Skocz do zawartości

Perseidy 2023


Semeno

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, kompas napisał(a):

Pochwalcie się ile kto zliczył meteorów z tego roju powiedzmyp rzez godzinę, próbowałem w poprzednich latach ale nigdy nie widziałem więcej niż dwa, no może trzy. Próbowałem też w lustrze żeby nie zadzierać łba ,ale bez skutku

Żadne lustra, tylko leżak lub karimata z czymś pod głowę. Ja obserwowałem na rozkładanym leżaku.

Jeśli obserwujecie Perseidy wizualnie, to w I połowie nocy patrzcie bliżej zenitu, gdyż radiant jest nisko, za to w II połowie, gdy radiant jest wysoko, to najwięcej Perseidów leciało nad horyzontem.

Moje centra pól obserwacyjnych z ostatniej nocy były pod Wegą i później w środku Trójkąta Letniego.

Zasięg 6.2 mag.

Liczby godzinne:

21:55-22:55 17 szt, w tym 16 PER

22:55-23:55 20 szt, w tym 19 PER

23:56-00:56 23 szt, w tym 21 PER

00:58-01:58 35 szt, w tym 31 PER

SUMA: 95 meteorów, w tym 87 Perseidów, 3 Akwarydy, 3 k-Cygnidy i 2 sporadyczne.

Zauważyłem, że im bliżej rana, tym więcej Perseidów, co jest związane m. in. z wysokością radiantu nad horyzontem.

 

Jeszcze raport IMO:

https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=85570

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Szarlej napisał(a):

Wczoraj w czasie 00:30 - 01:30 naliczyłem 9 Perseidów i 10 nie-Perseidów (meteory sporadyczne, z innych mniejszych rojów). Podkarpacie, niebo SQM-L 21.21 mag/s2.

 

Dziś w okolicy Kielc planuję proste zliczanie meteorów w podobnym czasie, jak starczy sił - do 3:00. Pogoda jest.

No tak u Ciebie21,21 u mnie tylko 18,16 pewnie stąd biorą się moje niepowodzenia, wyjechać pod ciemne niebo nie mogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Szymoff napisał(a):

Wczoraj jeden mi się złapał na 400 zrobionych klatek. Canon 6d z obiektywem 50mm.

Masz może do tego potwierdzenie wizualne? 
Jak na meteor, to brakuje mi tutaj gradientu koloru z zielonego na czerwony. To wygląda praktycznie jak błysk satelity.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Mam i ja swoją skromną perseidkę wprost z miasta Lublina, bezpośrednio z osiedla blokowisk (balkon) przy fatalnym zaświetleniu nieba (przynajmniej pogoda dopisała). Na kilkaset kadrów zrobionych w automacie (interwał 1 sek.) załapało się w takich warunkach kilka "siurków" (jak dobrze określił to @tex88 :) : TUTAJ). Najciekawiej prezentuje się przelot pod Gwiazdą Polarną,  a poniżej opisałem istotne obiekty (Polarną, oraz trzy gwiazdy z asteryzmu "W" z gw. Kasjopei), żeby szybko załapać który to fragment nieba. Czerwoną kropką zaznaczyłem punkt radiantu roju Perseidów na moment robienia fotki. Technikalia: pojedynczy strzał w stosunkowo wąskim kącie z kompakta Olympus PEN E-PL-9, zamocowanego na sztywno do balustrady balkony z obiektywem kitowym M. ZUIKO 25mm (50mm dla formatu małoobrazkowego) 1:1.8 MSC /ISO 1000, migawka 15 sek. F2.8/.

 

Perseidy_13-08-2023_00-15-48_Lublin.thumb.jpg.10f8b359c5d0fb990616fa8f5ff28029.jpg

 

Perseidy_13-08-2023_00-15-48_Lublin_opis.thumb.jpg.5eaee4b47c9ab9df07f0da4d1814e3bf.jpg

 

Foty najlepiej oglądać na całym ekranie (moje dostosowane są do monitora Full HD 1920x1080): klikamy myszką: "rączka", "lupka+" i naciskamy klawisz F11 - tak dla przypomnienia -  wtedy na ekranie monitora mamy tylko fotkę i nic nie rozprasza naszej uwagi.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, H@MSTER napisał(a):

Masz może do tego potwierdzenie wizualne? 
Jak na meteor, to brakuje mi tutaj gradientu koloru z zielonego na czerwony. To wygląda praktycznie jak błysk satelity.

Raczej perseid. Na zdjęciu podciągnąłem go krzywymi żeby lepiej był widoczny bo w rzeczywistości nie był zbyt spektakularny (stąd kolor na tym ucierpiał). Poniżej surowy crop na sam "perseid".

perseid.jpg.6666467a25b284a087fc8fa78e0440e5.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj oglądałem od 22:30 do 00:30 (z przerwami), w tym że byłem przed domem z mocno ograniczonym niebem przez drzewa/domy. Widziałem okolo 40szt, w tym 4 sporadyczne/inne i jednego na pograniczu bolida o 23:31. Dzisiaj pewnie zrobię powtórkę, w tym ze myślę znów wyskoczyć na bardziej otwarty teren.

Edytowane przez Vader
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Swiss napisał(a):

 widać pojedyńczy meteoryt.   

 

 

 

Szanowny Kolego, to forum miłośników astronomii, a nie Pudelek czy inny Pomponik. Znaczenie terminów "meteoroid" , "meteor" i "meteoryt" i różnica między nimi to wiedza podstawowa. 

 

No to jeszcze raz.

Okruch, który lata w przestrzeni kosmicznej to METEOROID.

Okruch, który wpada w ziemską atmosferę i spala się w niej całkowicie (przy okazji dając fajne show na niebie) to METEOR. 

Okruch na tyle duży,  że przetrwał przelot przez ziemską atmosferę i nie spłonął całkowicie,  ale spadł na powierzchnię Ziemi, to METEORYT.

 

Edytowane przez Szarlej
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.