Skocz do zawartości

Lornetka Delta Optical Chase 10x50 - wrażenia


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Dotarła do mnie dzisiaj tytułowa lornetka - Delta Optical Chase 10x50. Na razie same "najpierwsze" wrażenia:

 

- fajne pudełko, przyda się ;)

- zgrabna, ładna i lekka; Żona jest zachwycona :)

- kolimacja prawidłowa (dzięki za sprawdzenie @lolak89)

- jakość obrazu bardzo fajna - sprawdzona na razie jedynie za dnia

- niestety jest jeden problem, od razu rzucający się, nomen omen, w oczy: "fasolkowanie" przy zbyt bliskim przyłożeniu do oczu. Lornetka wymaga dodrukowania muszli ocznych, bo do prawidłowego patrzenia trzeba lornetkę trzymać oddaloną od głowy. Jest to zdecydowanie niewygodne.

 

Czy ktoś z Was drukował może muszle oczne do tej lornetki? Macie projekt?

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chase ma ogolnie rzecz biorac kiepski komfort dopasowania sie do okularow. Muszle pomoga, ale nie bedzie to nigdy feeling podobny do chocby extreme. Mnie najbardziej denerwuje (ogolnie w dachowkach) wrazliwosc obrazu na ruch oczu (nie zrenic) wzgledem osi lornetki. W Chase mialem wrazenie, ze drobny ruch generuje roznego rodzaju darki, kolorki, nieostrosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, elvis_is_alive napisał:

W tej lornetce muszle oczne są wykręcane przez obrót.

I jak przymierzałem ten model to wydaje mi się, ze dość daleko się wykręcają.

U Ciebie rozkręcenie na maxa to i tak za krótko?

 

Hehe :) Ofiara losu ze mnie. Wszystko jest OK, dzięki :Boink:

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina z lornetki zadowolona, zbiera same pochwały. Jak na razie wychodzi na to, że bardzo udany zakup. Kontakt z Delta Optical doskonały.

 

Będzie trzeba pomyśleć o jakimś mocowaniu filtrów 2" na obiektywach...

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, dobrychemik napisał:

Będzie trzeba pomyśleć o jakimś mocowaniu filtrów 2" na obiektywach...

A są tam gwinty na wlocie? Bo jeśli tak, to tutaj:

https://pl.aliexpress.com/store/group/STEP-DOWN/620900_507594235.html?spm=a2g0o.detail.100008.77.47bb50e3JYOfJZ

znajdziesz stosowną przejściówkę (filtry 2" mają gwint M48x0,75).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marek_N napisał:

Filtr ma 2" czyli 50.8 mm. Ta redukcja 50.5 mm powinna się po prostu dać wkręcić w gumę.

 

Nie masz innego wyjścia, jak skończyć z miganiem się i przyjść na najbliższe spotkanie przy zimnym napoju. Ty weźmiesz przejściówki, ja szkiełka i sprawdzimy :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A są tam gwinty na wlocie? Bo jeśli tak, to tutaj:

https://pl.aliexpress.com/store/group/STEP-DOWN/620900_507594235.html?spm=a2g0o.detail.100008.77.47bb50e3JYOfJZ

znajdziesz stosowną przejściówkę (filtry 2" mają gwint M48x0,75).

Pytanie co jest po stronie obiektywów. Moja apm ma gwinty m55 i na alli nic nie było do kupienia. Finalnie nabyłem takie akcesoria:

https://www.apm-telescopes.net/en/apm-adapter-for-2-filter-for-apm-50mm-binocular-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik miałem też redukcję 49 -> 48 mm (bardzo uniwersalna bo sporo obiektywów z analoga i cyfry ma ten gwint), ale nie mogę go znaleźć (jakoś od roku ;) ).

Ale myślę że te 50.5 podpasują. Zresztą wydaje mi się, że kiedyś nawet o tym rozmawialiśmy, bo oferowałem je do szukacza 8 / 9 x 50 (które z kolei mają gwint ~51 mm). Tylko okazało się potem, że niektóre szukacze mają za dużą fazkę i gwint filtra nie jest w stanie chwycić żłobienia w szukaczu - więc je wycofałem z giełdy.

 

@Paweł Sz. są redukcje 55 -> 49 i 49 -> 48 więc dało się to taniej ogarnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna opcja to wcisnąć / wkręcić filtr w gumę. W necie ktoś inny pokazuje "cele" tej lornetki i tam gwint wygląda na mniej drobnozwojowy.

 

@Paweł Sz. Drugi schemat pokazuje lornetkę 70 mm z gwintami 72 mm. Tak się składa, że na Ali są dostępne filtry interferencyjne w rozmiarach "foto" - 52 / 58 / 62 / 67 / 72 / 77 mm. 72 mm kosztuje 300 zł / szt. Trochę szeroki bo około 60 nm (centrum na 500 nm czyli złapie Hb + OIII + C2), ale to i tak trzeba by zweryfikować.

 

OIII + Ha - 540 z wysylką (72 mm)

OIII + Ha + SII - 810 zł z wysyłką (72 mm)

 

Może znajdzie się ktoś odważny i kupi ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marek_N napisał:

@dobrychemik miałem też redukcję 49 -> 48 mm (bardzo uniwersalna bo sporo obiektywów z analoga i cyfry ma ten gwint), ale nie mogę go znaleźć (jakoś od roku ;) ).

Ale myślę że te 50.5 podpasują. Zresztą wydaje mi się, że kiedyś nawet o tym rozmawialiśmy, bo oferowałem je do szukacza 8 / 9 x 50 (które z kolei mają gwint ~51 mm). Tylko okazało się potem, że niektóre szukacze mają za dużą fazkę i gwint filtra nie jest w stanie chwycić żłobienia w szukaczu - więc je wycofałem z giełdy.

 

@Paweł Sz. są redukcje 55 -> 49 i 49 -> 48 więc dało się to taniej ogarnąć :)

Drogą kombinacji pewnie tak, ale już kupiłem więc.. :) Wcześniej w delta extreme 10x50 i 15x70 miałem komplet filtrów 1,25 montowanych od strony okularów, niestety takie rozwiązanie miało sporo wad, m.in. odblaski, szuranie rzęsami, mocno zmniejszone pole widzenia. Teraz poszedłem w większy komfort, niestety wydatek przy tym o wiele większy.

0008350_filterhalter2zoll_640.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marek_N napisał:

Tak się składa, że na Ali są dostępne filtry interferencyjne w rozmiarach "foto" - 52 / 58 / 62 / 67 / 72 / 77 mm. 72 mm kosztuje 300 zł / szt. Trochę szeroki bo około 60 nm (centrum na 500 nm czyli złapie Hb + OIII + C2), ale to i tak trzeba by zweryfikować.

Hej, jeśli szerokość przenoszenia filtru z tego linku https://pl.aliexpress.com/item/1005003972339663.html oceniałeś na podstawie tego wykresu: 

image.jpeg.b0148d4e982b1a18ab7421138f637606.jpeg

 

to wygląda to na pewno na mniej niż 50 nm. 

(wygląda to wręcz całkiem nieźle, ale rzeczywistość może być inna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.