Skocz do zawartości

NGC 206 w Wielkiej Galaktyce Andromedy


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Robi wrażenie. Ależ zasięg. Zastanawiam się jak daleko są zaznaczone na zielono galaktyki :)
Patrząc na ngc 206 mam prośbę o zweryfikowanie pewnych informacji. Może pytanie będzie laikowe.
My nie możemy zarejestrować czy tylko zobaczyć gwiazd spoza naszej drogi mlecznej? Bo to byłoby niesamowitym zbiegiem okoliczności jakby akurat zbiegowisko gwiazd naszej drogi mlecznej pokrywało się z gwiezdną chmurą w galaktyce Andromedy. Kilkukrotnie słyszałem takie stwierdzenie. 
 

ngc.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Wielkie dzięki. Fajnie obejrzeć jakiś ambitny projekt, a nie ciągle szerokie, wielkie i powtarzające się ?

Kibicuję, żeby to był początek wyzwań...

Od dawna czekam, aż ktoś zrobi w miarę fajnie Pease 1 albo NGC 604...

Kiedyś męczyłem o to @Marcinos ale czekam na efekty ?

Wysłał mi kiedyś próbne wycięcie przy okazji robienia M33 i jest potencjał na całkiem ładny obiekt...

IMG-20220831-WA0007.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wismat napisał:

Patrząc na ngc 206 mam prośbę o zweryfikowanie pewnych informacji. Może pytanie będzie laikowe.
My nie możemy zarejestrować czy tylko zobaczyć gwiazd spoza naszej drogi mlecznej? Bo to byłoby niesamowitym zbiegiem okoliczności jakby akurat zbiegowisko gwiazd naszej drogi mlecznej pokrywało się z gwiezdną chmurą w galaktyce Andromedy. Kilkukrotnie słyszałem takie stwierdzenie. 

Oczywiście, że rejestrujemy pojedyncze gwiazdy w innych galaktykach. Nawet amatorskim sprzętem, co @Antoni świetnie pokazał. Najjaśniejsze gwiazdy mają jasność ok. 17 magnitudo. W przypadku M 31 rozdzielenie pojedynczych gwiazd miało miejsce na początku XX wieku, co utwierdziło astronomów w przekonaniu, że obiekt ten to nie mgławica tylko inna galaktyka.

W 1923 roku Edwin Hubble zaobserwował w M 31 bardzo jasną cefeidę i na podstawie wyznaczonego okresu zmienności ocenił odległość. Ostatecznie potwierdziło to tezę, że mamy do czynienia z inną galaktyką.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, alinoe napisał:

I to jest kolor a nie jak inni robią takie wyblakłe, prawie białe. Piękna praca.

Zawsze lubię pokazywać kolory bo kosmos jest kolorowy. Dzięki wszystkim za miłe słowa. Jak przyjadę z pracy to postaram się jeszcze  coś dodać ciekawego bo do południa nie zdążyłem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.