Skocz do zawartości

C/2023 P1 (Nishimura) - kometa "last minute"


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Pestek94 napisał(a):

Tymczasem na Południu mają piękną kometę do fotografowania. Nam nie było dane. 

 

Na "Południu", czyli gdzie? W ostatnich dniach najlepsze warunki (pod względem geometrycznym) panowały w naszych szerokościach geograficznych.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tuż po zachodzie Słońca próbowałem łapać kometę. Niestety, ASCOM wyrzucał błąd i nie mogłem połączyć się z montażem, dlatego musiałem ręcznie obracać w RA i DEC. Znalazłem wczoraj Zosmę. A nawet udało mi się dotrzeć do 60 Leo (4.4 mag). I okazało się, że zaledwie pół minuty wcześniej kometa schowała się za budynek. Tak więc, jeśli 60 Leo dało się złapać, to przy dobrych warunkach (a miałem średnie - masa pasów od chmur) wieczorne złapanie Nishimury jest jak najbardziej możliwe. Gdyby nie problemy z montażem, to może i udałoby się złapać Nishimurę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, LibMar napisał(a):

Wczoraj tuż po zachodzie Słońca próbowałem łapać kometę. Niestety, ASCOM wyrzucał błąd i nie mogłem połączyć się z montażem, dlatego musiałem ręcznie obracać w RA i DEC. Znalazłem wczoraj Zosmę. A nawet udało mi się dotrzeć do 60 Leo (4.4 mag). I okazało się, że zaledwie pół minuty wcześniej kometa schowała się za budynek. Tak więc, jeśli 60 Leo dało się złapać, to przy dobrych warunkach (a miałem średnie - masa pasów od chmur) wieczorne złapanie Nishimury jest jak najbardziej możliwe. Gdyby nie problemy z montażem, to może i udałoby się złapać Nishimurę.

Trzymam kciuki i czekam na foty :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Radek Grochowski napisał(a):

Dzisiaj udało mi się wyłuskać kometę wczesnym wieczorem. Żeby zwiększyć swoje szanse pojechaliśmy z żoną w góry na fajną miescówkę na wysokości 750m n.p.m. żeby wznieść się trochę nad przyziemne opary.  Godzina 19:50, wysokość Słońca -7°, wysokość komety 4.5°, więc trochę astronomia ekstremalna ;) Kometa wydaje się być ok 2.5-3-krotnie słabsza od beta Leonis (widoczna po prawej), co dawałoby jasność ok 3.0 mag, ale to bardzo zgrubne oszacowanie

 

Drugie zdjęcie to złożenie kilkunastu ekspozycji na 300mm. Myślałem, że może uda się złapać ślad warkocza, ale niespecjalnie się udało. Kometa zaledwie 3° nad horyzontem.

 

Focone Nikonem Z7II i Sigmą 100-400 na astrotracku.

 

DSC_4788.jpg

 

nishimura 15.09.23 300mm.jpg

Jakie ISO i czas naświetlania pojedyńczej klatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znów udało mi się wypatrzyć kometę C/2023 P1 - tym razem to już chyba ostatni raz, bo jutro i pojutrze pogoda ma być już gorsza. Kometę było dość trudno zlokalizować, bo w pobliżu nie było żadnych jasnych gwiazd, ale kiedy już wpadła w pole widzenia lornetki 25x100, to była widoczna całkiem dobrze, podobnie jak wczoraj. Jej jasność oceniłem na około 2.5mag, a średnicę jej głowy na 1'.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 5.09.2023 o 11:58, Charon_X napisał(a):

Dzisiaj rano widziałem, 2 dni temu przeszkodziły chmury nad horyzontem. Dzisiaj też nie było łatwo, punkt odniesienia M44 gołym okiem niewidoczna, w zasadzie wyznacznikami były tylko  Kastor i Polluks oraz wschodząca Wenus. I o dziwo udało się wstrzelić od razu po skierowaniu mniej więcej w obszar w którym powinna być kometa. 

Kometa widoczna jako mała okrągła mgiełka intensywnie zielona. Chyba też zamajaczył cienki warkocz. Przeszkadzały przechodzące cirrusy i jaśniejące powoli niebo. Udało się nagrać parę klatek, ale to później. Nie miałem jeszcze czasu na obróbkę.

 

Zapomniany materiał z tej relacji  - ED 102/714 + Canon 6D, spory crop, tło nienajlepsze, bo kometa była w rogu kadru, a nie było czasu na wycentrowanie. Kilka klatek po 20 sek, ISO 800

 

2023_09.05ED4C6D.png.206a8be5ef43379bbec73b955ff3ea84.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.