Skocz do zawartości

Redcat51 czy Samyang135 do ASI183 Mono jako piggyback


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mamy aktualnie nieużywaną ASI183 MM Pro Mono i troche mnie korci żeby zamontować ją jako piggyback na naszym CDK20 w Chile.

Plan jest taki żeby zestaw robił automatem fotki tam gdzie akurat patrzy duży teleskop, co chwile trafia się coś ciekawego w kadrze.

Jako że to wersja mono to trzeba by dołożyć koło filtrów ale który obiektyw jest lepszym wyborem waszym zdaniem? Co będzie lepiej pracowało w takim układzie?

 

Ps. Zdradzę że plan jest taki żeby klatki zebrane z tego obiektywu były publiczne i dostępne dla wszyskich chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że musisz jeszcze dołożyć zmotoryzowany fokuser. Co do szkieł, to rozrzut w Samyangach jest duży więc zależy jak trafisz, no i jest to 135mm, gdzie RedCat to 250. Z kolei RedCat ma rotator i tilter więc jest większe pole manewru na ewentualne korekty toru optycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicą będzie pole widzenia, Samyang da dużo szerszy kadr i więcej się zmieści w polu widzenia.  RC51 i 183MM to już nie jest tak szeroko a w Chile to wiadomo, Droga Mleczna i te sprawy, uważam że należy postawić na jak największe pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Osobiście też się skłaniam do RedCat, widziałem że są gotowe zestawy do montażu focusera np takie https://shop.deepskydad.com/product/redcat-zwo-eaf-dovetail-kit/

 

Są jakieś inne polecane i sprawdzone rozwiązania do tego?

 

jakby co, polecam:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O różnicy ogniskowych oczywiście zdaje sobię sprawę, właśnie ze względu na szerokość pola spojrzałem w stronę Samyanga. Jednak opinie o różnych egzemplarzach i jakości mnie trochę odstraszają.
W dodatku z RedCat przy lekkim defocusie gwiazdy mogą nadawać się do fotometrii, gdyby taka była potrzebna.

Chyba jednak stanie na RedCat, pytanie jaki zestaw filtrów do niego.
W kole na pewno będzie siedział L i jeden fotometryczny, zostają 3 wolne miejsca.

 

@mstaniek dzięki! będę miał na uwadze

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Osobiście też się skłaniam do RedCat, widziałem że są gotowe zestawy do montażu focusera np takie https://shop.deepskydad.com/product/redcat-zwo-eaf-dovetail-kit/

 

Są jakieś inne polecane i sprawdzone rozwiązania do tego?

Według mnie nie jest potrzebna obejma na obiektywie. Wystarczy mocowanie do silnika. Mam DreamFocuser zamontowany w ten spoób i jest OK. Silnik mozna zamontować z boku albo pod tubą na podwyższającej kostce dystansowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kto na co trafił takie ma opinie, ja znowu miałem 2 czy 3 samyangi i wszystkie słabe.

Ja wybrałbym kotka, sporo zadowolonych użytkowników i łatwiejszy w obsłudze (pod kątem koła, jest rotator, tilter itp)

Może więc lepiej polować na sprawdzoną używaną sztukę? Przynajmniej wiemy co kupujemy.

Ale z trzeciej znowu strony, malutka matryca 183 nie powinna mieć problemów z żadną z tych opcji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektywów 135mm w cenie RedCata będzie jeszcze Canon EF 135mm f/2.0L. Poziom jakościowy na 

pewno wyższy jak Samyang, ale niższy od Sigmy. Z tym że w tej chwili, jeśli chodzi o tego Canona, to będą raczej używki.

 

A jak kasy nie szkoda, to iść na całość i wziąć Sigmę Art 135mm - ten obiektyw w swojej kategorii jakościowo zostawia resztę konkurencji

daleko w tyle... z tym że jego cena również jest bardzo wysoka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomchm napisał(a):

Z obiektywów 135mm w cenie RedCata będzie jeszcze Canon EF 135mm f/2.0L. Poziom jakościowy na 

pewno wyższy jak Samyang, ale niższy od Sigmy. Z tym że w tej chwili, jeśli chodzi o tego Canona, to będą raczej używki.


Samyang 135mm jest ostrzejszy od Canona, natomiast w przypadku tego drugiego można oczekiwać mniejszego rozrzutu jakościowego. Różnica natomiast jest na tyle znacząca, że Canona nie brałbym wgl pod uwagę pod astro.

https://www.youtube.com/watch?v=nV42-gRT_0E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako właściciel kilku Samyangów radzę bez żadnej stronniczości: tylko RedCat.

To jest astrograf i do tego służy. 

Samyang jest spoko, ale ma mały backfocus, bagnet a nie gwint, i na tak malutkim pikselu będzie bardzo trudno trafić egzemplarz który ogarnie. Dużo rzeźby i brak gwarancji. 

Ja akurat lubię rzeźbić, ale nie każdemu się podoba. Filtry do f/2 też kosztują więcej, a do f/4 to w sumie wszystko jedno ;)

 

Już może lepiej Askara 135?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.