Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam kolejne testowe klatki zrobione z wykorzystaniem AM5.

 

Region Sadr. 300, 600 i 1000 sekund. 533MC, gain 100, filtr CLS, wczorajszy 95 % moon, RedCat 71

 

Guiding był przeciętny - łącznie błąd ok. 1,5 - 2"

Zdjęcia minimalnie skorygowane.

 

Testowałem maksymalną długość klatki i jestem pod wrażeniem. Nie ma w zasadzie różnicy ostrości pomiędzy 300 a 1000 sekundami. 

300.jpeg

600.jpeg

1000.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aeiou napisał:

Nie ma w zasadzie różnicy ostrości pomiędzy 300 a 1000 sekundami. 

A dlaczego miałaby być? Korekty są co sekundy, więc jak montaż prowadzi dobrze 10 sek, to poprowadzi i godzinę. Górny limit to już nie kwestia montażu, a ugięć i rotacji pola przy nieidealnym biegunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2022 o 20:54, Duser napisał:

Ja to jestem ciekawy , jak ten montażyk poprowadzi coś cięższego , np tak ze 12 kg , i to w lekkim wietrze .

Ubiegła noc, Koskowa Góra.

Już w obciążeniu docelowym, czyli 13.4 kg + grzałki i kable.

Prawie bez wiatru:

 

655125753_Beztytuucopy.thumb.JPG.4b9adb2b8a12205c41c428644243835f.JPG

 

Potem wiatr ok 5 m/s (w porywach trochę więcej). RMS nie przekroczył jednak średniej 0.72".

Jest O.K.

 

 

Edytowane przez warpal
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2022 o 13:07, warpal napisał:

Mają naprawić.

Podobno naprawili parę dni temu. Jest nowa wersja ASCOM'a - 6.5.11

https://www.cloudynights.com/topic/807054-new-zwo-am5-harmonic-drive-mount/?p=12094126

ASIMount:

(1) Fixed the bug of DST

(2) Some other optimizations

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, warpal napisał:

(1) Fixed the bug of DST

(2) Some other optimizations

ad 1. - jest jeszcze większy "bug" niż był (nie można już w ogóle zmienić wartości w strefie czasowej).

Edit -  lekko zgłupiałem - Windows pokazuje mi w ustawieniach zegara, że czas to UTC+1 i wtedy synchronizacja by się zgadzała. Jakoś żyłem w świadomości, że aktualnie mamy czas UTC+2.

ad 2. - jeśli miało to polegać na zmianie prędkość to ok. Co prawda nie rozumiem, czemu z 60x mam od razu przechodzić na 720??

 Edit - pozostaje to dla mnie i tak dziwaczne.

Szczęśliwie nie wyrzuciłem instalki poprzedniej, gdzie jakoś pkt. 1 można jeszcze obejść.

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, warpal napisał:

Edit -  lekko zgłupiałem - Windows pokazuje mi w ustawieniach zegara, że czas to UTC+1 i wtedy synchronizacja by się zgadzała. Jakoś żyłem w świadomości, że aktualnie mamy czas UTC+2.

Nie no, Polska jest w strefie +1, tylko teraz mamy czas letni, więc mamy jeszcze dodatkowo +1.

Na tej zasadzie się to ustawia np. w montażach SW - podajesz strefę czasową (+1) i potem czy jest aktywny czas letni (tak/nie). Ale można też tam wpisać +2, tylko wtedy trzeba wybrać, że nie ma czasu letniego (chociaż teraz jest).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Nie no, Polska jest w strefie +1, tylko teraz mamy czas letni, więc mamy jeszcze dodatkowo +1.

Na tej zasadzie się to ustawia np. w montażach SW - podajesz strefę czasową (+1) i potem czy jest aktywny czas letni (tak/nie). Ale można też tam wpisać +2, tylko wtedy trzeba wybrać, że nie ma czasu letniego (chociaż teraz jest).

Nie takie proste, jak zaznaczysz w Windozie tak jak ma być to montaż dostaje przesunięty czas o godzinę, jak wyłączysz czas letni to błąd między Windozą a montażem jest 2h

W sumie zmieniłem strefę i montaż zaczął mieć poprawny, ale nie zdążyłem sprawdzić jakie czasy dostaje np. nina i cdc. 

Edytowane przez abo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, abo napisał:

Nie takie proste, jak zaznaczysz w Windozie tak jak ma być to montaż dostaje przesunięty czas o godzinę, jak wyłączysz czas letni to błąd między Windozą a montażem jest 2h

W sumie zmieniłem strefę i montaż zaczął mieć poprawny, ale nie zdążyłem sprawdzić jakie czasy dostaje np. nina i cdc. 

Ech, chińska myśl programistyczna :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał:

Przydałoby się jakieś pierwsze podsumowanie. Przede wszystkim czy jesteście zadowoleni z zakupu AM5? I jak wypada ten montaż w porównaniu z Waszym dotychczasowym?

Poza bugami w sofcie ktore mnie jakos mocno nie dotycza bo przesiadlem sie na asi air(kwestia czasu i poprawia je, wczesniej uzyealem niny) to jestem mega zadowolony. Za kazdym razem jak znosze sprzet do auta na wyjazd to czuje roznice hahaa, 2 rundy noszenia gratow mniej ?. Prowadzi ladnie jak widac wyzej, chodzi cicho, poreczne bo mieszcze caly montaz z przedluzka piera i statywem w 1 torbie w calosci, rozstawiam caly setup w 5 min :)

Zaczynalem od celestrona avx, pozniej cem25, i teraz am5. Za kazdym razem byl progress ale tu byl ogromny. Wygoda nie musiec skladac montazu za kazdym razem i precyzyjnie wywazac (wiadomo ze z grubsza wszystko mam wywazone) niezastapione i to jest najwieksza zaleta tego monta wg mnie :)

W kazdym poprzednim moncie po fabryce trzeba bylo cos poprawiac regulowac, smarowac, wymieniac badziewne lozyska itp. tu nareszcie wszystko smiga cacy prosto po wyjeciu z pudelka :)

Edytowane przez cmku
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonuję się że AM5 był dobrym wyborem. Mam też AZ-EQ6.

U mnie z tym samym zestawem (RC8 bez reduktora, ASI2600, bardzo ciężki focuser od TP, wszystkie przedłużki RC, koło lub szuflada, OAG, ASI120) AM ma połowę odchyłki EQ6.

AM dzisiaj w nocy około 0,7' do AZ prawie 2'

Jest też ponad 2x lżejszy. Cały złożony zestaw z trójnogiem i "półpierem" biorę pod pachę i wynoszę na dwór. Niestety z EQ6 było "zapomnij".

W sterowniku poprawili synchronizację zegara. Poprawili wywalanie sterownika przy trybie "advanced".

Jak ktoś używa Asiair to nie zauważyłem żadnego kłopotu - ale nie używam, wolę PC.

Jak napisał cmku ogromny progres, mój największy w tym hobby. Drugim jest PIX ;)

Edytowane przez abo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby być sprawiedliwy - AM5 ma jeden kłopot. Możliwe że dotyczy to innych montaży synchronicznych, może nie, niestety nie wiem.

Brak przeciwwag powoduje to że teleskop dociąża oś RA czasem w górę, czasem w dół. Dlatego nie da się pozostawić słabo skręconej osi obrotu ALT.

Śruba ustawiająca ALT pracuje w dwie strony i ma prawie pół obrotu luzu, więc przy ustawianiu polarnej przeszkadza.

Na razie radzę sobie skręcając mocniej oś, i pod obciążeniem już dokładniej reguluję "siłowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, janekosa napisał:

Ktoś jeszcze prowadzi ranking PE?
u mnie 26.6/13.9

Wydaje się że ten ranking trochę nie do końca ma sens. Te montaże mają duże błędy okresowe. ZWO jest chyba jedynym producentem montaży z taką przekładnią, którzy prezentują w ogóle takie wyniki.

I tak je musisz guidować, więc to wynik raczej z guide ma znaczenie. 

 

A jeśli chodzi o podsumowanie, to z mojej strony na plus.  Niestety oparte tylko na 3,5 sesjach (to 0,5 bo pierwsza była stricte sprawdzeniowa).

A największy plus to wiadomo, brak przeciwwagi i wywarzania. Ja przechodziłem z CEM25 który jest mega wrażliwy na wywarzenie. Tutaj się już tym nie martwię. 

Są tam oczywiście kwestie softwareowe, ale patrząc na ZWO to wiem że oni to poprawią w 1, 2 czy tam 3 updacie.

 

Zakup uważam za udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie do użytkowników i nie tylko :

 

W zestawie z montażem jest jakiś zasilacz? 

 

Tak widzę setup (priorytet to minimum spaghetti kabli):

 

1.Zasilacz do am5

2.Kabel z am5 do asiair plus-z tego co oglądam na necie i w recenzjach to jest gniazdo w tym montażu, którym można zasilić asiair plus. 

3.Asiair zasila dwie grzałki i kamerę 071 mc pro cool 

 

Da się tak zrobić? 

Jaki konkretnie zasilacz i kabel potrzebuję odnośnie pkt 1 i 2? 

 

Z góry dzięki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

 

Pytanie do użytkowników i nie tylko :

 

W zestawie z montażem jest jakiś zasilacz? 

 

Tak widzę setup (priorytet to minimum spaghetti kabli):

 

1.Zasilacz do am5

2.Kabel z am5 do asiair plus-z tego co oglądam na necie i w recenzjach to jest gniazdo w tym montażu, którym można zasilić asiair plus. 

3.Asiair zasila dwie grzałki i kamerę 071 mc pro cool 

 

Da się tak zrobić? 

Jaki konkretnie zasilacz i kabel potrzebuję odnośnie pkt 1 i 2? 

 

Z góry dzięki 

 

W zestawie nie ma zasilacza ,ale można go dokupić osobno. Nie ma też kabla do zasilania :)
pkt 2 i 3 tak jak napisałeś da się zrobić :)
Co do prądu to policz sobie pobór bo wg manuala prąd wyjściowy na tym gniezdzie to max 5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cmku napisał:

W zestawie nie ma zasilacza ,ale można go dokupić osobno. 

Czyli mogę dać zasilacz 12 V 8A (albo nawet 10),np coś takiego :https://skori.pl/zasilacz-led-12v-8a-96w-desktop-674 do Am5 i wtedy wystarczy to na jego własne działanie a dodatkowo do gniazda montażu podepnę asiair z jego własnymi peryferiami?

 

I o ile te 5A z gniazda montażu wystarczy na pobór własny asiair , kamerę chłodzoną i dwie grzałki to będzie to wszystko działać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.