Skocz do zawartości

Kto już ma Optolonga Ultimate?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę przyznać się kto zamówił i ma już Optolonga Ultimate. Niestety nie udało mi się kupić swojego egzemplarza, ale chętnie poczytam o wrażeniach użytkowników.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 00:09, dobrychemik napisał:

Niestety nie udało mi się kupić swojego egzemplarza, ale chętnie poczytam o wrażeniach użytkowników.

 

6 godzin temu, dobrychemik napisał:

Jednak jedzie do mnie Optolong Ultimate. W sobotę planuję robić pomiary - mam nadzieję, że pocztex zdąży mi dostarczyć szkiełko.

Oni wiedzieli, ze będziesz robić pomiary i sami ci wybrali najlepszy z partii.

:laughbounce2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł - wczoraj wieczorem nadany, dzisiaj odebrany. Pocztexowi coś się pomyliło :)

 

Na pierwszy rzut oka bardzo podobny do Antlii Alp-T. Metodą dubletów wstępnie oszacowałem, że oba filtry mają bardzo podobne pasma transmisji i Optolong wydaje się mieć rzeczywiście trochę węższe pasmo. Dzisiaj w nocy postaram się przetestować nowe szkiełko w kierunku generowania halo, a pomiar widma w sobotę.

 

Podziękowania dla @teleskopy.pl teleskopy.pl za przysłanie filtra.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem niedawno pierwsze takie mniej pragmatyczne testy. Fajnie się zapowiada, oba kanały bogate w materiał, jakieś małe halo wyszło:)W linku są stacki M27, RC6@f/6, 533MC 25x600s, troszkę "zamulone" bo LG mi zaparowuje i HFD było ponad 4.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=47&t=68261

 

Obróbka by @Tuvoc

Image22a.png.6b6672aa2998cd3a4676ae93dbc53e81.png

Edytowane przez sebastiansw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porównałem Antlię Alp-T i Optolonga L-Ultimate na Jowiszu. Tak, wiem, co chcecie napisać, ale chodziło tylko o halo. I co wyszlo na klatkach po 5 sekund. Zdecydowana przewaga Antlii - ona bez halo, a Optolong z wyraźną aureolą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda halo na Alnitaku. Nie jest straszne, ale jest. Ogólnie mi halo bardzo nie przeszkadza, dodaje mocy gwieździe, ale przyznaję, że odzwyczaiłem się nieco od niego. W L-eX było słabe, nieprzeszkadzające mi halo, w L-Pro jest nieco mocniejsze, ale dla mnie nadal akceptowalne. Natomiast Antlia Alp-t daje w tych warunkach obraz bez halo.

Następnym razem postaram się wycelować w M42, by porównać oba filtry na obiekcie bogatym w tlen i wodór.

image.thumb.jpeg.921fcedb4ea9b4662abdd561befdf733.jpeg

 

  • Lubię 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, to kolega @stratoglider zwrócił mi uwagę, że Optolong L-Ultimate może być ciekawą alternatywą dla Antlii OIII Pro 3nm jako docelowy filtr tlenowy do wizuala. Szerokość pasma mniej więcej ta sama, sporo niższa cena, a dodatkowe pasmo czerwone jeszcze wzbogaca obraz gwiazd podobnie jak w filtrach typu UHC. Coś jakby UHHC, czyli "Ultra-Hiper-High-Contrast" :D 

Jedyny problem może być w wartości transmitancji linii OIIIa. Do wizuala powinno być powyżej 90%, a tutaj producent nie deklaruje jakiejkolwiek wartości transmitancji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wstawione 9 miesięcy temu, czyli długo przed premierą. Nie chce mi się teraz tego oglądać, ale albo w tym albo następnym materiale prowadzący wspominał, że Optolong zdaje sobie sprawę z problemu halo na OIII i pracuje nad jego usunięciem... Wygląda na to, że bezskutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im węższe pasmo Ha tym gorzej sobie radzi moja ASI294 MC. Nie zdążyłem zrobić plików kalibracyjnych w nocy, więc nie wiem jak będzie z kalibracją materiału. W każdym razie słynny wzór na matrycy kamery wyszedł bardziej intensywny niż przy Alp-T. Flat + Dark Flat na pewno sporo pomogą, ale wątpię, by całkowicie zlikwidowały przebarwienia. Poniżej efekt kalibracji samym Darkiem i mocno rozciągnięty, by było dobrze widać problem.

Coś mi się wydaje, że jednak Ultimate to nie dla mnie.

image.thumb.jpeg.34863c9fb9e6a7a20de9f029c8d5b901.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, diver napisał:

 

Oskar, czy kolorowa matryca została stworzona do narrowband?... :g:

 

 

Akurat Asi294 nie za bardzo. O ile wiem to ona jedna ma te problemy.

 

Dzisiaj wieczorem zrobię kalibrację i zobaczę czy jestem w stanie całkiem pozbyć się tych przebarwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma ASI 294 ten w cyrku się nie śmieje.

 

Powód dla którego sobie z nią odpuściłem - do tego to była moja pierwsza poważna kamera.

 

Miałem dość frustracji, szczególnie w mieście (Bortle 6+). Robienie flatów było jak odprawianie fanatycznego rytuału - bo musisz mieć dokładnie 24k ADU, muszą być robione conajmniej 2 sekundy żeby były równomiernie, konsekwentnie naświetlone pixele, potem trzeba specjalnie dark flaty, darki, musisz absolutnie pamiętać żeby wybrać RGGB, bo jak nie to abstrakcje kolorystyczne.

 

Dla zabawy zrobiłem zdjęcia kamerą planetarną (585), flaty zrobiłem po prostu "na średnią historiogramu", zero starania się i wyszły mi zdjęcia lepsze, bez ampglow, bez mottlingu (wzoru w tle) i stresu.

 

Odzyskałem przyjemność z robienia zdjęć. Bo to ma być hobby i przyjemność, a nie męczarnia. Szczególnie, że to nie jest tani sprzęt.

 

Teraz stoję przed perspektywą, że jak na poważnie, to trzeba 2600 (ewentualnie 533 - tutaj sugeruję się @Cuiv który pokazuje na swoim kanale ciekawe z niej rezultaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam temat do przemyśleń. Asi294 MC Pro to świetna kamera do EAA i zapewne nie pozbędę się jej szybko. Do fotografowania niewąskopasmowego też się bardzo dobrze nadaje (galaktyki, gwiazdy, mgławice refleksyjne). Chcąc ją wymienić na lepszą trzeba zapłacić drugie tyle za Asi2600 MC Pro. Mało mam teraz na to ochotę. Prędzej zaopatrzę się w kamerę mono, ale do niej Optolong Ultimate nie będzie mi potrzebny.

Jutro pomiary i decyzja czy zostaje u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Im węższe pasmo Ha tym gorzej sobie radzi moja ASI294 MC. Nie zdążyłem zrobić plików kalibracyjnych w nocy, więc nie wiem jak będzie z kalibracją materiału. W każdym razie słynny wzór na matrycy kamery wyszedł bardziej intensywny niż przy Alp-T. Flat + Dark Flat na pewno sporo pomogą, ale wątpię, by całkowicie zlikwidowały przebarwienia. Poniżej efekt kalibracji samym Darkiem i mocno rozciągnięty, by było dobrze widać problem.

Coś mi się wydaje, że jednak Ultimate to nie dla mnie.

image.thumb.jpeg.34863c9fb9e6a7a20de9f029c8d5b901.jpeg

niestety, kapryśna jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Voult napisał:

 

 

Teraz stoję przed perspektywą, że jak na poważnie, to trzeba 2600 (ewentualnie 533 - tutaj sugeruję się @Cuiv który pokazuje na swoim kanale ciekawe z niej rezultaty).

 

Bierz 2600.  Cuiv na pewno nie jest jest dobrą podstawą do decyzji zakupowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj flaty i dark flaty. Tak starannie jak nigdy. Niestety, nie do końca usuwają wzorek na zdjęciach z Optolonga. Mam dwa możliwe wyjaśnienia:

a) różnica temperatur filtra - flaty robiłem na zewnątrz, ale wczesnym wieczorem, gdy było jakieś 10 stopni cieplej niż podczas nocnej sesji (temperatura matrycy była oczywiście ta sama).

b) inna charakterystyka światła w zakresie transmisji filtra - używałem LEDowej flatownicy, może flat na niebie byłby lepszy?

 

Właśnie jestem w pracy i mierzę widmo tego Optolonga. Jest piękne! Lepsze niż Antlii Alp-T. Konkrety wieczorem. Jak pozwoli czas, to zrobię pomiary dla innych temperatur - nigdy jeszcze tego nie sprawdzałem. Ale byłby numer, gdyby się okazało, że filtry, jak opony, warto na zimę wymieniać :D

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zmierzyć widmo Optolonga w temperaturze ok. 5 st. C, ale to nie takie proste. Cela jest termostatowana, ale przystosowana do chłodzenia małych kuwet o przekroju 1cm i umieszczanych wewnatrz metalowej oprawy. Z filtrem nie da rady. Następnym razem włożę filtr do szuflady filtrowej, z obu stron zatkam ją filtrami uv/ir cut i schłodzę w lodówce. Po godzinie będzie gotowy do pomiaru. Szuflada powinna zagwarantować, że przez czas pomiaru temperatura nie wzrośnie znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2022 o 11:17, dobrychemik napisał:

Właśnie jestem w pracy i mierzę widmo tego Optolonga. Jest piękne! Lepsze niż Antlii Alp-T. Konkrety wieczorem. Jak pozwoli czas, to zrobię pomiary dla innych temperatur - nigdy jeszcze tego nie sprawdzałem. Ale byłby numer, gdyby się okazało, że filtry, jak opony, warto na zimę wymieniać :D

image.png.ae7be7119669ae1ebf9226feaa586ca1.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.