Skocz do zawartości

IC1396 - HaRGB i pierwsze światło ASI 533MM Pro


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, count.neverest napisał(a):

Jakie odczucia po przesiadce z dslr na mono?

detal panie, detal :)

A tak na poważnie.

Widzę spory skok detalu, ale widzę też, że szumu jest więcej z kamery niż miałem z Nikona, mimo, że ten jest niechłodzony. Z drugiej strony, jak przychodzą cieplejsze dni, to zaczyna się masakra z DSLR a kamera na pewno będzie łatwiejsza do opanowania.

Co jeszcze jest inne? Zbieranie materiału i kalibracja. Teraz o wiele więcej czasu poświęcam na to, żeby zaplanować dobrze sesję, żeby zdążyć z np. dopaleniem RGB z każdym filtrem itd.

Do tego kalibracja. Flaty x tyle, ile użyjesz filtrów, więc w przypadku HaRGB miałem 5x więcej flatów, 2x więcej darków itd.

Po prostu wymaga więcej cierpliwości cały proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, OnlyAfc napisał(a):

5x więcej flatów

Pamiętaj, że możesz je wykorzystać dopóki, dopóty nie będziesz ruszał toru optycznego.

 

24 minuty temu, OnlyAfc napisał(a):

2x więcej darków

A te to jeszcze dłużej możesz używać. A i można od razu zrobić sobie bibliotekę dla różnych czasów/temperatur :)

Czuwaj!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, beny napisał(a):

Pamiętaj, że możesz je wykorzystać dopóki, dopóty nie będziesz ruszał toru optycznego.
 

Nie. Kurz potrafi się przemieścić w trakcie ruchu koła filtrowego. Pojawia się „znikąd” i to w niby szczelnych układach. Flaty, zwłaszcza teraz jak zaczęły pylić sosny i brzozy niestety trzeba od czasu do czasu powtarzać. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie. Kurz potrafi się przemieścić w trakcie ruchu koła filtrowego. Pojawia się „znikąd” i to w niby szczelnych układach. Flaty, zwłaszcza teraz jak zaczęły pylić sosny i brzozy niestety trzeba od czasu do czasu powtarzać. 

No wiadomo, zależy w jakim otoczeniu mamy sprzęt. U mnie w budce flaty służą mi kilka sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie. Kurz potrafi się przemieścić w trakcie ruchu koła filtrowego. Pojawia się „znikąd” i to w niby szczelnych układach. Flaty, zwłaszcza teraz jak zaczęły pylić sosny i brzozy niestety trzeba od czasu do czasu powtarzać. 

 

5 minut temu, beny napisał(a):

No wiadomo, zależy w jakim otoczeniu mamy sprzęt. U mnie w budce flaty służą mi kilka sesji.

W tym przypadku flaty zrobiłem po 3 dniach zbierania materiału i jak widać, nie było problemu. 

Wiadomo, czasem przypadek losowy, pyłek spadnie na optykę i się robi problem.

 

9 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Dziwni mnie, że masz więcej szumu. Czemu wykorzystujesz darki, skoro kamera nie ma ampglow?

Troszkę to kwestia przyzwyczajenia, troszkę kwestia podpowiedzi @dobrychemik, który tą kamerę również ma, jak również poszukałem w necie i ludzie piszą, że jednak dark ≠ bias

 

2 godziny temu, MaPa napisał(a):

Witamy w świecie mono :). Bardzo ładna praca. Wyciągnięta i kolorowa.

Dziękuję, będzie zabawa na pewno :)

10 godzin temu, count.neverest napisał(a):

Ładne, podoba mi się kadrowanie. 

 

Dzieki, cały obiekt w kadr nie wchodził, więc starałem się wybrać najbardziej kontrastowy region.

 

Teraz, Tayson napisał(a):

Lasne kolorki gwiazd,  chic niektore maja troche przepalone srodki.

Dzięki, to prawda, jeszcze muszę nauczyć się dobierać czasy ekspozycji do tej kamery. Myślę, że 60s na RGB to ciut za dużo dla gain 100, spróbuję następnym razem dać troszkę mniej, albo dać niższy gain, żeby studnię zwiększyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego mądrego nie mam do powiedzenia, ale zdjęcie bardzo mi się podoba.

A ASI533MM to będzie mój następny zakup, ale to za jakiś czas :D Ten kwadratowy format bardzo do mnie przemawia.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.