Skocz do zawartości

Zasilanie aparatów powerbankiem


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy macie jakiś sposób na zasilanie aparatów zwykłymi power bankami ? Z sensownych rozwiązań widziałem jedynie jakieś układy pod USB z możliwością podwyższenia napięcia. Czy coś takiego podłączonego pod rozebraną baterię ma szansę działać ? Cel to robienie całodniowych timelapsów w szczerym polu bez dostępu do prądu i ciężkich aku. Najlepiej aparat, statyw i to coś co pozwoli zrobić 5000-10000 klatek bez konieczności dotykania sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj (na Astropolis):

 

Uniwersalne zasilanie zewnętrzne do kamery (Li-ion 2S).

 

... masz wątek, dotyczący Twojego problemu. Moduł akumulatorowy jest gotowy. Moduł z przetwornicami step-up/step-down będę majstrował koło sierpnia (po skończeniu remontu chałupy).

 

Poza tym takie gotowce z przetwornicami Step-up do zasilania z powerbanków 5V są na Aliexpress, ale ja wolę sobie sam toto zmajstrować, bo sprawia mi to sporo radochy. :)

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@suchyy a jak wyglądałaby sprawa gdyby dawcą prądu był zwykły powerbank ? Też wystarczy dać przetwornicę i podłączyć do rozebranej baterii ? Kolejna sprawa czy zwykły powerbank ma wystarczająco dużo mocy aby zasilić dowolną lustrzankę czy tez bezlusterkowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@suchyy a jak wyglądałaby sprawa gdyby dawcą prądu był zwykły powerbank ? Też wystarczy dać przetwornicę i podłączyć do rozebranej baterii ? Kolejna sprawa czy zwykły powerbank ma wystarczająco dużo mocy aby zasilić dowolną lustrzankę czy tez bezlusterkowca.

 

No, tak jest jak pisze @OBERON RD W ten powerbank 5V jest wbudowana przetwornica Step-Up i są tam dwa gniazda wyjściowe: USB: 5V i DC: 2S(LiIon)

U mnie będzie moduł przetwornic Step-Up/Step-Down mocowany do sanek lampy przy aparacie (podobnie jak to jest z modułem akumulatorowym, którego opis wykonania już podałem) i do modułu podłączany będzie dowolny powerbank 5V lub zasilacza sieciowy 12V - takie uniwersalne rozwiązanie, zależne od tego gdzie będę przeprowadzał sesje foto. Zajrzyj do linku, który podałem wyżej.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, OBERON RD napisał:

Jest w tym powerbanku oprócz USB okrągłe gniazdo dedykowane pod Canona coś koło 8V w które wpina się atrapę baterii wkładaną do aparatu.

 

... myślę, że się nada do każdej kamery zasilanej z LiIon 2S (dwie cele akumulatorów litowych szeregowo), tylko trzeba sobie zrobić "sztuczną" baterię (do posiadanego aparatu) z kabelkiem i wtyczką DC do tego uniwersalnego powerbaku.

 

To samo, co ma OBERON, ale do Nikona to model: NEWELL Power Bank PB-EN15 Nikon EN-EL15

 

TUTAJ spora oferta kabelków ze "sztucznymi" bateriami do powerbanku, opisanego przez OBERONa, współpracujących z innym kamerami, ale raczej trudno dostępne u nas na rynku od ręki.

 

Pozdrawiam Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, suchyy napisał:

To samo, co ma OBERON, ale do Nikona to model: NEWELL Power Bank PB-EN15 Nikon EN-EL15

Mam dokładnie ten model, świetne rozwiązanie. Na wyjściu ma 8,4V i w atrapie baterii nie ma już żadnej elektroniki. @Kapitan Cook porównaj sobie jego pojemność ze zwykłym akumulatorem i będziesz wiedział, ile razy więcej zdjęć wykona i czy wystarczy.

 

11 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

Kolejna sprawa czy zwykły powerbank ma wystarczająco dużo mocy aby zasilić dowolną lustrzankę czy tez bezlusterkowca.

Różnie. Eksperymentowałem z tym kiedyś z marnym efektem, to zależy od poboru (chwilowego) aparatu i realnej wydajności powerbanka. Wyjście 5V 2A u mnie w praktyce tyle nie dawało, przy 2A napięcie zauważalnie spadało i w efekcie brakowało mocy dla aparatu. Również trzeba zwrócić uwagę na prawdziwą pojemność powerbanku - te kosmicznie duże wartości mAh podawane są zwykle dla napięcia 3,7V, czyli na wyjściu 5V mamy proporcjonalnie mniej, a po podbiciu do napięcia aparatu to już prawie 1/3 z tego (plus straty na przetwornicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu siedziałem na Kaszubach. Miałem Montaż od @Gość na chwilę  Virus 2 + EOS 550D mod. Jednej nocy zabawa trwała około 2 godziny. Oba urządzenia były zasilane tym:

 

https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/akcesoria-do-telefonow/ladowarki-przenosne/powerbank-romoss-sw30-26800mah-bialy?gclid=Cj0KCQjwtvqVBhCVARIsAFUxcRtoD5VFbkNI7tqQvBVTZb5GcIfuDRIFMCA8ZIT1tUFZWeSzWSh-Wd8aAqspEALw_wcB

 

Zużycie w procentach  - 5. 

 

Flaty robię z tego powerbanka + flatownica zasilana USB. Zużycie baterii przy 40 flatach na sesję spada 1-2 procent przez 2-3 noce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2022 o 10:34, _Spirit_ napisał:

Tydzień temu siedziałem na Kaszubach. Miałem Montaż od @Gość na chwilę  Virus 2 + EOS 550D mod. Jednej nocy zabawa trwała około 2 godziny. Oba urządzenia były zasilane tym:

 

https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/akcesoria-do-telefonow/ladowarki-przenosne/powerbank-romoss-sw30-26800mah-bialy?gclid=Cj0KCQjwtvqVBhCVARIsAFUxcRtoD5VFbkNI7tqQvBVTZb5GcIfuDRIFMCA8ZIT1tUFZWeSzWSh-Wd8aAqspEALw_wcB

 

Zużycie w procentach  - 5. 

 

Flaty robię z tego powerbanka + flatownica zasilana USB. Zużycie baterii przy 40 flatach na sesję spada 1-2 procent przez 2-3 noce.

Ja z romossa 40k mah zasilam montaż, cała noc kosztuje 2-3%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozejrzeć się za gotowymi pojemnikami na ogniwa 18650 do rowerów - alledrogo, nazwa coś w okolicy "pojemnik 18650", "oświetlenie rowerowe 18650" itp.

Mają wbudowany układ zarządzania bateriami, choć ładowanie lepiej i tak przeprowadzać w zewnętrznej ładowarce, wyjście USB (bodajże do 2 A, ale szybkiego ładowania nie obsługuje), złącze z wyjściem 8,4 V. Od tego już tylko krok do zasilania aparatu :)

Olympusa teoretycznie można od razu tzw. "eliminatorem baterii" zasilić, ale z praktyki wychodzi na to, że klapka w EM 5 nie zamknie się z przewodem. Chyba lepiej dołożyć gripa i dopiąć się do złącza w nim. Tę część oczywiście musisz już sobie dostosować do swojego sprzętu :) 

 

pz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że na sesję 3-4 godziny starczy grip z dwoma bateriami. NIc nie kombinujesz.

Ale spory powerbank potrzebujesz pod opaskę grzejną na obiektyw. Nie jedź na jednym (aparta + opaska), bo opaska czerpie, może nie latem, ale jak dłuższe i zimne noce może aparat stanąć. Mi się parę razy zdarzyło, że przespałem zmianę powerbanka i aparat nie kłapał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.