Skocz do zawartości

Co powiesić na AZ5?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam montaż AZ5, dokładnie taki:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4762

Deklarowana nośność to 7 kg.

 

I takie pytanie: co na nim powiesić, żeby mieć szybki zestaw do łatwego wizuala? Tak się jakoś złożyło, że obecnie nie mam żadnej tuby, którą mógłbym tu sensownie użyć. Albo za ciężkie, albo za małe. Kiedyś korzystałem na tym montażu z Maka150, ale nie byłem zadowolony - za duża ogniskowa (1800mm) jak na oferowane przez ten zestaw drgania. Co byście tu radzili jako optimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AZ5 u mnie siedzi cały czas SW 80 ED, który służy do spontanicznych obserwacji w niepewną pogodę, kiedy nie wiadomo, czy jest sens rozstawiać się z większym sprzętem i czekać na akceptowalną adaptację termiczną.

Z porządną kątówką pryzmatyczną i dobrymi okularami ten bardzo poręczny zestaw cały czas daje mi wiele obserwacyjnej frajdy.

 

EDek@30st.jpg.8c6a22dfac6e2e4dd5d1e75acc3a9cdd.jpg

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz zestawu grab&go. 

Ja wybrałem niedrogi 72/420. 80ka to chyba max do takiej roli.

Jak tylko mam ochotę to łapie, wynoszę i podziwiam. 

Zależało mi by zestaw był możliwie lekki. Jedna ręką mogę go przenieść. 

Montaż to nie az5 ale jakiś tani orion. Świetnie się spisuje. 

 

 

 

20231216_121456.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AZ-5 mam powieszonego Newtona 150/750 i muszę przyznać, że jest raczej mało stabilnie. Drgania wygasają dość długo i powstają przy każdej niedelikatnej operacji. W Internecie dane co do wagi są rozbieżne, ale uśrednijmy, że waży 5kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jako grab&go złożyłem sobie zestaw oparty na taku76dcu. Muszę przyznać, że obrazki księżyca powalają. Planety wypadają też milusio pomimo małej apertury. Do szerokich pół tez się nada. Mobilność zestawu zwłaszcza po rozłożeniu na dwie części jest super, spokojnie mieści się do plecaka. Poniżej zdjęcie w zestawieniu z kapciami ;) 

Sw ed80 tez będzie dobrym wyborem, zważając na oczywisty stosunek cena-jakość. 

37291F49-7A73-4C95-B225-95ABBB423A48.thumb.jpeg.f318e216ca09fab4f774ab31c861ce90.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam do takiego setupu SCT6. Głównie ze względu na aperturę potrzebną do bino.

Przez parę lat miałem ED80 i na V. porta. Dla mnie 80mm to było za mało do wizuala jednoocznego, a nigdy nie wykorzystałem jakości tej optyki.

Gdybym miał kupić teraz jakiś mały refraktorek na szybkie wypady, to szedłbym w jakieś semi-apo w okolicach 100mm apertury i 600mm ogniskowej. Wiadomo, że będzie troszkę aberki i astygmatyzmu, ale jakościowo wystarczy do wizuala i żeby udokumentować fotograficznie jakieś zaćmienie, koniungcję czy zakrycie. Takie 100/600 jest krótkie i wyraźnie widać przyrost apetury z 80 na 100mm.

TS ma niezłe ceny na te tubki, bo nie nadają się do astrofoto sensu stricte. Np. TS-Optics ED Apo 96 mm f/6 za ~700E i TS-Optics 100 mm f/6 ED za ~1100E.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie głosy. Dały mi do myślenia i w sumie doszedłem do wniosku takiego samego jak dwa miesiące temu: optymalny byłby dla mnie dublet ED około 100mm apertury. W ramach promocji listopadowych zakupiłem wtedy w fajnej cenie SVB ED102, więc posiadanego SVB ED80 sprzedałem. Niestety, ED102, jak już pisałem, gdzieś się po drodze zapodział i zostałem bez lekkiego sprzętu do wizuala. Pozostaje mi zatem czekać na jakąś kolejną okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ5 w porównaniu do AZ4 to takie trochę "truchło". Bok glowicy jest o wiele mniej solidny niż w AZ4, dodatkowo mechanizmy mikroruchów powodują kolejne mniejsze badź większe luzy. Realnie na tym AZ 5 z dłuższych ogniskowych dość fajnie oglądalo się makiem 127, ale to byl max, i to głównie za sprawą tego że to mała i lekka tubka. Mak 150 na AZ5 był dla mnie nie do przyjęcia już, drgania zbyt długo się wygaszały. To jest dobry montaż pod malutkie i lekkie tuby, o ogniskowej do ok metra (z wyjatkiem tego maczka 127). Tak samo Edek 100 - ze względu na dlugosc tuby, już nie pracowal na tym montazu tak fajnie. Wg mnie idealny do refraktorów 80-100mm, ale tych krótszych, jasnych. No i wiadomo, na stalowym statywie, nawet tym mniejszym 1,5" Aluminiowe są... No słabe są.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2024 o 00:16, Przemo23 napisał(a):

Znajomy na tym wiesza maka127 i mówi, że jest ok.

No właśnie niekoniecznie OK. Mam taki zestaw. Przy typowo planetarnych powiększeniach, nawet z lekkim i krótkim MC127 od SW drgania są uciążliwe przy planetarnych powiększeniach. Każda operacja focuserem, czy mikroruchami przy obserwacji np. Jowisza była uciążliwa. A już w razie wiatru robi się masakra. Nie pomagało obniżanie solidnego skądinąd stalowego statywu. Wąskim gardłem wydaje się b. słaba sztywność ramienia głowicy, był tu gdzieś na forum wątek upgrade tego AZ5 przez wymianę tego kątowego ramienia na solidniejsze. Sam zamierzam wkrótce pójść tą drogą.

Podsumowując: deklarowana nośność tego montażu w wersji fabrycznej jest drastycznie przeszacowana, jeśli chodzi o sprzęt do zastosowań planetarno-księżycowych z dużymi powiększeniami. A przecież do tego właśnie kupujemy AZ z mikroruchami (do innych zastosowań są w zasadzie zbędne), jako alternatywę niemobilnych montaży EQ .

Do DS-ów i szerokich pól na tym AZ5 można za to powiesić spore kolubryny. Tylko, że wtedy wystarczy AZ4 od SW bez mikroruchów, który jest tańszy i raczej ma sztywniejszą głowicę... Pomysł autora wątku, aby powiesić na tym refraktor typu 100ED wydaje mi się więc całkiem sensownym kompromisem.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocno planetarnych powiększeniach drgania AZ5 po użyciu mikroruchów są niestety nawet z SW 80 ED, który z osprzętem waży pewnie jakieś 4 kg.

Drgania ustają po 1-2 s i mi to jakoś bardzo nie przeszkadza, bo dzięki mikroruchom spokojnie utrzymuję obiekt nawet w polu widzenia 15'. Ale mogę sobie wyobrazić, że dla niektórych takie drgania są nieakcetowalne, i dla takich AZ5 tylko do mniejszych powiększeń.

 

Po wymianie fabrycznego smaru poprawiła się znacznie płynność mikroruchów, luzy i chyba trochę drgania.

Na pewno drgania trochę się poprawiły jak przestawiłem pochylenie ramienia z fabrycznych 60* na ATM-owe 30*.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.