Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

14 hours ago, Milena Niemczyk said:

Dzięki, muszę poćwiczyć trochę z Jowiszem itd... Chodziło głównie o to, żeby pokazać jego księżyce :)

Ach, wygląda na to, że trzeba planetę prześwietlić żeby złapać księżyce: https://www.dpreview.com/forums/thread/4297619#forum-post-61349143 (przy założeniu że robimy jedno ujecie)

Edytowane przez lucyinthesky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemo23 napisał:

Zawsze wyostrzam każdy kanał osobno.

Wiele razy testowałem i u mnie przy dobrym seeingu ostrzę na kanale B. Okazuje się że pozostałe dwa są idealnie wyostrzone. A jeżeli przeskakuję na L to już muszę ostrzyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 21szpak napisał:

Panowie jak kręcicie materiał RGB to każdy kanał z osobna ostrzycie? Czy fokuser zostawiacie bez zmian?

Każdy osobno, mam 3550 mm ogniskowej. R najbliżej G, ale IR i B odjeżdżają od nich. Z barlowem tym bardziej trzeba przeostrzyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Robert_73 napisał:

Cześć,

Udało się w końcu zrobić animację z 26.10.2022 z cieniami Ganimedesa i Europy. SW MAK 150mm, ASI 462mc Barrlow 2x, EQ5 goto. 45min rotacji od 22:35 do 23:20. 

Pozdrawiam,

Robert 

jupiter_36s.gif

jupiter_19s.gif

Jak dla mnie rewelacyjny widok. Próbuję obecnie z SW150/750 z kitowym barlowem 2x i kamerką ASI 120 ale wyniki mizerne. Zastanawiam się czy z lepszą soczewką i kamerką mogę z tym teleskopem co mam zbliżyć się do takich obrazów bo lustro mamy tej samej wielkości?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Pioter_K Bardzo dziękuję za miły komentarz. Też posiadam asi 120mc i używałem 5 lat, ale w tym roku postanowiłem zrobić upgrade i nabyłem asi 462mc. Używam od czerwca i jestem z niej bardzo zadowolony. Jest przede wszystkim znacznie szybsza! Ma tez mniejszy piksel 2.9um w stosunku do 3.75um w 120, co chyba przekłada się jednak na detal, bo rok temu ze 120 miałem gorsze rezultaty aczkolwiek Jowisz był niżej. Warunki podczas sesji były bardzo zmienne, ale momentami faktycznie kilkanaście avikow bardzo ostrych. Sesja z Warszawa Włoch więc niebo słabe.. Też mam zwykły gso 2x i chyba go też zamienię na coś lepszego. Reasumując, pewnie wymiana tych dwóch elementów powinna dać efekt. Może koleżeństwo z większym doświadczeniem sprzętowym coś doradzi?

Pozdrawiam,

Robert 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pioter_K napisał:

Jak dla mnie rewelacyjny widok. Próbuję obecnie z SW150/750 z kitowym barlowem 2x i kamerką ASI 120 ale wyniki mizerne. Zastanawiam się czy z lepszą soczewką i kamerką mogę z tym teleskopem co mam zbliżyć się do takich obrazów bo lustro mamy tej samej wielkości?

 

Tak ze dwa miesiące temu zmieniłem kamerkę z T7C na 462MC, to był duży przeskok jakościowy bez żadnych zmian w optyce (GSO CC 8" + Barlow GSO ED 2").

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Andrzej Lach napisał:

 

Tak ze dwa miesiące temu zmieniłem kamerkę z T7C na 462MC, to był duży przeskok jakościowy bez żadnych zmian w optyce (GSO CC 8" + Barlow GSO ED 2").

Dzięki za dobre informacje, planuję zakup kamerki i lepszego Barlowa czy jest ktoś w stanie poradzić co kupić do Newtoma 150/750 pod kątem foto planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pioter_K Współcześniejsza (szybsza, mniej szumiąca) kamera na pewno się przyda, ale to nie jest kluczowe. Seeing i jeszcze raz seeing (i kolimacja teleskopu, sprawdź sobie dokładnie na gwieździe, np. Barlow + kamera z filtrem czerwonym). W naszej części świata jest całkowicie prawdopodobne, że miałeś po prostu paskudne warunki przy wszystkich dotychczasowych podejściach. Zły optycznie Barlow czy niedofiguryzowany teleskop są na końcu stawki możliwych przyczyn.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet jak seeing jest do słaby, to i tak trafiają się momenty, kiedy wszystko widać dobrze - krótkie bo krótkie i rzadko, ale są.

I tutaj szybsza, bardziej czuła i mniej szumiąca kamera będzie jednak robiła różnicę (a 462, w porównaniu do 120, to nie ma porównania :P), bo raz że można rejestrować krótsze klatki, a dwa że będzie ich więcej w jednostce czasu. Nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że im seeing gorszy, tym bardziej nowoczesna kamera będzie mieć przewagę.

 

Znaczy wiadomo, że najlepiej mieć i dobry seeing, i wypasioną kamerę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pioter_K napisał:

Dziękuję za cenne komentarze, a co do samego teleskopu?

Czy zakładając zbliżoną klasę sprzętu przy tym samym lustrze 150mm jest jakaś różnica pomiędzy Newtonem 150/750 z Barlowem 5x a teleskopem Mak150/1800 z Barlowem 2x?

 

Kontrast ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, zenon-priest said:

Kontrast ;)

Jesteś w błędzie.  Obstrukcja w MAK150 jest prawie taka sama jak w Newtonie 150/750, więc kontrast będzie podobny.

 

Kilka lat temu w pażdzierniku lub listopadzie trafiłem na super warunki podczas obserwacji Jowisza. Tyle detalu nigdy nie widziałem na jego tarczy i widok był z tych co przyprawiają o opad szczeny, a że akurat miałem Maka 150 SW i Newtona 150/750 SW oraz dwa montaże to udało mi się porównać te dwa teleskopy w tych samych i bardzo dobrych warunkach. Ich wynik był taki, że sprzedałem Maka, poniewaz nie zaobserwowałem widocznych różnic w dawanych obrazach. Wcześniej w lecie porównywałem te teleskopy na DS'ach (M15, gromady w Herkulesie) i również specjalnych różnic nie było. Zwykle to warunki decydują co można zobaczyć na tarczy planety i trzymanie małej, ciężkiej betoniarki, która domaga się montażu klasy EQ5 nie miało sensu. Newton nie dość, że jest lżejszy to dodatkowo jest bardziej uniwersalny i pozwala na podziwianie skarbów nieba w mniejszych powiększeniach. Mak może lepiej sprawdzi się na balkonie w mieście ze względu na okular z tyłu teleskopu, ale to chyba jedyna jego zaleta.

 

Mój Newton jest na seryjnej optyce, a ta chociaż jest dobra to idealna nie jest co pokazało porównanie go do Newtona 150/750 Oriona z dokładniejszą i certyfikowaną optyką. Orion na pierwszy rzut oka dawał bardziej punktowe gwiazdy. Jeśli do Newtona wsadzisz dokładniejsze LG i LW z lepszymi warstwami to pokaże on więcej szczegółów na tarczach planet. Możesz też wsadzić troszkę mniejsze LW co też poprawi obraz. Jeśli nie jesteś zmuszony brać maka to kup Newtona z możliwie najlepszą optyką i będziesz zadowolony.

 

A jak zależy Ci na mozliwie kontraście w 150 mm to jedyny słuszny wybór to Newton 150/1200 (lub dłuższy) z możliwie małym LW.

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.