Skocz do zawartości

Mgławica NGC 7380 Czarodziej jest wielką dziurą!


Gość na chwilę

Rekomendowane odpowiedzi

  • Gość na chwilę zmienił(a) tytuł na Mgławica NGC 7380 Czarodziej jest wielką dziurą!

Jest tyle ile chciałem i więcej nie będzie . Moje kamery nie mają pierdyliarda mikropikseli. Spróbuje jeszcze nad tym popracować ale nie wiem czy za wiele da się zrobić.

EDIT: coś tam dłubnąłem, chyba jest ciut lepiej.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłem kalibrację monitora, bo ja tu nie widzę ani jednej ZIELONEJ gwiazdki !

A mam kilku świadków, że mój monitor odtwarza wszystkie poziomy testu bez jakichkolwiek zafarbów.

Wrzućcie sobie koledzy ten test na ekran i zobaczcie co widać. Wszystkie paski muszą być widoczne i być jednolicie szare .

 

 

Gray_5_percent_scale1.png.8a3209e2d5f2c4629fb36f2d001b093a.png

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie szare pasy widzę i zielone gwiazdy też. :) Dostajesz feedback od innych użytkowników, warto go chociaż rozważyć. Oczekiwanie od wszystkich widzów kalibracji ekranu pod dane zdjęcie to droga donikąd.
 

Chyba coś dziwnego się podziało z kolorami bo jak dla mnie poniższy kolor zdecydowanie nie wpada w czerwień:
nienawiscdozielonego.jpg.11c27fd0e507a86fe52a301a7d5aa39d.jpg

 

Chyba, że nam wszystkim nagle zzieleniały ekrany...

Do tego jeszcze kolor jaki powstał po wpisaniu ręcznie wartości rgb i wypełnieniu na moim pliku:
true.jpg.1932dd4a73cfc198e70a22f4bb6bae4f.jpg

Nie znam się tak jak koledzy, ale może to będzie jakiś trop.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie. Do tego na moim wycinku widać coś co widać nawet na miniaturce - efekt sklejenia obróconych zdjęć o nieco innej kolorystyce, dlatego mamy te zielonkawą krawędź - akurat dobrze widoczną jak się gammę dobrze ustawi (bo kolory to inna sprawa jest).

 

 

a tu co się dzieje to też nie wiem

image.png.e5fc48510386fb307a116b42068d468c.png

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JKbooo napisałeś "Wszystkie szare pasy widzę i zielone gwiazdy też" i to jest dla mnie ważny sygnał żeby zająć się gwiazdkami w pierwszym możliwym momencie, bo już wiem o które chodzi.

Ale "Oczekiwanie od wszystkich widzów kalibracji ekranu pod dane zdjęcie to droga donikąd" to nadinterpretacja, bo ja nic takiego nie napisałem. Prosiłem tylko o sprawdzenie POPRAWNOŚCI kalibracji monitora, a taki test tym właśnie jest.

Natomiast @kubaman czegoś takiego jak "dobrze widoczną jak się gammę dobrze ustawi " w ogóle nie kupuję, bo to chyba jakieś nieporozumienie. Gammę ustawia się WYŁĄCZNIE przy kalibracji monitora i nigdy więcej!.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję na sprzętowo skalibrowanych "bestiach" ? z 3D LUT i muszę Ci powiedzieć, że odcieni zieleni, szczególnie tych co leżą na kole barw bliżej kolorów niebieskich jest na Twoim zdjęciu aż do przesady (w sRGB).

Oczywiście to ani źle ani dobrze - wizja artysty, natomiast Twój monitor ewidentnie nie wyświetla tych wszystkich niebiesko-zielonych barw, które widzę ja, czy kilka innych osób... Można by ew. wyjść od pytanie, czy jest on w stanie ogarnąć 100% przestrzeni sRGB, a później skupić się czy nie ma przypadkiem w Windowsach podpiętych jakiś niechcianych profili...

 

 

Edytowane przez Pyzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

W większości przypadków NGC 7380 Mgławica Czarodziej prezentowana jest jako samodzielny obiekt w przestrzeni. Moje zdjęcie pokazuje, że jest niczym innym jak gigantyczną dziurą w obłoku wodorowym Cefeusza.

 

 

Był kiedyś ciekawy WĄTEK na ten temat :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje dwa grosze do tematu gwiazdek oraz tytułowej dziury :D

 

O ile zazwyczaj lubię gwiazdki RGB dodawane do zdjęć w palecie HST, to w tym konkretnym przypadku dla mnie ich mnogość trochę przeszkadza w odbiorze i analizie zdjęcia mgławicy. Osobiście preferowałbym tą wersję z białymi gwiazdami. Choćby nie wiem jak je męczyć i byłyby perfekcyjnie skalibrowane fotometrycznie to zwyczajnie jest ich tam za dużo :) A teraz pytanie skąd to zatrzęsienie gwiazd? Bo i obiekt jest młodziutki. Tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z młodymi gwiazdami w gromadzie, osadzonej w mgławicy Czarodziej. Czym bliżej środka mgławicy tym ich więcej co widać pięknie na przeglądzie 2MASS (Two Micron All-Sky Survey). Same gwiazdy wyłoniły się z tego obszaru gwiazdotwórczego w ciągu ostatnich 5 milionów lat, co czyni ją stosunkowo młodą gromadą.

 

Jeśli pamiętacie moje katowanie M16 w IR to teraz łapcie kapcie i oparcia foteli:

 

433893main_PIA12868_full.jpg.ee7225f7ddd4d05e777b346ed43cc59c.jpg

 

Zdjęcie wykonał teleskop WISE i jeśli mnie pamięć nie myli to mówimy tutaj o wszystkich falach długości mikrometrowych, które były dostępne dla detektorów tego instrumentu.

 

Kiedyś szukając ciekawych inspiracji znalazłem też to: https://www.cloudynights.com/topic/392573-ngc-7380-wizard-with-ir-data/ i kapitalnie zostały zestawione dane z IR wraz z SHO.

Stąd też Maćku polemizowałbym co jest tu dziurą, a co jest po prostu przykryciem linii wodoru, przez gęsty i rozgrzany pył :)

 

Eh, szkoda tylko, że to zakres podczerwieni niedostępny dla amatorów :( - paliłby...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa i jeszcze taka ciekawostka :) NGC 7380 odkrył nie William Herschel, ale jego młodsza siostra Karolina Herschel. To była naprawdę niesamowita kobieta - 8 komet na koncie, sporo znanych mgławic, pierwsza kobieta na etacie państwowym jako astronom (a mówimy o przełomie XVIII/XIX wieku!) i pierwsza kobieta która publikowała w brytyjskim czasopiśmie naukowym Philosophical Transactions, które swoją drogą wydawane jest do dzisiaj!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chyba przychyliłbym się do opinii że gwiazdki RGB do zdjęcia HST to o jeden smak w barszczu za dużo... O ile do HaLRGB to raczej oblig, o tyle do HST to jednak za wiele. Co do bikoloru nie mam zdania, ale chyba wolałbym kolorek na gwiazdach w miarę naturalny.

Dzięki @Tuvocza ciekawe uzupełnienie!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.