Skocz do zawartości

Sky watcher dołącza do imprezy harmonicznej


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, wismat napisał(a):

hmm czyli przeliczając na nasze sucho kwotę 13999 juanów wychodzi jakieś 7800zł i nośność nieznacznie lepsza niż am5?

Si senor, 6 i 8k odpowiednio, nie znalazłem specki tego niebieskiego wave 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oni to promowali na FB z pół roku temu, linkowałem

rozumiem, że teraz jest w sklepie

 

ja się na harmonicznych nie znam, ale jeśli blokada jest w RA, a nie ma DEC to znaczy że telep w DEC powinien być dobrze wyważony (?) 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą że też robią jeszcze ten autoguide na st4... to trochę tak jakbym zamówił w fabryce nowy samochód, miał w nim wszystkie bajery, a radio miało by opcje kaset.

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał(a):

oni to promowali na FB z pół roku temu, linkowałem

rozumiem, że teraz jest w sklepie

 

ja się na harmonicznych nie znam, ale jeśli blokada jest w RA, a nie ma DEC to znaczy że telep w DEC powinien być dobrze wyważony (?) 

dec masz w duzej mierze od bieguna, ra od wyważenia przeciwwagą.

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale w harmonicznych nie trzeba podobno wyważać ani tu ani tu

a wtedy telep by poleciał w dec i w coś walnął po odcięciu zasilania

Ale rozumiem, że to nie wielki problem bo wyważyć w dec można bezproblemowo i bez dodatków

 

Ktoś umie przeczytać pod tymi wielkimi literami?

Jaką to ma nośność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał(a):

tak, ale w harmonicznych nie trzeba podobno wyważać ani tu ani tu

a wtedy telep by poleciał w dec i w coś walnął po odcięciu zasilania

Ale rozumiem, że to nie wielki problem bo wyważyć w dec można bezproblemowo i bez dodatków

 

Ktoś umie przeczytać pod tymi wielkimi literami?

Jaką to ma nośność?

niżej masz bez wielkich liter :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

tak, ale w harmonicznych nie trzeba podobno wyważać ani tu ani tu

Kuba, każdy montaż w każdej osi trzeba wyważać! Te harmoniczne może nie aż z taką aptekarską dokładnością jak montaże z przekładniami ślimakowymi, ale owszem - trzeba...

Producenci pisząc, że montaż X ujedzie z teleskopem Y o masie ileśtam kg, ma na myśli, że użytkowanie montażu w tej opcji nie spowoduje (zbyt szybko....) jego uszkodzenia. Ale po wyważeniu każdy montaż będzie pracował precyzyjniej, cieszej, z mniejszym poborem prądu i przez dłuższy czas.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Kuba, każdy montaż w każdej osi trzeba wyważać! Te harmoniczne może nie aż z taką aptekarską dokładnością jak montaże z przekładniami ślimakowymi, ale owszem - trzeba...

Producenci pisząc, że montaż X ujedzie z teleskopem Y o masie ileśtam kg, ma na myśli, że użytkowanie montażu w tej opcji nie spowoduje (zbyt szybko....) jego uszkodzenia. Ale po wyważeniu każdy montaż będzie pracował precyzyjniej, cieszej, z mniejszym poborem prądu i przez dłuższy czas.

Nie zgodzę się. Montaży harmonicznych w osi RA zasadniczo się nie wyważa, nie używa się przeciwwag i jest to ich podstawowa zaleta. Przeciwwaga to tylko zabezpieczenie przed wywróceniem statywu dla większych teleskopów (wciąż przy braku wyważenia). Trudno w ogóle by było wyważyć taki montaż, skoro nie ma w nim sprzęgła. Testy tych montaży dowodzą, że precyzja przy braku wyważenia jest bardzo dobra, co do żywotności to nie ma rzeczywistych danych, ale patrząc na konstrukcję przekładni i to, jak minimalnie ją eksploatujemy (kilka obrotów na dobę), nie powinno tu być istotnego zużycia.

No chyba że masz na myśli, że brak wyważenia o 10 kg to tylko brak aptekarskiej dokładności, a nie brak wyważenia :P 

 

1 godzinę temu, kubaman napisał(a):

a wtedy telep by poleciał w dec i w coś walnął po odcięciu zasilania

Nie poleci. Ta przekładnia nie zachowuje się jak ASA, że po wyłączeniu leci luzem. Jej samohamowanie jest dość duże, dla osi DEC całkowicie wystarcza, żeby teleskop nie poleciał. W osi RA nierównowaga jest większa, stąd przy dużym teleskopie potrzeba dodatkowego hamulca (ale do kilku kg nawet bez hamulca by nie poleciało). Także nie ma się czego obawiać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał(a):

co do żywotności to nie ma rzeczywistych danych, ale patrząc na konstrukcję przekładni i to, jak minimalnie ją eksploatujemy (kilka obrotów na dobę), nie powinno tu być istotnego zużycia.

 

Na przykład takie konstrukcje:
csm_Industrieroboter_freigestellt_8c24fd

Nie wydają się jakoś zbytnio wyważone :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał(a):

Nie poleci. Ta przekładnia nie zachowuje się jak ASA, że po wyłączeniu leci luzem. Jej samohamowanie jest dość duże, dla osi DEC całkowicie wystarcza, żeby teleskop nie poleciał. W osi RA nierównowaga jest większa, stąd przy dużym teleskopie potrzeba dodatkowego hamulca (ale do kilku kg nawet bez hamulca by nie poleciało). Także nie ma się czego obawiać.

OK, czyli telep może co najwyżej łagodnie opaść jeśli dobrze zrozumiałem.

Fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kubaman napisał(a):

OK, czyli telep może co najwyżej łagodnie opaść jeśli dobrze zrozumiałem.

Fajne.

tak, do tego sa stosowane rowniez hamulce (chyba magnetyczne) zatrzymujace oś po odcieciu zasilania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, warpal napisał(a):

Producenci zalecają tzw. "zgrubne" wyważenie.

Przekonałem się, że im lepiej mam zestaw wyważony tym lepsze prowadzenie, RMS mniejszy o jakieś 0.2 (głównie w osi DEC).

Wieszam na AM5 ponad 12 kg.

 

ja przy dolozonej przeciwwadze i dobrym seeingu schodze na rst do 0,1-0,2" rms total , a potem koledzy mi komentują ze za bardzo zmniejszam gwiazdy 😁

Edytowane przez orlen
  • Lubię 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał(a):

OK, czyli telep może co najwyżej łagodnie opaść jeśli dobrze zrozumiałem.

 

Opadanie jest dość łagodne (czyt. zdążysz złapać), ale jeśli się go nie powstrzyma, cięższy sprzęt może mocniej stuknąć i coś uszkodzić. Tu przykład, jak to wygląda:

 

https://www.youtube.com/watch?v=cro59ERtwrY

 

(Zaradzający temu automatyczny hamulec jest m.in. w iOptronach HAE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.