Skocz do zawartości

Meduza z 3rurki


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Naprawdę nie ma w astrofoto innej drogi? :) Np. szukanie czegoś, czego nikt jeszcze nie dostrzegł?

Ale czy takie szukanie przy Bortle 8 ma sens? W Bieszczadach to bym się zgodził, ale nie w miejskich warunkach.

Najważniejsze że masz z tego frajdę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo12311 napisał(a):

W Bieszczadach to bym się zgodził, a

 

Przyjdzie i na to czas ;)

Mobilność: to mój plan na następne pół roku. Inna sprawa to sprawdzenie, ile tak naprawdę dają Bieszczady, gdy robi się narrowband i odejmowanie continuum. 

Ale prawda najważniejsza: tak, po wielu miesiącach planowania, kompletowania sprzętu i budowania całego spójnego systemu, wreszcie miałem prawdziwą frajdę robiąc fotkę. A nie ukrywam, że jakkolwiek kontrowersyjny, to potrójny zestaw jest chyba w Polsce pewną nowością;)?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orlen napisał(a):

troche nieotro

 

To prawda, normalnie gwiazdki na podglądzie to pojedyncze piksele, ale chyba w obróbce, przy drizzle x2 i agresywnym rozciąganiu trochę się rozlały. Z drugiej strony ostrzę na oko, ręcznie - automat do ostrzenia znacznie by ułatwił sprawę. Może BlurXTerminator by pomógł żeby to odkręcić, ja wiem? Mam gdzieś wersję po dekonwolucji, ale efekt jest trochę sztuczny, jakoś mi nie przypasował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, astrokarol napisał(a):

Fajnie, że się cieszysz z projektu ale jako nie znający się na astrofoto zapytam - jakąś przewagę ma ten zestaw nad innym sprzętem (tej samej wartość ? większy ?) ?

 

Jest to ekwiwalent teleskopu o ogniskowej 135mm i obiektywie 116mm. Czyli jakieś takie f/1.15. Takiego sprzętu po prostu nie ma. Nawet gdyby był, to pojedynczy obiektyw o tej specyfikacji nie nadawałby się w ogóle do narrowbandu, bo blueshift wykluczyłby pewnie połowę apertury.

Porównując do pierwszego lepszego teleskopu o takiej średnicy np. APO 115mm f/7 mam taką samą średnicę obiektywu, ale 35x większe pole widzenia.

Alternatywnie: w porównaniu do pojedynczego Samyanga to po prostu to samo pole widzenia, ale 3x więcej światła -> 3x szybciej zbieram fotony ;)

Idealny zestaw do tego, żeby zbierać dużo światła z dużej powierzchni nieba, w szczególności przydatne, jeśli chce się zrobić przegląd nieba, poszukać czegoś słabego w okolicy innych obiektów, albo po prostu efektywnie tj. szybko naświetlić duży obiekt.

U mnie takim obiektem, który w sam raz się mieści w FOV jest np. mgławica Spaghetti (Sh2-240), która bez robienia mozaiki nawet przy użyciu sensora FF nie mieści się w ogniskowych dłuższych, niż 400mm. Czyli np. Tak epsilon 130d za 12k + ASI6200 za 20k. Zestaw za 32k dałby mi podobne FOV i jakieś 28% więcej fotonów. Na razie wydałem znacznie mniej, niż połowę tej kwoty, więc jestem zadowolony.

 

No i bonus:

Cały system - nie tylko optyka ale program do obsługi i hardware, jaki sobie wymyśliłem - są stworzone do tego, by można było go rozszerzać tak długo, aż skończą się pieniądze i/lub nośność montażu.

Teraz skończyła mi się nośność EQ3-2, ale powiedzmy, że przestawię się na AM5. Spokojnie mógłbym na nim położyć np. 9 Samyangów. Dostaję teleskop 8" z ogniskową 135mm, f/0.675. Problematyczność obsługi w ogóle się nie zmieni, bo to z punktu widzenia użytkownika tylko jedno okienko więcej w systemie. 

Chcę powiedzieć, że w ten sposób doszedłem do setupu docelowego: nie muszę już wymyślać ani kombinować, wystarczy że np. co roku będę dokupował jeden zestaw :D (żartuję - na balkonie mi się nie zmieści :D)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _Spirit_ napisał(a):

Aby na pewno? F się nie zmienia tylko ilość zebranego materiału. Przecież łapiesz tylko 3x więcej danych nie F.

 

No jasne, chodzi mi o to, że powierzchnia zbierania światła jest sumarycznie 3x większa, więc taka, jakby to była apertura 115mm. 

Ogniskowa się nie zmienia, więc mamy teoretyczny obiektyw f=135mm i D=115mm, ale operujący realnie z f/2. Gdyby był obiektyw o takich parametrach z jedną soczewką, to musiałby mieć f/1.15

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

To prawda, normalnie gwiazdki na podglądzie to pojedyncze piksele, ale chyba w obróbce, przy drizzle x2 i agresywnym rozciąganiu trochę się rozlały. Z drugiej strony ostrzę na oko, ręcznie - automat do ostrzenia znacznie by ułatwił sprawę. Może BlurXTerminator by pomógł żeby to odkręcić, ja wiem? Mam gdzieś wersję po dekonwolucji, ale efekt jest trochę sztuczny, jakoś mi nie przypasował...

Przy rozlaniu w wyniku obróbki miałbyś gradient wokół gwiazd, na twoim zdjęciu to białe jednolite plamy, imo nietrafiony focus 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej skali drizzled nic nie daje. jestes ponad seeingiem i raczej nic więcej nie wyciągniesz tą opcją.

Dlaczego wrzucasz na forum pliki jak mono zamiast rgb? przeciez był oto wałkowane 10tki razy...

image.thumb.png.66f2c3a878a230906dd9a65ff4cd23b1.png

 

 

Mini korekta. Detal i gwiazdki zawsze mozna poprawic, tylko pytanie, gdzie lezy Twoja granica i mozliwości materialu.

image.thumb.png.ba14323e62a05b5eafcdc658681c118c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, karp_killer napisał(a):

Przyszedłem zadać kłam twym słowom :D

 

Tylko nieliczni wiedzą o Meduzie NGC6888. Dla reszty niewtajemniczonych to jest Crescent albo Półksiężyc... ;)

 

23 minuty temu, Tayson napisał(a):

Przy tej skali drizzled nic nie daje. jestes ponad seeingiem i raczej nic więcej nie wyciągniesz tą opcją.

Dlaczego wrzucasz na forum pliki jak mono zamiast rgb? przeciez był oto wałkowane 10tki razy...

O, przepraszam, ze mną nikt tego nigdy nie wałkował. Może dlatego to robię? No bo alternatywa byłaby taka, że robię to specjalnie komuś na złość, a to jest niedorzeczne. Nie jestem zły!
Pierwsze słyszę, naprawdę - z ręką na sercu! Nawet nie to, że wiedziałem, ale zapomniałem - nie. W ogóle nie znam problemu. Nie wiem o co chodzi, serio.Skoro już o tym mówimy to możesz mi to w krótkich słowach wyjaśnić, proszę? Podejrzewam, że może coś z wyświetlaniem na stronie? No, strzelam, nie wiem naprawdę...

 

Odnośnie drizzle - jakkolwiek to zabrzmi, ale jestem pewien na 100%, że jest dokładnie na odwrót, niż mówisz. Mam skalę obrazowania ok. 14"/px. Gruby undersampling. Mógłbym mieć 3x mniejsze piksele i nadal nie "uderzyłbym" ani w dyfrakcję (67.5mm obiektywu to jakieś 2" rozdzielczości), ani w seeing (powiedzmy: 3" u mnie na balkonie). Dlatego przy takiej skali spokojnie można by zrobić drizzle 5x i jeszcze byłoby coś do ugrania. 

Jeśli nadal nie czujesz się przekonany - dowód wprost z tego samego setupu (w sensie kamera + optyka): 

 

 

29 minut temu, Tayson napisał(a):

Mini korekta. Detal i gwiazdki zawsze mozna poprawic, tylko pytanie, gdzie lezy Twoja granica i mozliwości materialu.

Nie pomyślałbym, że się tak ładnie uda :) Dzięki za przykład. Szczerze mówiąc jestem wręcz zaskoczony. To jest PixInsight? Chyba trzeba będzie jeszcze i na to piniądze znaleźć kiedyś...

 

Co do możliwości materiału - z tego co pokazałeś to jest ich sporo. Co jeszcze bardziej mnie cieszy. 

 

 

 

Godzinę temu, orlen napisał(a):

Przy rozlaniu w wyniku obróbki miałbyś gradient wokół gwiazd, na twoim zdjęciu to białe jednolite plamy, imo nietrafiony focus

Możliwe, możliwe. Lenistwo wylazło ze mnie, przyznaję - ale na usprawiedliwienie powiem, że IC443 ode mnie z balkonu widać dosłownie 2h i to właściwie jest tuż po zachodzie Słońca. Żeby nie stracić ani jednej minuty to pewnie trochę pospieszyłem się z ostrzeniem, z daleka wyglądało ok :) Z alignacją też się spieszyłem - no i pół kadru wpi...ach :) Co nagle, to po diable 😕

 

Ale z drugiej strony - jakbym zadziałał taką magią, jak Tayson pokazał - to może by się tak w oczy nie rzucało wtedy?

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Teraz Ty możesz sam spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie: czy w takim razie dużo szczegółów to droga, którą ja chcę podążać

 

Bartek, jeżeli nie zależy Ci na szczegółach, to po co przy stakowaniu robiłeś drizzle? ;)

Można przyjąć, że optymalna sensowna skala w naszych warunkach to 1"/px. U Ciebie wychodzi ~13,75"/px. Masz piękne kamerki dla długich ogniskowych. Optymalna ogniskowa dla ASI432 to ok. 2000 mm. Cała para wynikająca z dużego pixela niestety idzie u Ciebie w gwizdek.

 

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Np. szukanie czegoś, czego nikt jeszcze nie dostrzegł? 

 

Obawiam się jednak, że przy takiej skali dostrzeżesz mniej.

 

Tak czy siak gratuluję samozaparcia i życzę wiele satysfakcji z tej zabawy. Cóż każdy ma swojego "zakrętaska". ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drizzle, w odróżnieniu od innych technik poprawy obrazu, jest metodą nie generującą artefaktów. Jedyną wadą drizzla jest większy rozmiar plików i czas obróbki, ale Asi432 daje tak małe pliki, że dla współczesnych komputerów to żaden problem. @Tayson niestety myli się - przy skali, w jakiej działa @Behlur_Olderys drizzle jest jak magiczna różdżka dająca bardzo dużo przy niemal zerowym koszcie. Ale o prawidłowe ustawienie ostrości nadal warto zadbać :)

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, diver napisał(a):

Można przyjąć, że optymalna sensowna skala w naszych warunkach to 1"/px. U Ciebie wychodzi ~13,75"/px. Masz piękne kamerki dla długich ogniskowych. Optymalna ogniskowa dla ASI432 to ok. 2000 mm. Cała para wynikająca z dużego pixela niestety idzie u Ciebie w gwizdek.

Optymalne, to znaczy w tym wypadku: szczegółowe. Ja tam wolę optymalne w znaczeniu: złapania maksymalnego światła.

Trochę matematyki:

Ile światła złapie ASI432 podłączona do RC-ka 10" f/8? W optymalnej wg Ciebie skali?

Gigantyczna powierzchnia 62500mm^2 zbierze mnóstwo światła upakowanego na prostokącie 0.4x0.28 stopnia = 0.112 stopnia kwadratowego.

Ile złapie ta sama kamera w Samyangu 135mm f/2? 14x mniejsza powierzchnia obiektywu zbierze 14x mniej światła upakowanego na powierzchni 25.2stopnia kwadratowego. 225x większej!

Załóżmy, teraz, że chcę sprawdzić na obszarze tych 25 stopni kwadratowych, czy nie ma jakiegoś słabego, nieznanego dotąd SNR o wielkości powiedzmy pół stopnia na pół stopnia. Taki nie za duży, nie za mały.

Mój cel to wypalić ekwiwalent 100h naświetlania Samyangiem na każdym kawałku.
W przypadku Samyanga to trywialne: po 100h mam zadanie wykonane. 

Używając 3 Samyangów będzie to dokonane już po 33h. 
Próbując zrobić to samo RC-kiem wystarczy mi 7h na każdy kawałek, ale muszę tych kawałków zrobić 225x tyle, co będzie trwało sumarycznie 1575h! 45x dłużej niż 3-ma malutkimi Samyangami!

Co z tego, że RCk da obraz pełen detali itp. Na obrazie z Samyanga będzie mniej szczegółów, ale mgławicę będzie widać. I to chyba najważniejsze.

Jak już coś odkryję, to niech sobie ktoś inny zoomuje choćby i z metrowego teleskopu - ale to już będzie tylko odkrywanie pojedynczych włókienek w Wielkiej Mgławicy Behlur Olderys 1:D

Ojej, ale jestem optymistą niepoprawnym, można się uśmiać - ale może i los się do mnie uśmiechnie kiedyś :)

 

 

 

 

13 minut temu, diver napisał(a):

Obawiam się jednak, że przy takiej skali dostrzeżesz mniej.

Wiadomo, że egzoplanety nie będę obrazował. Moim zdaniem jednak jest wiele rzeczy w szerokim kadrze, które giną przy zoomowaniu. Nie interesują mnie jakoś bardzo nieodkryte mgławice planetarne o wielkości 30".

Bardziej celowałbym w to, co z sukcesami odnajdują ludzie w rodzaju Marcela Drechslera i jego paczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.