Skocz do zawartości

Dithering w PHD2


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

To bardziej pytanie jakiego softu do akwizycji używasz.

 

Bo jedyne co ustawiasz w PHD2 to skalę i czy dithering jest losowym, czy po spirali.

Ustawiasz skale na defaultową, dithering na losowy i wsio, reszta to co program do akwizycji zażąda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, slvmtz napisał:

ok, dziekuje za pomoc

Spodziewałem się takiej odpowiedzi :) Zajrzyj w ustawienia PHD - masz opcję serwer. Włączasz serwer i jakiś soft która zarządza setupem, kamera do zdjęć np NINA - ona dogaduje się z PHD. Kończysz naświetlać klatkę w NINA, soft wysyła info do PHD - robi dither, soft ustawia ponownie guid i kolejna klatka. Lepiej?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tayson napisał:

Mozesz recznie co iles klatek wylaczyc phd, przesunac montazem o kilkanascie pixeli i ponownie odpalic phd.

Możesz też kopać w nogę montażu, będzie tylko trochę mniej wygodnie :D

 

A tak poważniej - targać w teren komputer dla PHD2 i nie używać żadnego softu do akwizycji, to równie sensowne jak mieć elektryczne koło filtrowe i przekręcać w nim filtry ręcznie.

 

Zainteresuj się NINĄ:
https://nighttime-imaging.eu/download/

 

Soft jest za darmo, ma kupę możliwości i jest prosty w użyciu.

Pierwszy z brzegu tutorial masz tutaj:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Spodziewałem się takiej odpowiedzi :) Zajrzyj w ustawienia PHD - masz opcję serwer. Włączasz serwer i jakiś soft która zarządza setupem, kamera do zdjęć np NINA - ona dogaduje się z PHD. Kończysz naświetlać klatkę w NINA, soft wysyła info do PHD - robi dither, soft ustawia ponownie guid i kolejna klatka. Lepiej?


Odpowiedziałem na tym samym poziomie retorycznym ;) Chamstwem na chamstwo. Przychodzę bez wiedzy z realnym problemem, a Ty mi odpowiadasz, jak troglodyta. 

 

 

26 minut temu, Tayson napisał:

Mozesz recznie co iles klatek wylaczyc phd, przesunac montazem o kilkanascie pixeli i ponownie odpalic phd.


O, ta odpowiedź jest bardzo, ale to bardzo przydatna. Czytałem o tym i kilkoro znajomych mnie przed chwilą uświadomiło, że to można robić w ten sposób. Bardzo Ci dziękuję <3

 

 

7 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Możesz też kopać w nogę montażu, będzie tylko trochę mniej wygodnie :D

 

A tak poważniej - targać w teren komputer dla PHD2 i nie używać żadnego softu do akwizycji, to równie sensowne jak mieć elektryczne koło filtrowe i przekręcać w nim filtry ręcznie.

 

Zainteresuj się NINĄ:
https://nighttime-imaging.eu/download/

 

Soft jest za darmo, ma kupę możliwości i jest prosty w użyciu.

Pierwszy z brzegu tutorial masz tutaj:

 


Akurat mam za mało czasu na ogarnięcie NINA stąd ten wątek na szybko. Bardzo dziękuję za sugestię. :D

Edytowane przez slvmtz
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęcenie czasu na ogarnięcie NINA czy czegoś innego nie traktuj jak jego zmarnowanie, ale inwestycję. Doprowadzenie strony softowej i sprzętowej do porządku zajmie trochę czasu, ale ten czas Ci się po wielokroć zwróci, i to szybko.

 

W przeciwnym razie będziesz marnował czas o wiele cenniejszy- czyli czyste niebo nocą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, slvmtz napisał:


Akurat mam za mało czasu na ogarnięcie NINA stąd ten wątek na szybko. Bardzo dziękuję za sugestię.

Wszyscy tacy zabiegani i czasu nie mają, a to zajęcie niestety wymaga czasu i cierpliwości. I choćbyś nie wiem jak chciał to tego nie przeskoczysz żadnym "szybkim" foto. 
NINA ogarnąć możesz spokojnie w dzień. A pracuje się z nią wyśmienicie. Jak jednak poświęcisz jej czas, to ustawisz sprzęt, klikniesz obiekt, a ona zrobi resztę 

 

12 godzin temu, lukost napisał:

Trochę upierdliwe, ale w praktyce działa, sam korzystam jak robię sesję z Canonem i żadnego programu do akwizycji nie potrzebuję.

Ale PHD używasz? Skoro tak, to używasz też kompa, to po co ograniczasz sobie mnóstwo rzeczy? Zaczynając od ustawienia na biegun softem, przez plate solve, po ustawienie schematu całej sesji. 

Przypomina mi się historia z Astromiasto. W jednym z pierwszych filmów miał podobną konfigurację. PHD + soft Canona do sterowania aparatem. Na moje pytanie, czemu nie używa chociażby APT (plate solve, dither) - bo mu tak wygodnie. Tylko, że później było jojczenie na facebooku, że aparat ma do kitu do walking noise jest na stacku. A ostatnio wrzucał filmik o NINA (z błędami) zachwalając właśnie możliwości, o których mówiłem 1,5 roku temu. Niemanie czasu... 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień ogarniam i uczę się sprzętu i oprogramowanie ewentualnie w noce kiedy nie ma za bardzo warunków. Po to aby kiedy już siadam do sesji mieć wszystko opanowane i przetestowane. Astroberry NiNa czy Asair uważam ze są genialnymi narzędziami i warto poświecić trochę czasu aby potem mieć wszystko w automacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, slvmtz napisał:

Akurat mam za mało czasu na ogarnięcie NINA stąd ten wątek na szybko. Bardzo dziękuję za sugestię. :D

Kawał mi się przypomniał, o facetach, co na budowie z pustymi taczkami biegali :) A na serio: zdecydowanie zgadzam się, że warto poświęcić trochę czasu na poznanie NINA (lub innego softu). Spróbuj, a szybko będziesz się dziwił, że robiłeś to bez takiego oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ćwiczenia ze sprzętem czy oprogramowaniem "na sucho" nie są satysfakcjonujące, to zawsze można troszkę polać przy okazji ;-)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, slvmtz napisał:

Czytałem o tym i kilkoro znajomych mnie przed chwilą uświadomiło, że to można robić w ten sposób. Bardzo Ci dziękuję <3

Że ci się chce w ogóle zajmować Astrofoto skoro dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest stanie przy setupie i wyłączanie phd po to by ruszać pilotem. Syzyfowa praca, gdy w byle Nina czy APT włączasz dosłownie jedna opcje i dithering się zrobi. I jest naprawdę, milion poradników do tego :P 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, danon napisał:

Że ci się chce w ogóle zajmować Astrofoto skoro dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest stanie przy setupie i wyłączanie phd po to by ruszać pilotem. Syzyfowa praca, gdy w byle Nina czy APT włączasz dosłownie jedna opcje i dithering się zrobi. I jest naprawdę, milion poradników do tego :P 


Nie no na spokojnie, mam zdalnie połączenie z kompem na zewnątrz. Musiałem to szybko ogarnąć. Następnym razem użyję bardziej zaawansowanych technik, o których napisaliście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.