Skocz do zawartości

Mgławica MarSai Object 1 w Żyrafie


Gość na chwilę

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne zdjęcie.

 

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Niezwykle ciemna mgławica pojawiła się na tyle, że po 40 godzinach rejestracji optyką f3 na bin 2 mogę cokolwiek pokazać. Jestem pełen szacunku dla umiejętności obróbki Marcela Drechsela który potrafił w tak efektowny sposób pokazać ten obiekt przy dużo mniejszej ilości materiału wyjściowego.

 

Maciek może pora przerzucić się na bardziej czułą kamerkę. Co powiesz na ASI 2600?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

który potrafił w tak efektowny sposób pokazać ten obiekt przy dużo mniejszej ilości materiału wyjściowego.
(...)

Setup Officina Stellare Veloce RH200, Atik One 6.0 na ASA DDM 60. Fitr OIII: Antlia OIII 3nm Pro, Ha: Atronomik ASHA 6 nm, LRGB: Baader Planetarium.
Czasy OIII: 120 x 1200 sekund bin 2


Ja już mówiłem: jeśli ten filtr 3nm jest dobrze ustawiony np. na f/7, to znaczy że dla f/3 będzie źle ustawiony.

 

Efektywnie powoduje to, że spora część Twojego teleskopu nie pracuje w optymalnych warunkach. A biorąc pod uwagę, jak gigantyczna jest obstrukcja centralna w RH200 z tego co widzę na obrazkach, to obawiam się, że bez dobrego filtru ustawionego pod dużą światłosiłę będziesz miał takie efekty, jak widać powyżej.

Normalnie to nawet "zwykły" filtr pracowałby środeczkiem soczewki, ale przy obstrukcji centralnej nie ma takiej możliwości.

@dobrychemik możesz przypomnieć, ile mniej więcej wynosi blueshift dla f/3? Mi się wydaje, że przy typowych parametrach filtra to może być jakieś 1.5nm,  akurat tyle, żeby przesunąć linię OIII poza pasmo sensownej transmisji.

 

Filtr 6nm będzie zaafektowany dużo mniej, bo jest po prostu szerszy.

Dodatkowo tego co widzę Atik one 6 ma absolute QE dla tlenu jakieś 63%, a ASI2600 w okolicach 89%. Ale moim zdaniem to mniejsza część problemu, filtr jest większą.

 

Oczywiście to jedna możliwość. Druga to że Marcel Drechsler potrafi z pustego nalewać :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Myślałem, że Antlia OIII masz w Taku, @Behlur_Olderys może mieć rację w tym wypadku! Czy @dobrychemik mierzył ten filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie i nie będzie mierzył. Pozwolicie że te teoretyczne rozwiązania pozostawię dla Was, ja będę dalej palił po 50 godzin.

Jak można coś takiego napisać nie mając ŻADNYCH podstaw oprócz teorii?

Filtr do dupy, OS Veloce do dupy i kamera też. Gratuluję! Kup DOBRY filtr, LEPSZY astrograf i polecana kamerę i do roboty!

Pokaż co potrafisz zamiast się wymądrzać Bartek! Pokaż lepsze efekty ode mnie!

Acha montaż też do dupy?

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Haha 4
  • Zmieszany 4
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wynika z teoretycznych wynurzeń kolegów:)

Ja tym zestawem ( z tym filtrem) fotografuję od dwóch lat i oprócz pocztówek od czasu do czasu biorę się za ciemne obiekty , najchętniej z tych nowoodkrytych- bo tak lubię. I na tych ciemnych KAŻDY ZESTAW będzie miał pod górkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co Wy macie z mierzeniem tych filtrów. Cały świat kupuje filtry bazując na wykresach otrzymanych od producentów i z powadzeniem uprawiają astrofotografię. Mam również wyrobione swoje zdanie na temat mierzenia tych filtrów myślę, że podobnie jak Maciek. Do czego to nie doszło.

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Nie i nie będzie mierzył. Pozwolicie że te teoretyczne rozwiązania pozostawię dla Was, ja będę dalej palił po 50 godzin.

Jak można coś takiego napisać nie mając ŻADNYCH podstaw oprócz teorii?

Filtr do dupy, OS Veloce do dupy i kamera też. Gratuluję! Kup DOBRY filtr, LEPSZY astrograf i polecana kamerę i do roboty!

Pokaż co potrafisz zamiast się wymądrzać Bartek! Pokaż lepsze efekty ode mnie!

Acha montaż też do dupy?


Tylko po co taka reakcja?
Wystarczyłoby "nie zgadzam się, dziękuję za opinię", a tak "tupanie nóżką" wyszło (i naprawdę staż, wiek, doświadczenie, nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia) 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Efektywnie powoduje to, że spora część Twojego teleskopu nie pracuje w optymalnych warunkach. A biorąc pod uwagę, jak gigantyczna jest obstrukcja centralna w RH200 z tego co widzę na obrazkach, to obawiam się, że bez dobrego filtru ustawionego pod dużą światłosiłę będziesz miał takie efekty, jak widać powyżej.

Z ciekawości, jakie efekty widzisz, że doprowadziły Cię do takich wniosków?

 

Pytam bo ja widzę dobre zdjęcie - chętnie chociaż częściowo zrozumiałbym jak można wywnioskować że filtr jest niepoprawnie dobrany/ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Nie i nie będzie mierzył. Pozwolicie że te teoretyczne rozwiązania pozostawię dla Was, ja będę dalej palił po 50 godzin.

Jak można coś takiego napisać nie mając ŻADNYCH podstaw oprócz teorii?

Filtr do dupy, OS Veloce do dupy i kamera też. Gratuluję! Kup DOBRY filtr, LEPSZY astrograf i polecana kamerę i do roboty!

Pokaż co potrafisz zamiast się wymądrzać Bartek! Pokaż lepsze efekty ode mnie!

Acha montaż też do dupy?

 

Rób jak chcesz. To są Twoje pieniądze, Twoje zabawki, Twój czas.

Podstawy mam takie, że wiem, jak działają filtry Halpha w moim Samyangu f/2. Po zmianie na dobrze ustawiony zanotowałem znaczącą poprawę w sygnale, mimo że filtry były dość szerokie (6nm). 

Filtrów 3nm nawet nie próbowałbym wstawiać do mojego setupu bo wiem, że nie ma szans, żeby obsłużyły pełną aperturę.
Nie mówię, że wszystko jest złe, mówię tylko, że akurat połączenie wąskiego filtra z światłosilnym teleskopem plus duża obstrukcja to kiepskie połączenie. 
Z jakiegoś powodu są sprzedawane specjalne Highspeed filtry do RASA itp zabawek...

 

5 minut temu, pablo12311 napisał(a):

Panowie co Wy macie z mierzeniem tych filtrów. Cały świat kupuje filtry bazując na wykresach otrzymanych od producentów i z powadzeniem uprawiają astrofotografię. Mam również wyrobione swoje zdanie na temat mierzenia tych filtrów myślę, że podobnie jak Maciek. Do czego to nie doszło.


Proponuję więc zapytać producenta czy wg niego filtry 3nm nadają się do f/3.
Bo nawet bazując na wykresach producenta przy takiej szerokości filtra trzeba go używać do konkretnej światłosiły i nie ma to żadnego związku z realnym pomiarem tego pasma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mam reagować na takie głupoty?Filtr - zgodnie z oświadczeniem producenta i wydrukiem który mam od Optique Underlinder - pracuje do f2 włącznie, gorzej drugim końcem bo powyżej f5 jest słabo - i to wiem. Ale teoretycy muszą swoja niczym nie poparta wiedzę pokazać. Sam byś się wkurzył. Officina Stellare Veloce zły? No pewnie - lepsze są TSy. Kamera tez jest zła bo to CCD a teraz jak nie masz CMOSa to już jesteś be. Nawet jesli ten CMOS nie pasuje do Twojej optyki to kup - bo nie zrobisz dobrego zdjęcia!!!

Weźcie Panowie na wstrzymanie i zacznijcie ROBIĆ zdjęcia a nie tylko teoretycznie się do nich przygotowywać.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, zjedz Snikersa... Gdzie się dopatrzyłeś negatywnej opinii o Veloce? Czy dopuszczasz tylko pochwały, żadnej dyskusji? Tak ma być jak na poniższym filmiku?

 

 

@pablo12311

Zgadzam się z Tobą! Bardzo mi zależy, by pozostało grono astroamatorów nie wierzących w pomiary filtrów. Tutaj już wytłumaczyłem dlaczego:

 

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Maciek, zjedz Snikersa... Gdzie się dopatrzyłeś negatywnej opinii o Veloce? Czy dopuszczasz tylko pochwały, żadnej dyskusji? Tak ma być jak na poniższym filmiku?

 

 

@pablo12311

Zgadzam się z Tobą! Bardzo mi zależy, by pozostało grono astroamatorów nie wierzących w pomiary filtrów. Tutaj już wytłumaczyłem dlaczego:

 

 

Przestań pisać takie rzeczy. Ja jestem OSTATNIM który czeka na pochwały, robię fotki dla siebie. Ponosi mnie tylko jak ktoś piszę z pewnością 100 procentową że on wie dlaczego... nie znając mojego sprzętu i mając niewielka praktykę w fotografowaniu. Ja znam swój setup i jeżeli pisze że coś jest ekstremalnie ciemne to jest ekstremalnie ciemne a nie jest ciemne bo mam zły sprzęt. Mam nadzieję ze na tym skończy się idiotyczna dyskusja o mnie i moim sprzęcie a wróci na właściwe tory czyli zdjęcia.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dziki napisał(a):

Z ciekawości, jakie efekty widzisz, że doprowadziły Cię do takich wniosków?

 

Pytam bo ja widzę dobre zdjęcie - chętnie chociaż częściowo zrozumiałbym jak można wywnioskować że filtr jest niepoprawnie dobrany/ustawiony.

 


Ja tylko próbuję zaproponować alternatywę od twierdzenia, że Marcel Drechsel jest tak wszechwładny, że z 10h materiału i mniejszej apertury zrobi 10x lepsze zdjęcie niż @Gość na chwilę, którego nomen omen uważam za mistrza obróbki słabych obiektów. Być może w mojej wypowiedzi było zbyt dużo pewności siebie - rzeczywiście powinienem to powiedzieć w bardziej powściągliwy, ostrożny sposób - bo to jednak tylko hipoteza...
Przepraszam za tą niepotrzebną pewność siebie z pierwszego posta. 

 

16 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

wydrukiem który mam od Optique Underlinder - pracuje do f2 włącznie, gorzej drugim końcem bo powyżej f5 jest słabo


...czyli jednak mierzyłeś filtr i wyszło, że jest ok? No to mogłeś od tego zacząć. Moją hipotezę można wyrzucić do kosza, jeśli widmo jest dobrze ustawione - nie było tematu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek przepraszam, poniosło mnie kapeńkę ale zrozum - kompletuję setup przez lata z dbałością o każdy szczegół a tu się dowiaduję że ktoś ( no trafiło akurat na Ciebie) wie dlaczego muszę palić 50 godzin i wie jak tego uniknąć. No przepraszam, nie trzeba chyba pisać przy każdym zdjęciu i filtrze że mam jego charakterystykę i ten obiekt jest naprawdę ciemny?

Mam swoje zdanie na temat obróbki MD ( nie tylko moje zresztą) i to nie jest tak , że z 10 godzin można tyle wyciągnąć bez specjalnych zabiegów- tego jestem pewny na 100%, To samo miałem przy poprzednim zdjęciu.

Dobra, dajmy już spokój. Poniosło mnie- przepraszam.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Ja tylko próbuję zaproponować alternatywę od twierdzenia, że Marcel Drechsel jest tak wszechwładny, że z 10h materiału i mniejszej apertury zrobi 10x lepsze zdjęcie niż @Gość na chwilę, którego nomen omen uważam za mistrza obróbki słabych obiektów. Być może w mojej wypowiedzi było zbyt dużo pewności siebie - rzeczywiście powinienem to powiedzieć w bardziej powściągliwy, ostrożny sposób - bo to jednak tylko hipoteza...

 

Moje podejście do regionu, 9.5h Astrodon 3nm F3.6. Ledwie widać główną cześć błyskawicy:

 

image.png.73ca017b27f4efd41c2b1f3796940e2c.png

 

Ja Pana Marcel Drechsel nie szanuję za osiągnięcia w astrofoto ponieważ powinien zająć się swoja praca zawodową a nie zgrywać bohatera wśród przedszkolaków - a może to frustracja spowodowaną brakiem akceptacji lub osiągnięć w swoim środowisku pchnęła go do rywalizacji z amatorami. Gdyby w 10h dało się ten obiekt zarejestrować żeby on wyglądał jak Veil (jak na zdjęciu referencyjnym) to by tych fotek było już setki.

 

Więcej - pisałem do panów którzy zebrali materiał dla Drechsel z prośbą o pokazanie STF z surowego stacka i nie byli nawet uprzejmi odpisać mi żebym  **********

 

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Gość na chwilę said:

wydrukiem który mam od Optique Underlinder - pracuje do f2 włącznie, gorzej drugim końcem, bo powyżej f5 jest słabo

Więc tematu filtra nie ma, nie jest tu zmienną. Przepraszam, jeżeli to wyglądało jak czepienie się z mojej strony- tym z pewnością nie było. Ale Ty i ja wiemy dobrze jak zastanawiające są wyniki Marcela et al., biorąc pod uwagę publikowane czasy i sprzęt i jest to zagadka, która nie daje mi spokoju.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Herbert West napisał(a):

Więc tematu filtra nie ma, nie jest tu zmienną. Przepraszam, jeżeli to wyglądało jak czepienie się z mojej strony- tym z pewnością nie było. Ale Ty i ja wiemy dobrze jak zastanawiające są wyniki Marcela et al., biorąc pod uwagę publikowane czasy i sprzęt i jest to zagadka, która nie daje mi spokoju.

 

W Aladin w DSS sygnał OIII jest widoczny po wyciąganiu zdjęcia. Może Marcel posiłkuje się tymi obrazami nakładając na siebie zdjęcia. To dlaczego dostaje tak szczegółowe obrazy z małych ogniskowych. Coś w tym musi być, takie moje podejrzenie. 

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo12311 Nie tylko Tobie się to wydaje zastanawiające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie fajnego zdjęcia, ten temat to fajne podsumowanie jak ludzie się tu dzielą na tych co chcą rozumieć jak powstają dobre zdjęcia i tych co uważają, że jak Pan w sklepie mówi że działa to na pewno tak musi być i po co to w ogóle dyskutować. Tak uważam od X lat więc niemożliwe że jest inaczej.

Edytowane przez danon
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.