Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Tychy

07.11.2022

20:18

Diameter=46.72"
Magnitude=-2.76

SW150\750 mm, EQ3+EQStar, ZWO ASI224MC, Lb Televue 5x Powermate, ADC (ZWO)

FireCapture v2.6, PIPP, AS!3, RegiStax 5, Astra Image 3.0.
90 s., 4343 fr

ROI=800x800
FPS (avg.)=48
Shutter=20.48 ms
Gain=335 (55%)

Jup_211805_pipp_g4_ap99.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak z innej beczki(I wcale nie z synty xD)..

Dzisiaj obserwowałem Jowisza o 16:05 - 9 minut przed zachodem Słońca, a więc w dzień. Najpierw lornetką potem gołym okiem ;) mamy teraz odpowiednie warunki do takich obserwacji bo Jowisz jest jeszcze całkiem jasny i wieczorem jest już dość wysoko. Dodatkowo sprawę ułatwia fakt że pomarańcziwy Jowisz wieczorem jest nad południowo-wschodnim horyzontem, a więc daleeko od Słońca-wydaje mi się że był łatwiej dostrzegalny za dnia niż taka bliska Słońcu białoniebieska Wenus:). 

A więc wieczorkiem kiedy tylko Jowisz się pojawi znajdujemy sobie miejsce na podwórku tak żeby był obok łatwo rozpoznawalnego obiektu(krawędź dachu, gałąź, słup) i następnego dnia, na 20 min przed zachodem Słońca dnia szukamy trochę na lewo i poniżej, najlepiej najpierw lornetką potem gołym okiem naszego jupka za dnia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

w końcu zgrałem pliki z kopuły nagrane przy mojej pierwszej w życiu planetarnej sesji chyba dwa tygodnie temu i mogę przy tym podłubać

 

 

1300433078_2022-10-26-2050_6-U-RGB-Jup_pipp_lapl5_ap746_shapenedRegistax.jpg.c074ed0f9fb25bc0662726d21a112c97.jpg

 

Fajne zdjęcie! Jakbyś zdjął czerwony zafarb, myślę że prezentowałoby się jeszcze lepiej.

 

1300433078_2022-10-26-2050_6-U-RGB-Jup_pipp_lapl5_ap746_shapenedRegistax.jpg-2.c074ed0f9fb25bc0662726d21a112c97.jpg.1ca6b1e8798a89dcd91303bd65b14148.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Milena Niemczyk said:

Dzięki, muszę poćwiczyć trochę z Jowiszem itd... Chodziło głównie o to, żeby pokazać jego księżyce :)

A swoją drogą, patrząc na rozmiar Jowiszowej kulki, jestem żywo zainteresowany co można wyciągnąć z Twojego Coolpixa. Czy taki byłby obraz przy dobrym naświetlaniu? Czy może źle ustawiona ostrość sprawiła że jest taki duży? (Kiedyś dałem synowi lornetkę do obejrzenia Jowisza, był zachwycony jego wielkością, nawet coś przebakiwal o pasach, ale to tylko wyobraźnia - lornetka po prostu nie miała ustawionej ostrości :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lucyinthesky napisał:

A swoją drogą, patrząc na rozmiar Jowiszowej kulki, jestem żywo zainteresowany co można wyciągnąć z Twojego Coolpixa. Czy taki byłby obraz przy dobrym naświetlaniu? Czy może źle ustawiona ostrość sprawiła że jest taki duży? (Kiedyś dałem synowi lornetkę do obejrzenia Jowisza, był zachwycony jego wielkością, nawet coś przebakiwal o pasach, ale to tylko wyobraźnia - lornetka po prostu nie miała ustawionej ostrości :D)

Hmm, w sumie ciekawe ten 60X zoom działa dość nieźle. No cóż muszę popróbować! ;) Teraz tylko trochę czystego nieba...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.