Skocz do zawartości

Galaktyka Igła NGC 4565 z wybitnej nocy


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Na miniaturce wygląda imponująco, ale jak już podjarany usiadłem do konsumpcji dania i zacząłem się przyglądać to doznałem sporego zniesmaczenia. Gwiazdki jakieś takie powyginane we wszystkich kierunkach i całe fotko zdecydowanie przeostrzone co również spowodowało artefakty na wielu małych obiektach w kadrze. Nie mam doświadczenia z taką skalą, może gwiazdki mogą być w takim przypadku problematyczne, ale moim zdaniem ostrzenie powinno być spoooro delikatniejsze przy kolejnej obróbce. Nie wątpię, że w materiale siedzi solidny detal, ale patrząc na zdjęcie muszę się domyślać co powstało w czasie akwizycji, a co w czasie obróbki. Maska na gwiazdki w czasie ostrzenia też by się przydała. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał:

Hm...inna epoka. Byle do przodu...

Nie sądzę żebyś my byli w innej epoce. Obaj mamy powyżej 30 lat pewnie zainteresowania astro. Ale jak ktoś wstawia obiekt z 16'' cali to się patrzy na obiekt. Czy u Lukasz83 albo u Hamala jak pokazywali obiekty w dużej skali...też się doktoryzowaliście jakie mają gwiazdy?

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wspomniałem, że przy takiej skali doświadczenia nie mam i podejrzewam, że gwiazdki mogą być problematyczne. Największym moim problemem w tym przypadku jest przeostrzenie w postprodukcji bo potencjalnie bardzo interesujące tło jest rozpaćkane. Można tam dostrzec parę interesujących malutkich galaktyk spiralnych, które w wyniku ostrzenia zmieniły się w zlepek pikseli.

 

Nie piszę tego żeby zrobić komuś na złość. Chcę podzielić się wrażeniami i być może pomóc autorowi w ulepszeniu swojego warsztatu.

 

Do zdjęć Hamala i Łukasza nie mogłem się przyczepiać do takich rzeczy. Zresztą przy ich zdjęciach nie mogłem się przyczepiać do niczego. :D

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem w pierwszym poście - nie jest to ostateczna wersja. Idea była taka aby wydobyć max detal z galaktyki, kosztem oczywiście tła i gwiazd. 

Podchodziłem xx razy do obróbki- finalnie stwierdziłem że zaprezentuję tą wersję.

 

Postaram się w wolnej chwili przygotować wersję mniej wyostrzoną. Czas, niestety ,mam dość ograniczony.

 

Gwiazdki ucierpiały przede wszystkim dlatego że kolimacja nie była idealnie ustawiona, a przy tej skali jest to wyzwanie.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinos napisał:

Setup:
Newton 16" f/4.5 na ASA DDM 085
Paracorr dający powiększenie 1.15x
ASI 071 , unity gain , -6st

Skala 0,47 arcsec/px


56x60s

bez guidingu
bez darków

 

Wlasnie sie zabieralem do konsupcji deseru przy kawie...

Detal galaktyczki super...

Dawno nie widzialem takiej skali...

Lukasz i Hamal ostatnio nic nie publikuja :(

Az sie człowiek zastanawia czy te krotkie ekspozycje to nie byl klucz do tego by detal w galaktyce byl na dobrym poziomie.

A te 16 cali toz to betoniarka do fotonow....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ax napisał:

Lukasz i Hamal ostatnio nic nie publikuja :(

Hamal to raczej nic nie opublikuje - zabrał zabawki i poszedł sobie z piaskownicy, bo się obraził w sumie nie wiadomo na co. A Łukasz to ostatnio chyba bardziej słoneczne tematy uskutecznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nietuzinkowe zdjęcie z mega setupu!

Naprawdę robi wrażenie.

 

Jest parę mankamentów do wyeliminowania. Tak jak pisali koledzy powyżej fotka jest zdecydowanie zbyt wyostrzona, gwiazdki są marne z powodu kolimacji -da się poprawić. Ostatnio @apolkowski doktoryzował się z kolimacji jasnego Newtona, pewnie Ci @Marcinos coś poradzi.

Jest spory kolorowy szum tła, pochylił bym się nad tym, popracował nad saturacją.

 

Osobiście wolę tło jaśniejsze, ok 20 jednostek w PS-ie. Tutaj szum nie pozwala, ale troszkę rozjaśniłem. Uważam, że fajniej się prezentuje ta drobnica.

Jeszcze wywaliłem gradienty i zdjąłem trochę niebieskiego z tła.

 

Mimo tych drobnych usterek zdjęcie mega, szczękę zbieram z podłogi. Te maleńkie galaktyczki na górze z prawego końca Igły są cudowne!

 

280043000_MarcinosIgaw1.thumb.jpg.d33d504b662ef25b3b52dc7107137d04.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dobrychemik napisał:

Pojedynek DSS2 kontra Marcin zdecydowanie wygrywa ten drugi. W powiększeniu widać, że u Marcina prowadzenie montażu nie było idealne, ale jakość detalu zdecydowanie lepsza.

 

image.thumb.png.9b5f533fd82b094a56469ef73913e0e0.png

To nie błąd prowadzenia jest odpowiedzialny za jajowate gwiazdki, a niedokładność kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzędziel napisał:

Nietuzinkowe zdjęcie z mega setupu!

Naprawdę robi wrażenie.

 

Jest parę mankamentów do wyeliminowania. Tak jak pisali koledzy powyżej fotka jest zdecydowanie zbyt wyostrzona, gwiazdki są marne z powodu kolimacji -da się poprawić. Ostatnio @apolkowski doktoryzował się z kolimacji jasnego Newtona, pewnie Ci @Marcinos coś poradzi.

Jest spory kolorowy szum tła, pochylił bym się nad tym, popracował nad saturacją.

 

Osobiście wolę tło jaśniejsze, ok 20 jednostek w PS-ie. Tutaj szum nie pozwala, ale troszkę rozjaśniłem. Uważam, że fajniej się prezentuje ta drobnica.

Jeszcze wywaliłem gradienty i zdjąłem trochę niebieskiego z tła.

 

Mimo tych drobnych usterek zdjęcie mega, szczękę zbieram z podłogi. Te maleńkie galaktyczki na górze z prawego końca Igły są cudowne!

 

280043000_MarcinosIgaw1.thumb.jpg.d33d504b662ef25b3b52dc7107137d04.jpg

 

 

Dzięki Piotrek za poprawioną wersję! Jest zdecydowanie lepiej.

Popracuję jeszcze nad tym zdjęciem- dzięki za uwagi. 

 

Następna wersja będzie jaśniejsza.

 

Z kolimacją daję sobie radę ale jest to procedura najlepiej dla dwóch osób, no i trzeba ustawiać pod dany obszar nieba. Czyli drabina 2m i trzeba zaglądać w tubę co się dzieje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

Jesteś pewien, że to kolimacja? Gwiazdy nie są rozmyte, ale wyglądają jak kreski i to właśnie wzdłuż osi RA.

Nie dam sobie ręki uciąć ale na 95% tak. Sprawdzę jeszcze pojedyncze klatki, może trzeba zrobić selekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę obejrzeć tą 16-tkę, ostatnio chyba jej nie miałeś w Złatnej jak byłem?

Wciąż czekam na obiecaną zeszłej jesieni Pease 1:neat:... może i nie będzie tak efektowna jak Igła, ale 16 cali i zatopienie w M15 może dać piękny efekt. Po za tym to uważam, że to może być ciekawe wyzwanie...ile mamy zdjęć w PL tej mgławicy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.