Skocz do zawartości

Ellis-Grayson-Bond 6


Rekomendowane odpowiedzi

Z całej nazwy kojarzyłem tylko Bonda i to niekoniecznie astronomiczne :D 

Jak zwykle, gdy @Gość na chwilę wyciąga takie perełki, prowokuje do dodatkowej lektury :) Okazuje się, że właściciele dużych luster, najlepiej zaopatrzeni w ciemne niebo i OIII mają "czego tam szukać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, ja zajrzałem żeby złożyć gratulacje autorowi oraz nadmienić, że jest to rodzaj obsesji, który aprobuję i praktykuję 🙂 

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Szarlej napisał(a):

Materiał zbierany od marca do maja, a mamy nadal kwiecień 🤔

Piękne zdjęcie!

Napisałem że w maju czy że do maja? :)

 

 

2 godziny temu, mago83 napisał(a):

Maćku, zdejmij dominatę zieleni w tle 😎

Hm.... to raczej brak czerwieni niż nadmiar zieleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Paether napisał(a):

Okazuje się, że właściciele dużych luster, najlepiej zaopatrzeni w ciemne niebo i OIII mają "czego tam szukać" :)

 

Przyznam się, że obserwowałem tę planetarkę na początku tego roku, podczas jednego z nielicznych okien pogodowych. Wydaje mi się ,że apertura nie jest tutaj jakoś super ważna ,natomiast ważne jest w miarę ciemne niebo (solidne B4), dobra przejrzystość, dobry filtr OIII i pole widzenia minimum 1 stopień.

 

Zapiski z obserwacji:

 Teleskop 22" f4, okular ED40", Scopos 35mm i Nagler 26mm, filtr Svbony OIII 7nm.

 

- mgławica widoczna zerkaniem właściwie w każdym okularze, jednak ciut lepiej w Naglerze 26mm . Widoczna jako łuk światła z zagęszczeniem wokół jasnej gwiazdy (TYC835-976). Bardzo słabo odcina się od tła, jednak definitywnie tam jest, co najlepiej widać w momencie przejeżdżania polem widzenia przez miejsce, gdzie się znajduje. Bez filtra nic, podobnie jak przez Hb 5.5nm. W tych warunkach nie było widać całej otoczki.

 

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, weź się ogarnij! Normalni ludzie nie fotografują tyle godzin :D Dziś ma być szybko i dużo, a nie takie tam ciemnoty. A tak całkiem na serio to gratuluję świetnego projektu.

 

Zdjęcie kojarzyłem tylko ze strony Adama Blocka (https://www.adamblockphotos.com/ancient-pne-egb-6.html) i szczerze mówiąc to nie powala przy Twoim. U Ciebie jest kapitalnie odwzorowana kolorystyka, naturalna dla starych, wręcz starożytnych mgławic planetarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, MichalKaczan said:

Przyznam się, że obserwowałem tę planetarkę na początku tego roku

Teraz mi zaimponowałeś!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

 

Zdjęcie kojarzyłem tylko ze strony Adama Blocka (https://www.adamblockphotos.com/ancient-pne-egb-6.html) i szczerze mówiąc to nie powala przy Twoim. U Ciebie jest kapitalnie odwzorowana kolorystyka, naturalna dla starych, wręcz starożytnych mgławic planetarnych.

Wiesz Mirek , on robił z Mount Lemmon ( tam pewnie jest B 2-3) i pewnie dlatego tak słabo :) Ja robiłem z Warsaw Sky Center Wesoła a tu jest B 7 :) i to daje spory advantage:)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2024 o 08:43, MichalKaczan napisał(a):

Wydaje mi się ,że apertura nie jest tutaj jakoś super ważna 

(...)

Zapiski z obserwacji:

 Teleskop 22" f4

 

Zaryzykuję stwierdzenie, że jednak 22" lustro było raczej pomocne ;) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.