Skocz do zawartości

C/2023 P1 (Nishimura) - kometa "last minute"


Rekomendowane odpowiedzi

We wtorek przed świtem jej jasność oceniłem na 5,5 mag. Obserwowana z centrum Warszawy - a przy tak niskiej elongacji już w lornetce 10x50 lekko majaczyła zieleń, zaś mglista otoczka - względem (teleskopowej) obserwacji 2 doby wcześniej - mogła nieco urosnąć. Pogoda dopisuje, więc trzeba się zmusić i wybrać za miasto i poobserwować bez tak gęstej łuny. Kilkudziesięciokrotne powiększenie też się przyda - choćby do lokalizacji warkocza.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Robson_g napisał(a):

Czy z ogniskowej 640mm jest sens do niej uderzać, czy przepinać na 400??

Qhy 163 mono.

 

To zależy jaką będziesz miał światłosiłę - 400mm to ogniskowa pod łapanie długiego warkocza, 640mm to tak już pomiędzy jednym a drugim, czyli łapanie głowy z najjaśniejszą częścią warkocza. A więc, 400mm tak naprawdę będzie wymagało użycia od Ciebie czegoś jaśniejszego niż f/5 (choć u mnie na pojedynczych klatkach 30s w f/5.3 było widać warkocz lecący do rogu), ale jak to jest f/6+, to sugerowałbym dłuższą ogniskową i łapać detal w pobliżu głowy komety. Tam jest jaśniejszy i bardziej szczegółowy warkocz na zasadzie "wielu nitek". Najlepsze rezultaty osiągną Ci z 8-10" Newtonami, natomiast by łapać z naszych ogniskowych (moja to 480mm), to Nishimura musiałaby mieć z 3 mag. Natomiast rozciągający się warkocz jest pod 150-400mm, przy czym bardziej dla użytkowników f/4 i jaśniej, by uzyskać ten detal, bo bardzo łatwo się rozmywa. Nie wspominając, że widać bardzo krótko, bo niebo zaczyna jaśnieć :( To jest naprawdę trudna kometa. Zimą mieliśmy kometę ZTF - ona była podobnie jasna, warkocz również ogromny. Tyle, że mieliśmy na nią godziny focenia, a nie pół godziny. Nishimura to tylko fajny dodatek :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad ranem była wyraźnie jaśniejsza niż dwa dni temu.
W EDku 80/600 i BCO 10 miała lepiej widoczny warkocz.
Potestowałem też jasność głowy ze źrenicą 1/3 mm ( TOE 2.5) i było nadal dobrze, jak przy bardzo jasnej planetarce.
 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano widziałem, 2 dni temu przeszkodziły chmury nad horyzontem. Dzisiaj też nie było łatwo, punkt odniesienia M44 gołym okiem niewidoczna, w zasadzie wyznacznikami były tylko  Kastor i Polluks oraz wschodząca Wenus. I o dziwo udało się wstrzelić od razu po skierowaniu mniej więcej w obszar w którym powinna być kometa. 

Kometa widoczna jako mała okrągła mgiełka intensywnie zielona. Chyba też zamajaczył cienki warkocz. Przeszkadzały przechodzące cirrusy i jaśniejące powoli niebo. Udało się nagrać parę klatek, ale to później. Nie miałem jeszcze czasu na obróbkę.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu udało mi się ją zobaczyć Newtonem 12".
W większych źrenicach wyjściowych głowa miała piękny, wyraźny kolor.
Najdłuższy warkocz, jaki wyzerkałem miał długość nie więcej niż pół stopnia i był najlepiej widoczny na samym początku obserwacji, gdzieś koło 4:30.
Wcześniej przeszkadza łuna od Krakowa, a potem już jaśniejące niebo, które ucięło obserwacje krótko po piątej.

 

Jutro kometa będzie już ponad półtora stopnia niżej, więc jej widoczność u mnie spod domu będzie dużo słabsza.
Może spróbuję jeszcze na wieczornym niebie, jak okrąży Słońce.
Największa odległość od Słońca będzie gdzieś 15 września.
Będzie jednak na niebie i tak sporo bliżej Słońca niż teraz, więc szału raczej się nie spodziewam, no chyba że Słoneczko ją dobrze podgrzeje.
 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ją dziś (środa, 6.09) obserwowałem i miałem podobne do Was wrażenia. Jaśnieje regularnie o 0,5 mag + na dobę🙂, co łatwo ocenić przy jej stosunkowo niewielkiej średnicy kątowej i korzystnym sąsiedztwie gwiazd o zbliżonej jasności. Dla achro 120/600 okular planetarny 8mm (75x) dał najlepszy efekt, kontrastujący jasną część warkocza.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja. Obserwowałem z zaświetlonych Gliwic w 10x50. Widoczna maleńka głowa bez warkocza, ale cyjanowy kolorek dało się rozpoznać. Jasność myślę, że taka sama lub minimalnie mniejsza od gwiazdy "g Leo" będącej po lewej stronie (czyli jak podaje Sky Safari 5.3 mag). Swoją drogą całkiem przyjemne obserwacje przy okazji. Czyste niebo, ciepło. Księżyc w trzeciej kwadrze wysoko. Obleciałem po tym co było dostępne, Plejady, Hiady, Orion, Jupek, M31, Podwójna w Perseuszu. Naprawdę zaskakująco dobrze widoczne klasyki jak na miejsce. O godz. 4:52 bolid nisko nad horyzontem pod Wielką Niedźwiedzicą kierujący się w dół, szybki ruch lornetką i miałem go jeszcze jak rozdrabniał się na mnóstwo iskier. O 5:07 jasny satelita około 0 mag przelatujący z NW na SE pod Jowiszem - nie widzę takiego na heavens-above.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 21szpak napisał(a):

Byłem dziś rano za miastem o 4 rano, za choinkę nie mogłem jej znaleźć w lornetce 10x50, jest słabiutka lub co bardziej pewne za nisko nad horyzontem i przez to traci bardzo na jasności przez grubość warstw atmosfery.

 

No bo jest za blisko słońca i jej średnica lodowej skały  to od 1.5 do 3 km 

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.