Skocz do zawartości
  • 0

Samodzielna budowa superlekkiego teleskopu 10-12 cali


Swiss

Pytanie

Szanowni,

 

od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie budowa teleskopu jak w tytule.

Celem takiego teleskopu byłby głównie Księżyc i planety.

Nie wiem jak się za to zabrać i od czego zacząć. 

 

Czy po prostu wydać monety i kupić https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t300-2/ ???

 

Wszystkie info będą dla mnie cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 godzin temu, YOKER napisał(a):

Mewlon przy tych potworach to sprzet nie wymagajacy przestrzeni... o jakość wykonania Mewlona luster, powłok w stosunku do home-made :) / a wiec o potencjalną jakość odbieranych planetarnych obrazów i nie tylko/ to moge sie założyć o dowolną kasę. :)

Ale do mnie dotarlo dopiero teraz  ze jesli Swiss pyta o porównanie obrazow planet do bino APM,które ma pod ręką to zdecydowanie powinien odwiedzic zlot by zobaczyc jak wygladaja planety np.w APO czy dużym newtonie, jakie sa tego ograniczenia, wymogi, etc. gdyż nic o tym nie wie...

 

Tu moim zdaniem się mylisz. To że DIY wcale nie znaczy, optykę ma nizszej jakości. Z Mateuszem używamy dopieszczonych LG od p. Stefana (np. Strehl 0.95; 0.97). Powłoki o skuteczności odbicia ~96% o równej charaktezystyce w całym paśmie widzialnym. W porównaniu do Mewlona konstrukcja DIY może mieć wyższą sprawność optyczną na poziomie ~95% (mewlon ma dwa lustra, w Newtonie możesz użyć lustro i pryzmat). Te ręcznie budowane teleskopy dają rewelacyjne obrazy. Dodaj do tego dedykowany korektor Siebert Otics i w bino możesz uzyskać przy dobrych warunkach 500x na Księżycu. Mam też dostęp do TSA 120.  Jest rewelacyjny, ale to są dwa różne sprzęty. Tam gdzie konczą się możliwości rozdzielcze TSA, tam zaczyna się zabawa z Newtonem. Co do Mewlona, niczego mu nie ujmuję. To jest super sprzęt, ale jeśli chcesz spróbować swoich sił w budowie własnego, to wcale nie musi oznaczać, że będziesz skazany na produkt gorszy optycznie. Mewlon ma też swoje bolączki, np mechanuczne słaby wyciag. Możesz użyć Badeera lub FT z motofokuserem, które precyzją ostrzenia biją ten z Taka. Jest to bardzo istotne przy zabawie przy dużym powiększeniu. Co do gabarytu, owszem jest większy, ale wagowo już nie na takiej dużej różnicy (~15kg moja tuba vs 8.5kg mewlona 210 lub 12kg Mewlona 250. Do przysłowiowego ogarnięcia. Natomiast satysfakcja budującego gwarantowana.

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, KrisJot napisał(a):

@Woj2007 Twoje teleskopy prezentują się zacnie, ale @Swiss zaznaczył na początku, że "chodzi" mu po głowie "łupacz" do planet i Księżyca (chyba, że zmienił koncepcję na coś bardziej uniwersalnego). Moim zdaniem Twoje piękności to typowo do DS'ów. Tak z ciekawości, liczyłeś obstrukcję swoich konstrukcji?

 

Dziękuję :)


No właśnie wbrew pozorom do planet i do Księżyca ten mniejszy (12") jest super, naprawdę daje ostre obrazy. Większa średnica i dokładność powierzchni poprawiają  rozdzielczość i widzę więcej szczegółów niż np. W 10. Jak jest za jasny obraz, albo gorszy widzing, to wkręcam filtry (polecam księżycowy do Saturna i Jowisza - wydobywa szczegóły i poprawia kontrast a także Solar continuum do podwójnych gwiazd - obcina turbulencje :).

To nie do końca jest tak, że newtony są do DS, a maki i lunety do planet. Wg mojego doświadczenia  duże szkło (lustro lub soczewka) o wysokiej dokładności wykonania w okolicach f/5 jest super i do DS i do planet. Większa apertura to więcej szczegółów.

Ale oczywiście można pomyśleć nad typowym planetarnym wymiataczem o długim f/.

 

Co do obliczeń, w dwunastce obstrukcja 17,6%, w czternastce 22%.

 

Pozdrawiam i życzę wszystkim cudownych widoków przez nasze ulubione sprzęty :)

Edytowane przez Woj2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Swiss napisał(a):

najważniejsza cześć prowadzonego przeze mnie testu APM 100mm 45° ED-APO to doświadczenia z E3.7: " 

"Dzień 6. 03.05.2023

 

Księżyc 96% seeing dobry, jednak szkła podatne na zaparowanie ze względu na zimno.

Teminator minął Platona i cienie nie uwypuklają małych kraterów. Małe kratery prawdopodobnie A, B, C są widoczne w postaci jaśniejszych plamek (około 2-3 kratery). Wydaje się że zobaczenie tych kraterów to kwestia trafienia doskonałego seeingu + terminator w dobrym miejscu.

Przykładowo widoczny jest krater Piko G ( 4 km średnicy) , chociaż nie w takiej plastycznej trójwymiarowej postaci jak wykopany łyżką do lodów. Bez względu na to jest ewidentnie widoczny."

 

Chyba pomysł YOKER'a aby porównać na zlocie najlepszy:-)

 

Dokładnie,pomysł najlepszy ...widzialem co potrafi ta setka apm :) i do jakiego max.powiekszenia sa dobre obrazy...:)

nic na siłę, porównaj  kiedyś z setka apo takahashi na planetach a sprawa sama sie wyjasni :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, KrisJot napisał(a):

Tu moim zdaniem się mylisz. To że DIY wcale nie znaczy, optykę ma nizszej jakości. Z Mateuszem używamy dopieszczonych LG od p. Stefana (np. Strehl 0.95; 0.97). Powłoki o skuteczności odbicia ~96% o równej charaktezystyce w całym paśmie widzialnym. W porównaniu do Mewlona konstrukcja DIY może mieć wyższą sprawność optyczną na poziomie ~95% (mewlon ma dwa lustra, w Newtonie możesz użyć lustro i pryzmat). Te ręcznie budowane teleskopy dają rewelacyjne obrazy. Dodaj do tego dedykowany korektor Siebert Otics i w bino możesz uzyskać przy dobrych warunkach 500x na Księżycu. Mam też dostęp do TSA 120.  Jest rewelacyjny, ale to są dwa różne sprzęty. Tam gdzie konczą się możliwości rozdzielcze TSA, tam zaczyna się zabawa z Newtonem. Co do Mewlona, niczego mu nie ujmuję. To jest super sprzęt, ale jeśli chcesz spróbować swoich sił w budowie własnego, to wcale nie musi oznaczać, że będziesz skazany na produkt gorszy optycznie. Mewlon ma też swoje bolączki, np mechanuczne słaby wyciag. Możesz użyć Badeera lub FT z motofokuserem, które precyzją ostrzenia biją ten z Taka. Jest to bardzo istotne przy zabawie przy dużym powiększeniu. Co do gabarytu, owszem jest większy, ale wagowo już nie na takiej dużej różnicy (~15kg moja tuba vs 8.5kg mewlona 210 lub 12kg Mewlona 250. Do przysłowiowego ogarnięcia. Natomiast satysfakcja budującego gwarantowana.

Nigdy nie zrobisz ani soczewki ani lustra na poziomie Takahashi.

Bzdury z pryzmatami w newtonie już dawno straciły na swojej randze.

Jesli zależy na perfekcyjnych obrazach planet , Ksiezyca to tylko apochromaty i najlepiej na fluorycie... zadne Stefana lustro nie zbliży się nawet do tego...

Przestrzeń robocza w takim mewlonie 250, ktory jakoscia przykrywa czapka wasze home - made teleskopy jest prawie zerowa...zwłaszcza jesli chcemy przeprwadzadzac  od czasu do czasu również obserwacje z bloku miasta itp. zaden newton nie zmieści sie to rzecz jasna jak słońce. Powloki mewlona wytrzymaja nawet 30 lat a wasze ? Potem widac ile osob sprzedaje duże newtony swierzo napylone w UK. gdyż obrazy niestety odbiegaja od pierwotnych ... :)Mewlon na start ma F<10 a wiec jest to preferencja w planetach, mały, zgrabny,z gwarancją, srodek ciężkości blisko skupiony a wiec powiesisz to na każdym średniej klasy montażu. 

 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, YOKER napisał(a):

ani soczewki ani lustra

 

To czym jest Takahashi ? :uhm: Jak się ktoś uprze to zrobi (ale chyba jeszcze nikt nie próbował bo już łatwiej uciułać te 40-100k zł niż zrobić tak skomplikowaną optykę).

 

PS.

11 minut temu, YOKER napisał(a):

wasze home

 

Dla mnie teleskop własnoręcznie wykonany ma jedną dużą zaletę wzg. fabrycznych - wiem co mam bo to ja go robiłem. Kupując w sumie nie wiele wiem o konstrukcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, astrokarol napisał(a):

To czym jest Takahashi ? :uhm: Jak się ktoś uprze to zrobi (ale chyba jeszcze nikt nie próbował bo już łatwiej uciułać te 40-100k zł niż zrobić tak skomplikowaną optykę).

Kolega żyje w jakiejś bajce. 

 

1 godzinę temu, astrokarol napisał(a):

Dla mnie teleskop własnoręcznie wykonany ma jedną dużą zaletę wzg. fabrycznych - wiem co mam bo to ja go robiłem. Kupując w sumie nie wiele wiem o konstrukcji.

Masz rację. Teleskopy w sklepach to zwykle masówki chińskie, klepane aby sztuka wyszła. 

 

 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, YOKER napisał(a):

Nigdy nie zrobisz ani soczewki ani lustra na poziomie Takahashi.

…..

Jesli zależy na perfekcyjnych obrazach planet , Ksiezyca to tylko apochromaty i najlepiej na fluorycie... zadne Stefana lustro nie zbliży się nawet do tego...

 

 

 

Nigdy nie słyszałem większej bzdury. @YOKER ty bierzesz kasę za reklamę od Takahashiego czy porostu jesteś zaślepionym FunBoyem tej marki ?

 

Jest cała masa amatorskich konstrukcji o wybitnej optyce które dają rewelacyjne obrazy i szczegółowość planet. Jak trafią się dobre warunki ( które zdarzają się wcale nie tak rzadko ) to dobry optycznie większy teleskop zmiecie z planszy szczegółowością każdą małą lupkę choćby to był nawet fluoryt w złotej obudowie.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szkoda, że budowniczowie Hubble'a nie wiedzieli o cudownych właściwościach refraktorów APO, bo już zajrzelibyśmy Panu Bogu do sypialni gdyby takie gargantuiczne APO szybowało po orbicie. Nie wiem po co Herschel bawił się w budowę swoich teleskopów zwierciadlanych i godzinami lustrował (nomen omen) nimi niebo przy okazji odkrywając Urana, który byłby odkryty pewnie dopiero pod koniec XIX wieku razem z kanałami na Marsie (ciekawe, że słynne kanały widzieli tylko obserwatorzy używający refraktorów). Nie wiem po co budowano 5 m teleskop na Mt Palomar skoro refraktory są takie doskonałe a lustro pokazuje tylko "błoto" (dla niezorientowanych "błoto" to obraz, który można zobaczyć w teleskopie zwierciadlanym podczas gdy refraktor APO pokazuje zawsze super kontrastowy obraz niezależnie od seeingu i stopnia zachmurzenia).

 

Zadziwia mnie ten prozelityzm posiadaczy refraktorów APO, którzy wciskają się do nieomal każdego sprzętowego wątku ze swoimi soczewkowymi pięcioma groszami. Muszę sprawdzić czy nie ma ich już na forach wędkarskich albo ogrodniczych, bo przecież edukacji ciemnego luda nigdy dosyć (strach otworzyć lodówkę ...). Nie wiem czy odzywają się jakieś kompleksy karzące się chwalić zakupem (APO Takahashi tanie nie jest) niczym jakiś szczęśliwy nabywca BMW czy Audi objeżdżający całą wieś z rykiem motoru obwieszczając radosną nowinę ?

 

P.S. Pozdrawiam wszystkich posiadaczy niemieckich aut (sam mam takie) i mieszkańców wsi, no i oczywiście szczęśliwych posiadaczy teleskopów zwierciadlanych.    

  

   

Edytowane przez anatol
  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciągle w kółko ta sama śpiewka tylko fora się zmieniają. Ciekawe czy ktoś z zagranicznych astro-braci czyta te brednie o wyższości soczewki APO nad resztą konstrukcji optycznych,bo jeśli tak to dla nas Polaków wstyd na cały świat  i czytający muszą mieć niezły ubaw .

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, anatol napisał(a):

Szkoda, że budowniczowie Hubble'a nie wiedzieli o cudownych właściwościach refraktorów APO, bo już zajrzelibyśmy Panu Bogu do sypialni gdyby takie gargantuiczne APO szybowało po orbicie. Nie wiem po co Herschel bawił się w budowę swoich teleskopów zwierciadlanych i godzinami lustrował (nomen omen) nimi niebo przy okazji odkrywając Urana, który byłby odkryty pewnie dopiero pod koniec XIX wieku razem z kanałami na Marsie (ciekawe, że słynne kanały widzieli tylko obserwatorzy używający refraktorów). Nie wiem po co budowano 5 m teleskop na Mt Palomar skoro refraktory są takie doskonałe a lustro pokazuje tylko "błoto" (dla niezorientowanych "błoto" to obraz, który można zobaczyć w teleskopie zwierciadlanym podczas gdy refraktor APO pokazuje zawsze super kontrastowy obraz niezależnie od seeingu i stopnia zachmurzenia).

 

Zadziwia mnie ten prozelityzm posiadaczy refraktorów APO, którzy wciskają się do nieomal każdego sprzętowego wątku ze swoimi soczewkowymi pięcioma groszami. Muszę sprawdzić czy nie ma ich już na forach wędkarskich albo ogrodniczych, bo przecież edukacji ciemnego luda nigdy dosyć (strach otworzyć lodówkę ...). Nie wiem czy odzywają się jakieś kompleksy karzące się chwalić zakupem (APO Takahashi tanie nie jest) niczym jakiś szczęśliwy nabywca BMW czy Audi objeżdżający całą wieś z rykiem motoru obwieszczając radosną nowinę ?

 

P.S. Pozdrawiam wszystkich posiadaczy niemieckich aut (sam mam takie) i mieszkańców wsi, no i oczywiście szczęśliwych posiadaczy teleskopów zwierciadlanych.    

  

   

Kiedyś czytalem takie zdanie 

"jesli nie znasz się na astronomii od strony technicznej kup sobie apo"..bardzo dużo osób przechodzi ze zwierciadlanych teleskopow w stronę apo.... Przeraża ich wizja ustawienia korygowana itd. 

 

Sam miałem ochotę na apo ale obrazy z tych głupich luster to poezja astronomii.pozdrwiam 

 

P. S nie jestem specem ale własnymi rękoma poprawiłem lustro 150/900, zmieniłem na 150/700. Wyszlifowalem lustro 200/950 i 200/700 ale poleglem na 400/2000... Także nie jestem specem ale wykonać potrafię z dość duża precyzja. Ale to tko moje gow..... 

IMG_20220913_092015.jpg

IMG_20220913_092012.jpg

IMG_20220913_092022.jpg

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, krzysiek81 napisał(a):

Kolego Kriss2022 badałeś te swoje lustra ?Jeśli tak to może pochwalisz się wynikami .

Dla przykładu mogę pokazać badania trzech z kilku swoich z warsztatu Pana Stefana 

20210818_124012.thumb.jpg.a6cef9bc95728455b721a69e8ac85276.jpg

No nie będę ściemniał. Nie badane są ale będę miał chwilkę to zbadam i podeślę wynik, bo te ostatnie 200/1000 mam zapakowane. Ale nie mierzone. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.08.2023 o 13:09, YOKER napisał(a):

większość dobrych luster u nas oparte jest o Politechnikę Wrocławska  :D,tam bym uderzył bezpośrednio omijając pośredników ...:oops:

tego nic nie pobije Takahashi Mewlon 300 - Ritchey-Chretiens, Dall-Kirkhams i inne konstrukcje - Artykuły - Pochmurne noce (cloudynights.com)

...Mewlon 300 nie tylko daje obraz podobny do refraktora Planet, na obiektach głębokiego nieba, jego apertura jest znacznie lepsza od refraktorów także. Kilka osób podeszło do mnie na innej Star Party i po obejrzeniu przez Mewlon 300 na M13 skomentowali, że daje lepszy widok niż ich 18", 22" i 24" Dobs. Powód, dla którego powiedzieli tło był czarny, dzięki czemu obiekt wyróżniał się lepiej, a gwiazdy w Klastry były punktami styku, tak jak w refratorze. Czego chcieć więcej? ...

 

 

Może ktoś zechciałby mi wyjaśnić, jak taki Mewlon z obstrukcją rzędu 30 % może być świetnym sprzętem do planet i Księżyca ?

 

I wcale nie kwestionuję, że tak nie jest, tylko bardzo mnie to zainteresowało, bo nie tak czytałem w książkach o optyce i nie to widzę w w teleskopach, przez które było dane mi patrzeć.

Na spojrzenie przez takiego Mewlona to raczej nie mam szans, dlatego pytam...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, YOKER napisał(a):

Nigdy nie zrobisz ani soczewki ani lustra na poziomie Takahashi.

Bzdury z pryzmatami w newtonie już dawno straciły na swojej randze.

Jesli zależy na perfekcyjnych obrazach planet , Ksiezyca to tylko apochromaty i najlepiej na fluorycie... zadne Stefana lustro nie zbliży się nawet do tego...

Przestrzeń robocza w takim mewlonie 250, ktory jakoscia przykrywa czapka wasze home - made teleskopy jest prawie zerowa...zwłaszcza jesli chcemy przeprwadzadzac  od czasu do czasu również obserwacje z bloku miasta itp. zaden newton nie zmieści sie to rzecz jasna jak słońce. Powloki mewlona wytrzymaja nawet 30 lat a wasze ? Potem widac ile osob sprzedaje duże newtony swierzo napylone w UK. gdyż obrazy niestety odbiegaja od pierwotnych ... :)Mewlon na start ma F<10 a wiec jest to preferencja w planetach, mały, zgrabny,z gwarancją, srodek ciężkości blisko skupiony a wiec powiesisz to na każdym średniej klasy montażu. 

 

@Joker akurat tak się składa że, mam zarówno Newtona DIY i Taka TSA 120. Dla mnie liczą się fakty i liczby, nie wyimaginowane subiektywne opinie. Te są zbyt podatne na indywidualne manipulacje faktami (siła marki?)

Parametry Taka opiszesz tak samo liczbami, jak każdy inny układ optyczny. Tu nie na miejsca na bajki, prawa fizyki są takie same, niezależnie od znaczka na teleskopie. Niestety w dużych powiększeniach, a tym bardziej z bino Tak przegra z dużym lustrem o wysokim Strehl i powłokach wysokiej sprawności. W Mewlonie, z kolei masz większą obstrukcję, od tej w części planetarnych Newtonów. Sprawność optyczną również niższą, niż w planeciaku z pryzmatem Zeiss na warstwach srebra o sprawności ~99%. Oczywiście Newton, też ma swoje wady, takie jak koma (np zredukujesz światłosilę, lub dodasz do układu korektor). Podsumowując, sorry, ale merytorycznie to co napisałeś jest słabe. Podaj konkrety, liczby, pomiary. Tak owszem, trzyma jakość, ale nie oznacza to, że zawsze i wszędzie będzie najlepszy. Niestety tak to nie działa:-D

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Może ktoś zechciałby mi wyjaśnić, jak taki Mewlon z obstrukcją rzędu 30 % może być świetnym sprzętem do planet i Księżyca ?

 

I wcale nie kwestionuję, że tak nie jest, tylko bardzo mnie to zainteresowało, bo nie tak czytałem w książkach o optyce i nie to widzę w w teleskopach, przez które było dane mi patrzeć.

Na spojrzenie przez takiego Mewlona to raczej nie mam szans, dlatego pytam...

 

@Mareg, cieszę się, że zadałeś to pytanie:-). Właśnie o tym pusalem. Prawa fizyki działają dla wszystkich teleskopów tak samo. Niezależnie, czy mają znaczek Taki,czy nie. Odpowiadając na Twoje pytanie, moim zdaniem obstrukcja powyzej 20% (a zwłaszcza na poziomie SCT z ~30%) da zauważalny spadek kontrastu spowodowany przesunięciem części energii pomiędzy prążkami. W rezultacie niektóre z nich mogą spaść  jasnością poniżej czułości oka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Może ktoś zechciałby mi wyjaśnić, jak taki Mewlon z obstrukcją rzędu 30 % może być świetnym sprzętem do planet i Księżyca ?

 

I wcale nie kwestionuję, że tak nie jest, tylko bardzo mnie to zainteresowało, bo nie tak czytałem w książkach o optyce i nie to widzę w w teleskopach, przez które było dane mi patrzeć.

Na spojrzenie przez takiego Mewlona to raczej nie mam szans, dlatego pytam...

 

Ostrość uzyskiwanych obrazów zależy przede wszystkim od dokładności wykonania zwierciadła ,obstrukcja głównie wpływa na kontrast obrazu i nasycenie barw ,detal będzie ostry ale ciut wyprany z koloru porównując do teleskopu o mniejszej obstrukcji czy refraktora.Suma sumarum można mieć o wiele taniej porównywalny lub lepszy teleskop od tego Mewlona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, krzysiek81 napisał(a):

Kolego Kriss2022 badałeś te swoje lustra ?Jeśli tak to może pochwalisz się wynikami .

Dla przykładu mogę pokazać badania trzech z kilku swoich z warsztatu Pana Stefana 

20210818_124012.thumb.jpg.a6cef9bc95728455b721a69e8ac85276.jpg

 

W ilu strefach ? Pokaż nierówności na powierzchni, pv i strehl to nie wszystko. Poza tym, napylenie jest bardzo ważne, a z tego co widzę u nas krucho z tym...

 

1 godzinę temu, KrisJot napisał(a):

@Joker akurat tak się składa że, mam zarówno Newtona DIY i Taka TSA 120. Dla mnie liczą się fakty i liczby, nie wyimaginowane subiektywne opinie. Te są zbyt podatne na indywidualne manipulacje faktami (siła marki?)

Parametry Taka opiszesz tak samo liczbami, jak każdy inny układ optyczny. Tu nie na miejsca na bajki, prawa fizyki są takie same, niezależnie od znaczka na teleskopie. Niestety w dużych powiększeniach, a tym bardziej z bino Tak przegra z dużym lustrem o wysokim Strehl i powłokach wysokiej sprawności. W Mewlonie, z kolei nasz większą obstrukcję, od tej w części planetarnych Newtonów. Sprawność optyczną również niższą, niż w planeciaku z pryzmatem Zeiss na warstwach srebra o sprawności ~99%. Oczywiście Newton, też ma swoje wady, takie jak koma (np zredukujesz światłosilę, lub dodasz do układu korektor). Podsumowując, sorry, ale merytorycznie to co napisałeś jest słabe. Podaj konkrety, liczby, pomiary. Tak owszem, trzyma jakość, ale nie oznacza to, że zawsze i wszędzie będzie najlepszy. Niestety tak to nie działa:-D

Świetna jakość, tylko trzeba korektor dołożyć :D

 

1 godzinę temu, KrisJot napisał(a):

@Mareg, cieszę się, że zadałeś to pytanie:-). Właśnie o tym pusalem. Prawa fizyki działają dla wszystkich teleskopów tak samo. Niezależnie, czy mają znaczek Taki,czy nie. Odpowiadając na Twoje pytanie, moim zdaniem obstrukcja powyzej 20% (a zwłaszcza na poziomie SCT z ~30%) da zauważalny spadek kontrastu spowodowany przesunięciem części energii pomiędzy prążkami. W rezultacie niektóre z nich mogą spaść  jasnością poniżej czułości oka.

Nie o znaczkach tutaj tylko o jakości.

 

1 godzinę temu, krzysiek81 napisał(a):

Ostrość uzyskiwanych obrazów zależy przede wszystkim od dokładności wykonania zwierciadła ,obstrukcja głównie wpływa na kontrast obrazu i nasycenie barw ,detal będzie ostry ale ciut wyprany z koloru porównując do teleskopu o mniejszej obstrukcji czy refraktora.Suma sumarum można mieć o wiele taniej porównywalny lub lepszy teleskop od tego Mewlona.

Chyba tańszy, a nie lepszy...

 

Mewlon ma świetne powłoki miałem 210, 20 letniego, po umyciu nie mogłem uwierzyć jak czyste jest powierzchnia i dokładna, świerzutka.

Poza tym na kulkach i planetarkach, oczywiście obraz był dość znacznie ciemniejszy (od 500mm lustra)  i mniejszy zasięg, ale naprawdę się dziwiłem, że w 8 cali aż tyle i w takiej jakości widać.

I jest dość krótki. Okulary mało wymagające, bo f12 i zejść można do 10mm, wiem jak trudno uzyskać dobre okulary poniżej 7 mm.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

 

Świetna jakość, tylko trzeba korektor dołożyć :D

 

Nie o znaczkach tutaj tylko o jakości.

 

Chyba tańszy, a nie lepszy...

 

Mewlon ma świetne powłoki miałem 210, 20 letniego, po umyciu nie mogłem uwierzyć jak czyste jest powierzchnia i dokładna, świerzutka.

Poza tym na kulkach i planetarkach, oczywiście obraz był dość znacznie ciemniejszy (od 500mm lustra)  i mniejszy zasięg, ale naprawdę się dziwiłem, że w 8 cali aż tyle i w takiej jakości widać.

I jest dość krótki. Okulary mało wymagające, bo f12 i zejść można do 10mm, wiem jak trudno uzyskać dobre okulary poniżej 7 mm.

Nikt tu nie podważa jakości wykonania teleskopów Takahashi,zapewne optyka jak i warstwy na lustrach to najwyższa półka.Przerobilem w zasadzie wszystkie polskie warstwy oraz te lepsze w firmowych teleskopach i ogólnie cudów nie ma,nawet na tych niby najsłabszych warstwach 92% z Wrocławia uzyskuje ładne kontrastowe ostre jak brzytwa obrazy na dobrym lustrze,a teleskop o którym pisze ma już prawie 17 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

 

W ilu strefach ? Pokaż nierówności na powierzchni, pv i strehl to nie wszystko. Poza tym, napylenie jest bardzo ważne, a z tego co widzę u nas krucho z tym...

 

Świetna jakość, tylko trzeba korektor dołożyć :D

 

Nie o znaczkach tutaj tylko o jakości.

 

Chyba tańszy, a nie lepszy...

 

Mewlon ma świetne powłoki miałem 210, 20 letniego, po umyciu nie mogłem uwierzyć jak czyste jest powierzchnia i dokładna, świerzutka.

Poza tym na kulkach i planetarkach, oczywiście obraz był dość znacznie ciemniejszy (od 500mm lustra)  i mniejszy zasięg, ale naprawdę się dziwiłem, że w 8 cali aż tyle i w takiej jakości widać.

I jest dość krótki. Okulary mało wymagające, bo f12 i zejść można do 10mm, wiem jak trudno uzyskać dobre okulary poniżej 7 mm.

Tutaj się z Tobą nie zgodzę,mój akurat też F/10. Jakość w Newtonie też kosztuje, a większość z ATM'owców podchodzi bardzo poważnie do swoich konstrukcji kupując najlepsze podzespoły, na jakie ich stać. Zdziwiłbyś się, ale przy sporej części z projektów przekroczysz wartość Mewlona. Szanuję Twoje zdanie, ale rozmawiajmy o faktach, liczbach, pokaż je proszę. Samo stwierdzenie że, lepszy nic nie znaczy. Koledzy przedstawili fakty, a widzę że, mimo to je negujesz.

Miałem okazję kupić niedawno nowego Mewlona 210, odpuściłem. Wybrałem TSA 120 (widział już pierwsze światło) jako uzupełnienie do planetarnego Newtona. Każdy z tych teleskopów ma swoje mocne strony i przeznaczony jest do nieco innego rodzaju obserwacji. Powtórzę jeszcze raz, nie neguję jakości Takahashi, ale staram się porównywać te teleskopy merytorycznie, bez emocji i przywiązania do marki.

W załączeniu zdjęcie mojego "maleństwa"🙂.

TAKAHASHI TSA120_SMALL.jpg

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Świetna jakość, tylko trzeba korektor dołożyć :D

 

Refraktory też mają "ukryte" korektory. Newtony  ich standardowo nie mają bo przeważnie służą do obserwacji DSów gdzie super jakość gwiazdek aż po brzegi pola wiedzenie nie jest konieczna. Lepiej mieć ten 1 cal więcej lustra.

 

PS. Musimy się koniecznie spotkać na obserwacje, tylko pogoda ostatnio słaba 😕

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Refraktory projektuje się z daną korekcją.

 

Tak samo i Newtony projektuje się z daną korekcją. Są refraktory skorygowane i nie skorygowane tak samo jak Newtony.

 

43 minuty temu, m_jq2ak napisał(a):

A propo korekcji, sferyczna, koma, nie żadko astygmatyzm, jednak przeszkadza, mało to użytkowników szuka odpowiednich okularów ? 

 

Tak samo do nieskorygowanych refraktorów szukają ...

 

Oj Marcinie Marcinie. Nie poznaję Cię :D  Koniecznie umówimy się na spotkanie. Oby tylko pogoda się poprawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.