Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższej przerwie odkurzyłem sprzęt i wystawiłem na balkon. Nie zebrałem zbyt wiele materiału, ale małą animację udało mi się zestawić.

Jowisz z dziś - 31.10.2022  

Sprzęt: SCT 9.25", ZWO ADC, QHY5III462C, EQ5 z napędami.

Obróbka: AS!3->AstroSurface-> RawTherapee -> WinJupos

 

 

2022-10-31.jpg

 

 

2022-10-31.gif

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lysy! Wczoraj warunki były całkiem łaskawe. Wydawało mi się, że Jowisz jest już na tyle wysoko, że można zrezygnować z ADC, ale jednak nie. Choć niewiele trzeba było rozsunąć dźwignie, to różnica była wyraźna na korzyść ADC.

Lysy, dlaczego nie zakupisz kolorowej kamerki (224/462)? Dużo byś zyskał na estetyce ogólnej. Twoje duże lustro aż prosi się o prawdziwy kolor :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki bardzo dopisały. Z okazji Wszystkich Świętych był zorganizowany bal przebierańców w naszej parafii (za świętych patronów) i zrobiliśmy pokaz nieba. No i mnie samemu gęba opadła jak zobaczyłem Jowisza i Saturna. Mgła tłumiła blask planet. Tuż po wspólnych obserwacjach patrzyłem przez LZOSa 130 i obraz Jowisza był mega ostry. Ale jednak mgła potem wygrała bo planeta już w niej ginęła. Myślę, że zainteresowanie planetami wzrosło po tym jak poszły już w górę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest właściwy wątek aby pytać o problemy techniczne.. Jak nie to wyrzućcie plz

 

Jak można tego uniknąć? Przeszedłem przez komplet ustawień, % itd

 

 

image.png.ad5a3af4c775aec443d7520191aab9ac.png  image.png.83e9bf5f9c90b5b618d52d4ea1605f17.png

 

Wokół księżyców i ich cieni na tarczy obwódki sa jeszcze gorsze

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

Jak można tego uniknąć?

Nie unikniesz. To wynika z procesu obróbki i jakości materiału. Materiał musi być bardzo dobrej jakości, żeby tego nie było. A to halo w ciemnym obszarze można usunąć. Już było to poruszane kilka dni temu, tutaj albo w Marsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, *Wojtek* napisał:

Nie unikniesz. To wynika z procesu obróbki i jakości materiału. Materiał musi być bardzo dobrej jakości, żeby tego nie było. A to halo w ciemnym obszarze można usunąć. Już było to poruszane kilka dni temu, tutaj albo w Marsie.

W Marsie chyba jeszcze mocniej ten problem daje się we znaki. Mniejsza tarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak chyba nie w 100% jest tak, gdyż robiąc staka za pomocą ASI Studio, kompletnie bez kontroli bo to jest full automat, dostaję taki obraz, na którym pierwszego efektu jest dużo mniej (powiedziałbym o połowę mniej)

 

50% klatek z 7000

389736630_JowiszASIAIRstack.jpg.9deaf209245c8c7f3a761522fdb5a611.jpg

 

i to same ale resize to 200%

1201190126_JowiszASIAIRstackresize200.jpg.a45f4689ccd118ba4b4728a40af3d765.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowisz. Wersja łagodna i ostra.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 19_45_38 do 20_50_09

Liczba klatek: 61

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert_3.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PIPP v2.5.9, Avidemux 2.7.8

 

 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lysy napisał:

Materiał z 90 sek. Sorry za produkcję z 3 linkach ale coś mi się duże formaty nie wgrywają.

Robi się teraz coś takiego, że zdjęcie się niby załaduje, ale na podglądzie nic nie widać (jak dodasz do posta, to jest puste miejsce zamiast obrazka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lysy! Wczoraj warunki były całkiem łaskawe. Wydawało mi się, że Jowisz jest już na tyle wysoko, że można zrezygnować z ADC, ale jednak nie. Choć niewiele trzeba było rozsunąć dźwignie, to różnica była wyraźna na korzyść ADC.

Lysy, dlaczego nie zakupisz kolorowej kamerki (224/462)? Dużo byś zyskał na estetyce ogólnej. Twoje duże lustro aż prosi się o prawdziwy kolor :) 

 

Hmm, wydaje mi się, że jednak klasyczne L+RGB daje większe możliwości, siatka Bayera to tylko 1/3 tego szczegółu, który można wydobyć z monochromatycznej matrycy.

Na pewno muszę opanować łączenie koloru z L bo to mi idzie siermiężnie, przynajmniej na Jowiszu (Mars jakoś daję tu radę).

Gołe RGB wygląda u mnie dobrze kolorystycznie (w załączeniu surówka bez tykania żadnym softem).

Poza tym ja mam prawie 6,5 metra własnej ogniskowej teleskopu, musiałem szukać kamerki o maksymalnie dużym pixelu, a 174M to była jedyna taka na rynku.

Przy mniejszym pixelu miałbym już utratę drobnych detali zgodnie z doborem pixela matrycy do teleskopu wg zasady  Nyquista,

 

BBA_g3_ap80.png

BGA_g3_ap80.png

BRA_g3_ap80.png

rgb.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, ja to liczę tak:

dla 224MC rozmiar piksela 3,75 mnożę przez ogólnie uznawany współczynnik x5 by otrzymać optymalne f/18,75. Jak masz 6500 ogniskowej przy 14" lustra, to masz f/18,3. Wychodzi idealnie i to bez barlowa. Jak będziesz miał jedną kamerkę zamiast dwóch, to będziesz mógł robić płynne kolorowe animacje, uwolnisz się od wymiany kamer i uprościsz obróbkę. W naszych polskich warunkach, na naszej szerokości geograficznej kolorowa kamera to najlepsze rozwiązanie. Na Twoim miejscu bym spróbował 224MC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wrzucam fotkę, bo chyba trafiłem na pracę z migracją forum przy dołączaniu zdjęcia.

Praca wyłącznie w fits, starałem się maksymalnie ograniczyć własne zapędy do przeprocesowywania ;)

W sumie sporo szczegółów się załapało, żałuję, że nie mam rgb do tego materiału , ale to było strumieniowe

nagrywanie z automatu 90 sek. avików do animacji.

 

 

IRCUT_FIT.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.