Skocz do zawartości

Wyczernianie krawędzi luster a kontrast


astrodarek

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Grzegorz85 napisał:

Hej, tuba jak tuba - a może wrzuciłbyś zdjęcia luster, na których pokazana byłaby wykonana przez Ciebie modyfikacja?

Różnie można odebrać słowa .......Oba lustra teleskopu są wyczernione w celu zwiększenia kontrastu........

Tylko tego nie rozumiem ......celem zwiększenia kontrastu.......

 

Zobaczymy zdjęcia to się dowiemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał:

Krawędzie lustrz wyczernione - czego tu nie rozumieć?

Dokładnie o to chodzi, a w zasadzie nie tylko krawędzie, ale również cała tylna część każdego z luster jest pomalowana czarnym matem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie widać różnicę jak się zaświeci w lustro główne od tyłu mocnym światłem (latarką) więc myślę, że w skrajnych przypadkach może to mieć sens. Zwłaszcza, że znacznik na lustrze to obszar bez pokrycia aluminium i prześwituje na wylot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Astroigi napisał:

Ano to, że mniej światła zewnętrznego wpada Ci do teleskopu, zwłaszcza od strony LG

:laughing1:

W szczególności, że to światło zewnętrzne NIJAK nie dostaje się do wiązki tworzącej obraz :D

Powoli byłyby już czas zrozumieć czym rożni się soczewka od zwierciadła.....

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zmienił(a) tytuł na Wyczernianie krawędzi luster a kontrast

Ja w swojej RASA 11 wyczerniłem fazę na krawędzi lustra, co znacząco zredukowało odblaski na jasnych gwiazdach (to jest F2). Pomalowałem ją wielokrotnie czarnym pisakiem permanentnym i wystarczyło. Lustro nie ma idealnej krawędzi i dobrze jest to zamaskować by uniknąć rozpraszania światła. Np poza chropowatością u mnie faza nie była idealnie równa, z jednej strony była dwa razy większa niż z drugiej. Rozwiązanie wyczerniania krawędzi LG w RASA jest dobrze opisane na CN.

 

Zresztą w RC też to zrobiłem ale okleiną.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczernienie  krawędzi lustra to jest mało należy zakryć brzeg lustra 3mm i tym samym zmniejszyć średnice lustra bo krawędzie lustra najbardziej psują obrazy i zmniejszają kontrast obrazu. Druga sprawa po wychłodzeniu   teleskopu zamykamy  tubę od strony lustra aby nie tworzył się komin który wprowadza turbulencje powietrza   w  tubie. :smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, fornax napisał:

Wyczernienie  krawędzi lustra to jest mało należy zakryć brzeg lustra 3mm i tym samym zmniejszyć średnice lustra 

Dlaczego tylko 3mm? Jeszcze lepiej okleić co najmniej 3 cm, nie tylko kontrast się poprawi, ale też zmniejszy koma i aberracja sferyczna ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, fornax napisał:

Wyczernienie  krawędzi lustra to jest mało należy zakryć brzeg lustra 3mm i tym samym zmniejszyć średnice lustra bo krawędzie lustra najbardziej psują obrazy i zmniejszają kontrast obrazu.

 

krawędzie lustra zakrywamy wtedy gdy lustro jest źle wykonane i ma opuszczony lub podniesiony brzeg ale wtedy należy przysłonić więcej niż 3 mm. W dobrze wykonanym lustrze nie ma takiej potrzeby. Zasłaniamy fazkę (równie dobrze można ją wyczernić). Za to przysłonięcie o kilka mm zasłoni łapki trzymające lustro. Te łapki powodują powstawanie dodatkowych spajków, które rzeczywiście psują kontrast. W teleskopach planetarnych to obowiązek, w DS-owych bez większego znaczenia

 

taka przysłona powinna zakrywać jak najmniej. Tylko tyle by zakryć łapki i nic więcej

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZbyT napisał:

 

krawędzie lustra zakrywamy wtedy gdy lustro jest źle wykonane i ma opuszczony lub podniesiony brzeg ale wtedy należy przysłonić więcej niż 3 mm. W dobrze wykonanym lustrze nie ma takiej potrzeby. Zasłaniamy fazkę (równie dobrze można ją wyczernić). Za to przysłonięcie o kilka mm zasłoni łapki trzymające lustro. Te łapki powodują powstawanie dodatkowych spajków, które rzeczywiście psują kontrast. W teleskopach planetarnych to obowiązek, w DS-owych bez większego znaczenia

 

taka przysłona powinna zakrywać jak najmniej. Tylko tyle by zakryć łapki i nic więcej

 

pozdrawiam

Racja ale każdy fotograf  wie, że nawet najlepsze obiektywy  nawet jeżeli maja światłosiłę  F2 rysują najlepiej przy F4 .Najlepiej to widać fotografując obiekty punktowe ( gwiazdy). Jak wiadomo zawsze chodzi o krawędź soczewki czy lustra .:icecream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mcmaker napisał:

Wyczernianie krawędzi LG i LW pozytywnie wpływa na kontrast i jest to bardziej zauważalna dysproporcja pomiędzy wyczernieniem, a jego brakiem niż jakością obrazu w okularach za 500 i 1500 zł ;)

A co w przypadku, jeśli powierzchnia odbijająca światło napylona na szkło, jest dla światła nieprzepuszczalna? (co samo w sobie brzmi jak "przewodnik przewodzący prąd"....)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że obecnie często zdarzają się lustra niedokładnie wykonane i widać to jak się poświeci latarką od spodu. Mają mrowie takich małych kropeczek. Prześwitujących na wylot (!). Więc ta powierzchnia nie jest idealna i jest w jakim stopniu przepuszczalna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wimmer napisał:

Sęk w tym, że obecnie często zdarzają się lustra niedokładnie wykonane i widać to jak się poświeci latarką od spodu. Mają mrowie takich małych kropeczek. Prześwitujących na wylot (!). Więc ta powierzchnia nie jest idealna i jest w jakim stopniu przepuszczalna.

I w nocy coś od tyłu tak silnie świeci w tubusie, że przebija przez powłokę?

 

Czyli temat dotyczy teleskopów z wadliwie wykonaną powłoką, a nie jest jakimś panaceum na wyższy kontrast, (jak CZYSTOŚĆ luster czy dobre bafflowanie tubusa)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Stwierdziłem jedynie, że powłoka bywa w jakimś stopniu przepuszczalna i nie idealna. Choć jestem w stanie wyobrazić sobie osobę obserwującą coś dość nisko nad horyzontem i Księżyc po drugiej stronie nieba, który świeci prosto w tyłek lustra głównego.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Marcin_G napisał:

I w nocy coś od tyłu tak silnie świeci w tubusie, że przebija przez powłokę?

 

Boki wyczernia się nie po to, by uniknąć światła "od dołu" tylko żeby światło wpadające do tuby "z przodu" nie rozpraszało się na nierównych powierzchniach. Ale wyczernianie tyłu lustra to już chyba przesada...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hans napisał:

Popatrz w nocy w tubus. Jeśli widzisz tam coś świecącego, twoje LW też to "widzi". 

....co nie znaczy, że kieruje to "coś" do okularu, to raz.

A dwa - abym nic nie widział, raczej skupiłbym się na zrobieniu żeber w tubie.

 

Za chwilę przeczytam, że założenie czarnych skarpet poprawi kontrast w Newtonie....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nie należy przeginać :)

 

Generalnie bafle/wręgi wzmacniające itp. są tu docelowym rozwiązaniem. Niemniej wyczernienie "świecącej" śrubki czy dającej odblask fazki lustra może mieć wpływ. Elementy z okolic LG raczej "zaświecą" i do LW, a co za tym idzie dodadzą niechciane światło i do okularu/kamery. 

 

Największy wpływ ma tu moim zdaniem wyczernienie wew. ścian samego tubusu i odbicia wewnętrzne w okularze / elementach przed samą kamerą.

 

Z praktyki, kiedyś nie mogłem dojść co mi generuje odblask. Winowajcą okazał się ostatecznie mały odprysk na pryzmacie offaga. Robił całkiem pokaźny ślad nawet bez jasnych obiektów w polu widzenia sensora.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczernienie nienapylonej krawędzi lustra, od strony odbijającej światło ma sens- jak @kubaman empirycznie sprawdził. Ja mam wyflokowanego bafla ATM w moim Maku-Newtonie, tuż nad lustrem, dokładnie w tym celu. Wyczernianie bocznych krawędzi czy tylnej powierzchni... może jeżeli ktoś ma otwartą tubę z tyłu? Ja bym dorobił dekiel z tektury zamiast malować lustro w takim wypadku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.