Skocz do zawartości

C/2023 P1 (Nishimura) - kometa "last minute"


Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie poranki obserwowałem kometę przez lornetkę 15x70, ma zielony kolor i ok. pół stopniowy warkocz na godz. 1.

Jutro o 4:50 będzie 40' poniżej zety Leo, więc będzie to raczej ostatnia obserwacja komety.

Przy czystym horyzoncie będzie się można pokusić przez kolejne poranki.

Poniżej moje ostatnie obserwacje:

2023p1.jpg.1a67c90407a77572bb93e2b2ebe9c219.jpg

  • Lubię 7
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Matheo_89 napisał(a):

I jak to się ma do doniosłych nagłówków jebiących w oczy o "komecie widocznej gołym okiem!!!" xD Magnitudo to nie wszystko. W przypadku komet - szczególnie. :P

 

Mnie najbardziej urzekł nagłówek na czymś w stylu Interia kobieta: "Nadlatuje zielona kometa! Wypatruj jej gołym okiem w połowie września!" :D 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, maciekkacper napisał(a):

QHY 163M, Omegon 152/750, HEQ5

 

RGB_Stars_and_Comet_5_2_2.thumb.jpg.97b4174f22ba8c5507ee4c023f4a4543.jpg

 

 

Mega przydatny materiał :) Wygląda na to, że trafiłem jeszcze przed rozwinięciem szczegółowego warkocza i szum przypomina mi moją wersję z pierwszej strony, kiedy była jeszcze dalej i ciemniej (a korzystaliśmy z tych samych matryc). Mogłem jednak zrobić powtórkę parę dni później, ale nie jestem pewny czy rzeczywiście byłem w stanie ogarnąć to czasowo. Osobiście bardziej przypadają mi do gustu wyniki z matryc kolorowych i jestem zaskoczony rezultatami z Canonów/Nikonów, że wcale nie jest potrzebne chłodzenie by świetnie wydobyć szczegóły długiego warkocza. I dlatego nie jestem pewny w którą stronę powinienem iść, by poprawić wyniki - czy zmienić na kamerę kolorową (ASI071/ASI2600), czy może f/5.2 jest zdecydowanie za ciemne na takie sprawy. Z ASI1600MM-c mam niedosyt i nie chcę takiej powtórki z jasną kometą za rok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MarcinSn napisał(a):

Mimo jasności nieba warkocz wyszedł imponująco! Trochę teraz żałuję, że tym razem nie chciało mi się wstać. 

Tak, ale trzeba go "wyciągnąć" krzywymi ze zdjęcia. Na surowej klatce prosto z aparatu, warkocz być moooooże 1/10 długości widocznej powyżej - cały "rozcieńczony" w tle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś najpewniej pożegnałem się z tą kometą. Pomimo blisko 4 mag - przy tak niskiej elongacji, w zasnutej światłem i spalinami stolicy było już ciężko zauważyć ją w lornetce. Refraktorem krótki odcinek warkocza nadal dostępny, ale ogólnie widok coraz słabszy.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Czasami, aby zrobić zdjęcie komety, trzeba jechać bardzo daleko..... Dziś nad ranem wraz z @Krzysztof z Bagien, udaliśmy się aż do Moskwy, by focić i lookać na pana Nishimurę. Niestety, cirrus popsuł nam zabawę.

I to uczucie, gdy jesteś pod dość ciemnym, podmiejskim niebem, wszystko gotowe do zdjęć i o 4:00 włączą Ci latarnie sodowe. :) 

nishimura.jpg

IMG_6936.JPG

Подмосковные вечера... Choć to właściwie już утро było :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzysiek81 napisał(a):

Jakie parametry zdjęcia?

 

3 godziny temu, polaris napisał(a):

@slvmtz Ja również :) 

 

5 godzin temu, 21szpak napisał(a):

Parametry zdjęcia poproszę 


Użyty sprzęt:
Samyang 135 mm f.2
Canon EOS 600D MOD
HEQ5 Pro

Parametry Ligtów:
100 klatek po 30 sekund ekspozycji
ISO 400
Przysłona 2.8

Poza tym oczywiście: 20 darków, 20 flatów i 20 biasów/offsetów. 

Stackowane w APP najpierw na kometę, potem na gwiazdy, a potem wszystko łączone w PS. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.