Skocz do zawartości

ZWO AM5 - subiektywna recenzja


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu to nie może być takie proste....:(

Tym razem test z NINA i Cartes du Ciel. Rwa Kulszowa!! To samo co z Maximem. Nie trafia, nawet na przy ruchu zaledwie o kilka stopni ni cholery nie trafia precyzyjnie i cały czas mija się z celem. O tyle lepiej że NINA dużo łatwiej i szybciej niż Maxim robi platesolva nawet jak różnica do celu jest znacząca. 

Robię tak. Zadaję cel w CdC. Teleskop jedzie grzecznie i CdC pokazuje że dojechał. Robię Platesolve i sync. Obrazek się rozwiązuje i okazuje się że w realu jestem rozminięty z celem powiedzmy o kadr. CdC uaktualnia pozycję i pokazuje tam gdzie jestem w rzeczywistości. Jeszcze raz zadaję ten sam cel. Teleskop jedzie, CdC pokazuje że dojechał. Platesolve i sync. I tym razem w realu jestem pomylony "tylko" o pół kadru. Znów rozkaz na ten sam cel. Platesolve i sync. I cały czas błąd nieduży ale jednak. I teraz wybieram inny cel powiedzmy 10 stopni dalej. CdC grzecznie przesuwa teleskop. Platesolve i sync. I dupa znów ponad kard błędu między zadaniem a pozycją rzeczywistą. I tak w kółko.

Jak to może być że wszystkim chodzi tylko mi nie? Gdzie jest ten kruczek-smaczek-kłaczek... To musi być jakiś syf w sofcie... Nie mam pomysłu gdzie i czego jeszcze szukać.

Chwilowo się poddaję na dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, poldip napisał:

Obrazek się rozwiązuje i okazuje się że w realu jestem rozminięty z celem powiedzmy o kadr. CdC uaktualnia pozycję i pokazuje tam gdzie jestem w rzeczywistości. Jeszcze raz zadaję ten sam cel.

Takie to trochę od dupy strony.

Możesz spróbować zrobić platesolva np. w SharpCapie, bo on robi to odwrotnie - czyli jak już wie o ile montaż źle pojechał, to przestawia go o wartość błędu, żeby celował tam gdzie powinien i wtedy aktualizuje współrzędne tak, żeby się zgadzały z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możliwe, że słabym punktem jest CdC.

Kiedyś używałem (z SW EQM-35) i generalnie synchronizacja nie działała. Nawet po "ręcznym" ustawianiu na obiekt i alignacji na kilku.

Teraz używam APT z PlateSolve2/ AllSkyPlateSolve.

Z AM5 - są trochę rozjazdy, bez synchronizacji pomyłka jest rzędu 1/2 stopnia. Po pierwszym plate solve korekta na innym obiekcie jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, orlen napisał:

Teoretycznie to montaż wolny od jakiegokolwiek backlashu

Wiem, co nie znaczy że soft nie usiłuje korygować. Nie mam pojęcia co to jest ale skojarzyło mi się właśnie w ten sposób.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodaję swoje ujęcie z guidowania. Początkowo osiągałem w okolicach 1" (bez szału), a obecnie ok. 0,5". Bardzo istotne jest wypoziomowanie montażu i oczywiście kalibracja. Poprawiłem trochę balans sprzętu na montażu.

Czasem zdarza się tak, że pomimo ustawienia wszystkiego "zgodnie ze sztuką" nie prowadzi idealnie. Pomaga wtedy zresetowanie sprzętu, zrobienie PA ponownie, ponownie kalibracji w innym miejscu nieba i działa. Trzeba też poeksperymentować z ustawieniami agresywności korekt. U mnie sprawdzają się rzędu 50-60 %. Kamerka 120mm i guider 50mm/240mm

 

Dodam, że cały czas robię PA na bazie opcji eksperymentalnej - nie mam dostępu do gwiazdy polarnej z ogródka. Dla mnie to jest najważniejsza funkcja w nowej wersji softu do ASiair i gamechanger.

 

 

 

 

 

 

IMG_0057.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aeiou napisał:

 

 

Dodam, że cały czas robię PA na bazie opcji eksperymentalnej - nie mam dostępu do gwiazdy polarnej z ogródka. Dla mnie to jest najważniejsza funkcja w nowej wersji softu do ASiair i gamechanger.

A które części nieba masz widoczne? Na którą część ustawiasz tubę i startujesz tę wersję Polar Aligment? 

2 godziny temu, aeiou napisał:

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

A które części nieba masz widoczne? Na którą część ustawiasz tubę i startujesz tę wersję Polar Aligment? 

 

 

Mam swobodny ogródkowy dostęp do nieba mniej więcej w zakresie 120st. - 300 st.  

 

W oprogramowaniu Asiair napisane jest, aby nie mierzyć w bezpośredni zachód, ani wschód. Ustawiam, mniej więcej na południe - południowy zachód (tam mam niebo ciemniejsze w kierunku głębokich przedmieść). Montaż robi trzy ujęcia w kierunku zachodnim (co 20 stopni) i na tej podstawie wylicza pozorną gwiazdę polarną. Robię PA bez włączonego guidingu i przed kalibracją - może w tym tkwi błąd, bo sam AM5 ma przeciętny tracking bez guidingu i kadr trochę ucieka  nawet na małej ogniskowej (348mm).

 

All in all, działa to całkiem sprawnie, ale najlepsze wyniki są, jak zrobię 2x pod rząd PA bez ruszania sprzętu. Za drugim razem zawsze okazuje się, że nie trafił idealnie za pierwszym, więc im więcej korekt, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest nowy ASCOM driver.

ASIMount ASCOM v6.5.7

(1) Some computers use the comma (,) as the decimal point and the dot (.) as the thousand separator, which leads to incorrect readout of the guide rate and failure to set the guide rate. This problem has been fixed (2) Fix problems with daylight saving time

(3) Fix the problem that goto cannot accurately reach some objects

(4) Some other optimizations

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
4 minuty temu, Marcin_G napisał:

Podpowiedzcie mi jedną rzecz - jak wygląda w praktyce orientacja tego montażu na biegun nieba? W jedynej dla mnie słusznej opcji, czyli bez AsiAir, bez komputera, bez aplikacji, bez wszelkiej elektroniki poza akumulatorem, który to zasila.

Można zamontować lunetke do ustawiania na polarną 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin_G napisał:

A wbudowany laser?

Hmmm... Powiedziałbym "jaki laser"?

Tam jest tylko malunek z balonikami i tyle.

Jak chcesz laser to po prawej stronie obudowy jest uchwyt szukacza - można do niego przyczepić laser.

Ustawienie bardzo zgrubne, ale do wizuala starczy, a do zdjęć to w ogóle nie potrzebne, bo wtedy najlepiej ustawić "z grubsza na oko", a potem poprawić z ASIair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, piotrfie napisał:

Laser miał być, ale skończyło się na "miał być".

W egzemplarzach produkcyjnych go nie ma, bo "w niektórych krajach używanie z laserów jest zabronione".

 

Czyli pozostaje druk 3D podwójnego uchwytu na laser i lunetkę SkyWatchera....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj ubrany w strój z napisem UPS przywiózł dzisiaj nową zabawkę. Zamówione w @teleskopy.pl teleskopy.pl w niedzielę, wysłane od razu, dzisiaj dostawa. Bez zastrzeżeń. 

Oczywiście po raz kolejny zapominam, że dzisiaj wysyłany sprzęt montaż/kamera jest bez zasilacza (kuriozum jakieś dla mnie, to powinno być dużymi literami pisane i dorzucane do koszyka w sklepie od razu). Tak więc nie uruchomiłem jeszcze całości, jutro ma przyjść zasilacz domówiony od razu. 

Ogólne uwagi:
- bardzo dobra jakość wykonania, takie sprawia wrażenie
- ja nie wiem jak Wy wieszacie na tym jakieś potwory typu C10 i inne - przerażająco lekkie!!! (nie mam przeciwwagi). Dla zdrowia psychicznego najprawdopodobniej kliknę jutro pręt i przeciwwagę bo nie wierzę, że jak posadzę coś większego to się nie przewróci ?
- bardzo łatwe do złożenia

Jedyny minus to dokupiłem "Przedłużka 70 mm dla montażu ZWO AM5 - pier extension for AM5" - jedną sztukę. I o ile teraz dobrze doczytałem, to muszę mieć dwie, żeby to połączyć z montażem i statywem (albo nie wiem jak podłączyć jedną i jestem lewy; instrukcja, wszystko jest - jest do minimum dwóch sztuk; jakbym nie przykładał i co robił jednej przedłużki nie potrafię pożenić z resztą). 

Wykres PE:

pe.jpeg.23ae36e837570f6808e55b2665ee9795.jpeg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał:

- ja nie wiem jak Wy wieszacie na tym jakieś potwory typu C10 i inne - przerażająco lekkie!!! (nie mam przeciwwagi). Dla zdrowia psychicznego najprawdopodobniej kliknę jutro pręt i przeciwwagę bo nie wierzę, że jak posadzę coś większego to się nie przewróci ?

Ja mam dokładnie takie same refleksje: logika i znajomość statyki mowi --> to nie będzie działać. 

Filmy z YT i działania innych na FB pokazują, że nawet C11 daje radę....

Jeśli kupię AM5, wszystko powyżej 8" SCT będzie się kręcić z przeciwwagą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem tutaj to kwestia przewrócenia się statywu, bo napędy wytrzymają dużo. Trzeba sprawdzić sobie w różnych ustawieniach czy jest równowaga i będzie wiadomo, czy się utrzyma (znaczenie ma też obrócenie nóg statywu względem montażu. Zamiast przeciwwagi można też powiesić coś pod statywem, to też poprawi stabilność. Ale co do komfortu psychicznego macie rację - ja zawiesiłem na nim newtona 8" i już czułem się niepewnie, szczególnie że był duży wiatr. Niemniej problem był w mojej głowie, a nie montażu :) Trzeba też uważać przy przykręcaniu tuby, żeby nie kopyrtnąć wtedy montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:

 Zamiast przeciwwagi można też powiesić coś pod statywem, to też poprawi stabilność.

Ja mam gdzieś w głowie zakorzenione, że wszystko musi (?) być poprawnie wyważone i środek masy zestawu teleskop + przeciwwaga jest w punkcie przecięcia się osi rektascensji i deklinacji....

I ciężko mi od tej wizji odejść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.