyci się na szerokim zdjęciu z telefonu? (czas naświetlania ok. 20 s, ISO 3200...) Fajna była by pamiątka :)

 

Wszystkie pytania dotyczą okresu maksymalnej jasności komety :D

 

Milena ;)

90/900 będzie ok,ale startuj z najmniejszego powiększenie jakie masz,żeby ją namierzyć.Dobra by była też lornetka do namierzenia.Pomocne będzie Stellarium lub Skysafari.Za pewne w dni najlepszej obserwacji sporo będzie zdjęć z lokalizacją Śledź fora.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prognozy co do jasności się sprawdzą i kometa będzie miała jasność ok 6-7mag, to najlepszym instrumentem do odszukania komety i obserwacji będzie lornetka np. 50mm z dużym FOV. 

Refraktorem 90/900 oczywiście też spokojnie można obserwować, ale będzie ja dużo trudniej odnaleźć na niebie bez odpowiedniego doświadczenia.

Widoki z lornetki też będę lepsze niż z refraktora.

Kometa ma już 2* warkocz, więc jest szansa na piękny i dlugi warkocz. Trzymajmy kciuki  :)

Pozdr

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Milena Niemczyk napisał:

1) Jaki instrument optyczny najlepiej nada się na tą kometę? (przyjmując obserwacje na koniec stycznia i ew. Początek lutego - zależy od pogody) Mam nowego SW 90/900, myślicie że to jest dobry pomysł? A może celować bardziej w jakąś lornetkę?

2) Jaką metodą obserwować kometę? Zerkanie, czy po prostu patrzeć prosto w nią? Jaka metoda tutaj się sprawdzi? 

3) Jak odnaleźć kometę? Jakimi gwiazdami się posłużyć, aby na nią trafić? 

4) Czy kometa uchwyci się na szerokim zdjęciu z telefonu? (czas naświetlania ok. 20 s, ISO 3200...) Fajna była by pamiątka :)

 

1) będzie OK, o ile masz do niego okular 32mm Plossla - jeśli nie masz --> kupuj czym prędzej*. Jeśli kometa będzie szczodra w temacie wielkości / długości warkocza, dobra lornetka 10x50 będzie idealna

2) nie powinno być problemów by widzieć ją bezpośrednio

3) jestem pewien, że gdy pojaśnieje, w sieci będą dziesiątki map z jej ruchem na niebie. Również w TYM wątku na forum

4) nie jestem gorącym zwolennikiem wykonywania zdjęć nocnego nieba telefonami (podobnie jak niechętnie wysyłam smsy z aparatu fotograficznego). Ale ustawienia 3200 ISO i 20" dobrze wróżą.

 

* - ten polecam: https://www.astroshop.de/okulare/omegon-super-ploessl-okular-32mm-1-25-/p,47420

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

1) Jaki instrument optyczny najlepiej nada się na tą kometę? (przyjmując obserwacje na koniec stycznia i ew. Początek lutego - zależy od pogody) Mam nowego SW 90/900, myślicie że to jest dobry pomysł? A może celować bardziej w jakąś lornetkę?

 

Jeśli masz możliwość obserwacji spoza miasta, to nie czekaj do końca stycznia, tylko próbuj w najbliższą pogodną noc. Kometa jest już całkiem jasna i w niedużym teleskopie będzie ją widać bardzo dobrze (choć na razie raczej bez warkocza). Poza miastem widać ją też już bez większego trudu w lornetce 10x50 (choć tylko jako niewielką, rozmytą plamkę).

 

Cytat

2) Jaką metodą obserwować kometę? Zerkanie, czy po prostu patrzeć prosto w nią? Jaka metoda tutaj się sprawdzi? 

 

I na wprost i zerkaniem. Jak już będzie blisko maksimum blasku, to patrząc "na wprost" zobaczysz zapewne jej zielonkawy kolor, z kolei patrząc zerkaniem zobaczysz zewnętrzne obszary jej głowy a i warkocz stanie się lepiej widoczny.

 

 

 

 

6 godzin temu, TUR napisał:

Jeżeli prognozy co do jasności się sprawdzą i kometa będzie miała jasność ok 6-7mag, to najlepszym instrumentem do odszukania komety i obserwacji będzie lornetka np. 50mm z dużym FOV. 

W maksimum kometa powinna mieć co najmniej 5 mag. Już teraz jest jaśniejsza od 8 mag, a za miesiąc będzie 4 razy bliżej Ziemi (i w podobnej odległości od Słońca)

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

1) Jaki instrument optyczny najlepiej nada się na tą kometę? (przyjmując obserwacje na koniec stycznia i ew. Początek lutego - zależy od pogody) Mam nowego SW 90/900, myślicie że to jest dobry pomysł? A może celować bardziej w jakąś lornetkę?

 

... o najdłuższej ogniskowej mam jedynie 26 mm

Obserwuj  90/900, z okularem 26mm będziesz mieć powiększenie 35x, pole widzenia 1,5 stopnia i źrenicę wyjściową 2,6mm - sprawdzi się nawet na podmiejskim niebie.

Co do lornetki, to masz połowę na tej lunecie - lunetkę 6x30. Może być trochę za słaba, ale może wystarczy?

  

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

2) Jaką metodą obserwować kometę? Zerkanie, czy po prostu patrzeć prosto w nią? Jaka metoda tutaj się sprawdzi?

Patrz na nią, a jeśli będzie słabo widać, to zerkaniem. Warkocz zerkaniem wypatruj.

  

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

3) Jak odnaleźć kometę? Jakimi gwiazdami się posłużyć, aby na nią trafić? 

Ja często zerkam tu: https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2022 E3&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

Polecam również zapolować na kometę C/2020 V2: https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2020 V2&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

Ma jasność ok 10 mag., więc w razie problemów z jej zauważeniem polecam zamienić okular na kilkunasto milimetrowy. Teraz jest blisko Polaris.

  

10 godzin temu, Milena Niemczyk napisał:

4) Czy kometa uchwyci się na szerokim zdjęciu z telefonu? (czas naświetlania ok. 20 s, ISO 3200...) Fajna była by pamiątka :)

Może na mniej szerokim zdjęciu, maksymalnie kilkustopniowym, na statywie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.