Skocz do zawartości
  • 0

Samodzielna budowa superlekkiego teleskopu 10-12 cali


Swiss

Pytanie

Szanowni,

 

od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie budowa teleskopu jak w tytule.

Celem takiego teleskopu byłby głównie Księżyc i planety.

Nie wiem jak się za to zabrać i od czego zacząć. 

 

Czy po prostu wydać monety i kupić https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t300-2/ ???

 

Wszystkie info będą dla mnie cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, flamezz napisał(a):

Bier taurusa, sprawdzony i świetny sprzęt :)

Podepnę się pod ten wątek, bo szykuję się do kupna ok. 12" newtona na dobsonie.

Ten Taurus jest choć trochę lepszy optycznie od chińszczyzny typu GSO i SW, czy tylko lżejszy i ładniej wykonany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Swgo czasu Wiland z waw PTMA robił fajne sferyczne lustra ...ale byly mniejsze.

Do budowy musisz mieć :niezle zaplecze , sprzet i jeszcze większą wiedzę i cierpliwość. 

Jesli musi to być lustro a widzę,ze portfle to wytrzyma :) to brałbym 300mm Mewlona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2023 o 23:22, Ajot napisał(a):

Podepnę się pod ten wątek, bo szykuję się do kupna ok. 12" newtona na dobsonie.

Ten Taurus jest choć trochę lepszy optycznie od chińszczyzny typu GSO i SW, czy tylko lżejszy i ładniej wykonany?

Kolega ma Taurus t300 i mówił że lustra mają od gso.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Scaiter napisał(a):

Kolega ma Taurus t300 i mówił że lustra mają od gso.

 

Taurusy z różnych okresów mają lustra z różnych źródeł.
Swego czasu można było zamówić z certyfikowanymi lustrami od Orion Optics UK.
Teraz to zdaje się mają własną produkcję.

Ale myślę, że zrobiliby też teleskop z dostarczonych luster o uzgodnionych parametrach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

większość dobrych luster u nas oparte jest o Politechnikę Wrocławska  :D,tam bym uderzył bezpośrednio omijając pośredników ...:oops:

tego nic nie pobije Takahashi Mewlon 300 - Ritchey-Chretiens, Dall-Kirkhams i inne konstrukcje - Artykuły - Pochmurne noce (cloudynights.com)

...Mewlon 300 nie tylko daje obraz podobny do refraktora Planet, na obiektach głębokiego nieba, jego apertura jest znacznie lepsza od refraktorów także. Kilka osób podeszło do mnie na innej Star Party i po obejrzeniu przez Mewlon 300 na M13 skomentowali, że daje lepszy widok niż ich 18", 22" i 24" Dobs. Powód, dla którego powiedzieli tło był czarny, dzięki czemu obiekt wyróżniał się lepiej, a gwiazdy w Klastry były punktami styku, tak jak w refratorze. Czego chcieć więcej? ...

 

mewlon.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2023 o 23:06, Swiss napisał(a):

Szanowni,

 

od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie budowa teleskopu jak w tytule.

Celem takiego teleskopu byłby głównie Księżyc i planety.

Nie wiem jak się za to zabrać i od czego zacząć. 

 

Czy po prostu wydać monety i kupić https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t300-2/ ???

 

Wszystkie info będą dla mnie cenne.

Bardziej zależy Ci na budowie ? To chyba większe F - powyżej 9, jeśli chodzi o lustereczka... 

Jak się zabrać ?

1. Jaki masz budżet ?

2. Skąd lustro - robisz sam, zlecasz, czy kupujesz gotowe ?

3. Konstrukcja - sam (potrzebujesz dość znaczną ilość, czasu, zapracie, zaangażowanie i jakiś park maszynowy), albo zlecasz

Jak odpowiesz na powyższe, myślę, że bardziej podpowiemy...

Jeśli to ma być pod Księżyc i Planety, to ja bym szedł, jednak w APO, albo Mewlony. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć,

1. budżet nie jest najważniejszy

2. Lustro raczej gotowe

3. Konstrukcja sam -  to oczywiście będzie trwało i trwało: CNC, spawanie, precyzyjne prace w stali - to nie problem.

Chodzi głównie Księżyc i planety.

Zasadnicze pytania brzmią:

1. czy z takiego Newtona realnie wycisnę więcej niż z APM 100/45 + Ethos 3.7. Przykładowo małe kratery na Platonie. Jeśli tak to zabawa w budowę teleskopu ma dla mnie sens, jednak  po spełnieniu dodatkowych warunków poniżej

2. dodatkowym limitem jest maksymalna waga pojedynczego elementu teleskopu. Niestety z praktyki wiem, że jak coś waży 15 kilo to nie specjalnie chce mi się wynosić to na balkon, taras czy do auta.

Myślę że taki limit dla pojedynczego elementu dla komfortowego transportu to około 10 kg.

3. czy lekki teleskop wymaga częstej kolimacji lub ponownego ustawiania czegololwiek?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasne, że wyciśniesz więcej, rozdzielczość, większa źrenica wyjściowa. Pytanie o jakość... tego co chcesz zbudować.

Może się zmieścisz z dolną celą poniżej 10kg, a może nie...

Rozkładanie newtona na kratownicy to zabawa za każdym razem, tak przed każdą obserwacją dobrze sprawdzić kolimację.

Po tym co od Ciebie słyszę to ten newton, nie dla Ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z mojego punktu widzenia istotne jest określenie czy zależy nam po prostu na posiadaniu teleskopu do obserwacji czy też mamy faktyczne pragnienie zbudowania teleskopu.

W tym pierwszym przypadku czasochłonność i wysiłek budowy (przynajmniej za pierwszym razem?) oraz efekt końcowy najprawdopodobniej nie opłaci się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Może to będzie coś dla Ciebie

 

Dzięki za pomysł! Nie znałem tego wątku - Szacun dla Mcmaker'a

To jest niesamowite: http://www.stardazed.com/8inchStellascope.html

Widzę że w przypadku konstrukcji do 8 cali ten konstruktor uzyskuje sztywność ze standardowych rur. W przypadku większych teleskopów wygina rurę tak aby przeciwdziałać ugięciu głównego ramienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli planujesz budowę Newtona planetarnego, to moim zdaniem kluczowa będzie minimalizacja obstrukcji centralnej (co po części też wymusza niewielką światłosiłę). Wszelkie krótkie konstrukcje z Twojego linku obarczone będą większą obstrukcją i tym samym spadkiem kontrastu. Celowałbym w minimum F/8 lub lepiej, np F/10. Moja tuba ma obecnie ~F/10 apertura 223mm, przy obstrukcji ~16%. Mieści się w aucie typu kombi (zdjęcie z pierwszych testów nowego montażu).

 

NEWTON.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.08.2023 o 21:04, Swiss napisał(a):

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, szczególnie koledze Woj2007 za wątek 

ATM 355/1720

 

Nie ma za co :)
Jeśli ma być ostro na planetach i Księżycu, a do tego lekko, osobiście proponuję zakup lustra OO UK 300/1600mm 1/10 lambda. 

W świetle moich paru oczarowań i tyluż rozczarowań z tą firmą, wciąż doświadczam faktu, że lustra od nich - mimo wad - dają obrazy żylety. Zwłaszcza  w porównaniu z masową produkcją. 
Parę lat temu kupiłem używane lustro OOUK 300mm, a na olx dokupiłem strukturę kratownicową - całość jest wdzięczna do przenoszenia, przewożenia, składania i obserwowania. W planach mam push-to, aby było efektywniej podczas krótkich sesji.

Przy 14 cali (355mm) to już robi się ciężko i mozolnie, mimo niewielkiego zwiększenia srednicy zwierciadła. 

Poniżej porównanie gabarytowe: od lewej ATM 14", lustro Stephen Optics :) , 12" lustro Orion Optics.

 

IMG_3447.thumb.jpeg.57e4017938141ac27d97191c7ebca72e.jpeg

Edytowane przez Woj2007
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Woj2007 Twoje teleskopy prezentują się zacnie, ale @Swiss zaznaczył na początku, że "chodzi" mu po głowie "łupacz" do planet i Księżyca (chyba, że zmienił koncepcję na coś bardziej uniwersalnego). Moim zdaniem Twoje piękności to typowo do DS'ów. Tak z ciekawości, liczyłeś obstrukcję swoich konstrukcji?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mewlon przy tych potworach to sprzet nie wymagajacy przestrzeni... o jakość wykonania Mewlona luster, powłok w stosunku do home-made :) / a wiec o potencjalną jakość odbieranych planetarnych obrazów i nie tylko/ to moge sie założyć o dowolną kasę. :)

Ale do mnie dotarlo dopiero teraz  ze jesli Swiss pyta o porównanie obrazow planet do bino APM,które ma pod ręką to zdecydowanie powinien odwiedzic zlot by zobaczyc jak wygladaja planety np.w APO czy dużym newtonie, jakie sa tego ograniczenia, wymogi, etc. gdyż nic o tym nie wie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@SwissJeśli chodzi o typowo planetarnego niutka, to tutaj masz teleskop który sporo namieszal w naszym astroświatku. Co prawda nie jest to 10 czy 12 cali tylko 8, ale i konstrukcja i parametry są warte uwagi. Plany i dostęp do optyki też są, myślę że @Mateusz F chętnie udostępni w razie potrzeby.

 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=41&t=1368

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, YOKER napisał(a):

porównanie obrazow planet do bino APM

No tak, opisywalem w wątku APM 100mm 45° ED-APO jaki max power do Księżyca? co widać przy 150X, przykładowo kratery z przedziału od 4 km wzwyż są widoczne bardzo dobrze.

Kratery poniżej 3 km np. A,B,C na Platonie widoczne tylko w postaci pojaśnień tylko przy bdb seeingu.

Nic się nie zmieniło tzn. ta konstrukcja ( jeśli powstanie) będzie wyłącznie do Księżyca i planet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

najważniejsza cześć prowadzonego przeze mnie testu APM 100mm 45° ED-APO to doświadczenia z E3.7: " 

"Dzień 6. 03.05.2023

 

Księżyc 96% seeing dobry, jednak szkła podatne na zaparowanie ze względu na zimno.

Teminator minął Platona i cienie nie uwypuklają małych kraterów. Małe kratery prawdopodobnie A, B, C są widoczne w postaci jaśniejszych plamek (około 2-3 kratery). Wydaje się że zobaczenie tych kraterów to kwestia trafienia doskonałego seeingu + terminator w dobrym miejscu.

Przykładowo widoczny jest krater Piko G ( 4 km średnicy) , chociaż nie w takiej plastycznej trójwymiarowej postaci jak wykopany łyżką do lodów. Bez względu na to jest ewidentnie widoczny."

 

Chyba pomysł YOKER'a aby porównać na zlocie najlepszy:-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.