Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

I masz identyczny detal jak u mnie :) po prostu osiągnęliśmy górna granicę polskiego seeingu i wyżej nie podskoczymy :hmmm:

Co do nieostrych brzegów to projekcja okularowa tak ma, ale mnie interesuje centrum kadru a tam jak na złość mam wrażenie że po prostu kasai jest lepszy. Paski to już niezależny od nas problem.

Gain wszędzie mam 50% różnice dynamiki to kwestia potrzeb estetycznych przy obróbce, tak lubię i już :)

Ostatnio zrobiłem sporo lepszego Claviusa ale w innym oświetleniu więc nie można zdjęć za bardzo porównać.

Wrzuć jak znajdziesz, chętnie poporównuje detale.

 

 

Na monitorze w robocie moje pierwsze zdjęcie mi się nie podoba :hmmm: do poprawki

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain wszędzie mam 50% różnice dynamiki to kwestia potrzeb estetycznych przy obróbce, tak lubię i już :)

Na minimalnym gainie wychodził Ci za długi czas ekspozycji (światłosiła wypadkowa wypada Ci bardzo ciemna? )? Pytam, bo jeśli na minimalnym gainie czas ekspozycji masz rozsądny, to jest to najlepsze wyjście do focenia Księżyca. Pamiętaj, że kamerka palnetarna ma dużo mniejszą dynamikę, niż DSowa, dlatego też przy za dużym gainie nie "wciśniesz" tam wszystkiego, co chcesz. Gain w miarę możliwości powinien być minimalny, jeśli tylko jasność obiektu na to pozwala.

 

Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie z drugiego postu, to moim zdaniem mocno przesadziłeś z kontrastem. Jest wiele przepalonych miejsc, a to oznacza wyrzucenie informacji przez okno :) Szanuję wizję autora i nie nalegam, a bardziej zwracam uwagę :) Księżyc to takie strasznie pieroństwo, że jak cokolwiek podniesiesz kontrast, to zaraz się przepala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek Księżyca sprzed 2 dni. To było jedno ze zdjęć testowych powstałe w ramach poznawania nowej kamerki - ASI120mc-s. Bardziej mi się spodobało powiększone (drizzle 1.5x) i takie załączam. Widać różne mankamenty, nad którymi popracuję w przyszłości.

Tuba - SCT 8"

moon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek Księżyca sprzed 2 dni. To było jedno ze zdjęć testowych powstałe w ramach poznawania nowej kamerki - ASI120mc-s.

Widzę, że masz tą wersję z USB3.0. Jak się sprawuje? Jakie faktyczne maksymalne prędkości wyciąga i jakie są użyteczne ze względu na jasność obrazu? Jak z obciążeniem kompa? Masz port 3.0 wbudowany, czy dokupiłeś kartę (jaką?)? Tyle pytam, bo chętnie bym się przesiadł na jakąś kamerkę z 3.0 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość stary laptop - z 2008 r., dlatego musiałem dokupić rozszerzenie na ekspress card. Takie coś nabyłem: http://allegro.pl/karta-express-card-hub-2x-usb-3-0-do-laptopa-54mm-i4819105756.html Z uwagi na to, że mój laptop nie załapał się na nowszą wersję gniazda express karty (2.0), transfer z założenia jest ograniczony do połowy możliwości, ale jest to i tak 5x więcej niż w USB2.0. Myślę, że i tak tyle nie wyciągam, ale czuję wyraźną różnicę, przynajmniej jeśli chodzi o współpracę z zewn. dyskiem na USB 3.0 i pendrivem. Dysk zewnętrzny na USB 3.0 doskonale się sprawdza (zgrywam na niego bo jest szybciej niż na dysk wbudowany). Z uwagi na ograniczenia starego sprzętu dla pełnej klatki (np. Księżyc) osiągam ok. 44 klatek na sek. Maksymalnie jest 60 lub w trybie podrkęconym 78 (30fps to max dla USB 2.0). Do tego trzeba mieć jednak nowy sprzęt. Porównałem z USB 2.0 i wychodzi, że zyskuję prawie 40%. Na planetach wszystko zależy od czasu ekspozycji, np. dla 15ms max możliwy do osiągnięcia jest 66 FPS. Tyle wyciągam. Aby mieć więcej trzeba skrócić czasy, a przy 8" nie bardzo mi się to opłaca robić, bo gain staje się zbyt duży. Księżyc jest wystarczająco jasny by osiągnąć krótkie czasy, ale tu potrzeba pełnego kadru więc nawet jeśli tu mógłbym osiągnąć więcej klatek na sek. to nie skorzystam z tego. Wybrałem kamerkę z usb 3.0 by mieć zapas przepustowości, który może się kiedyś przydać jak zmienię laptopa lub teleskop. Moj komp. ma 2GB ramu i po pewnym czasie zaczyna mu go brakować. Muszę ustawić stały plik wymiany. Może to pomoże. Wczoraj nie mogłem sobie przypomnieć gdzie to się zmieniało w win7 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_P, dzięki za szczegółową odpowiedź. Właśnie takie osiągi by mnie zadowoliły. Również używam obecnie starszego laptopa i kupiłbym dopiero kartę expresscard. Obawiałem się, że nie każda karta będzie dobrze działać, ale widać tu, że cudów nie trzeba kupować.

Jeśli chodzi o plik wymiany, to dla celów awikowania moim zdaniem nic on nie wnosi. Nagrywając w firecapture doskonale widać, że program stara się na bieżąco zapisywać na dysku, a jak coś zamuli (np system radośnie postanowił sobie coś posprzątać :) ), to buforuje w ramie ile się da (inna sprawa to to, że nie wiedzieć czemu mi nigdy na lapku z 4 GB ramu nie chciał użyć więcej, jak 1 GB na bufor). Jak zaczyna brakować ramu, to klatki są tracone, bo nie da się ich zapisać (do czasu przepisania części danych z ramu na dysk). Plik wymiany to rozszerzenie pamięci ram na dysku. Czyli w tym wypadku oznaczałoby to buforowanie na dysku danych do zapisania na dysku - nie ma to sensu. Firecapture swoją drogą w wypadku zapchania bufora w ramie nie ucieka się do żądania utworzenia pliku wymiany, wiec i tak by z tego nie skorzystał.

Czy dobrze rozumiem, że zapisujesz na bieżąco klatki na dysk podłączony do tej samej karty expresscard? Pamiętaj, że przepustowość karty jest współdzielona na dwa porty i jak jeden weźmie dużo, to drugi zamula. Choć przy tych prędkościach, to chyba jeszcze nie powinno brakować prędkości.

Mam jeszcze jedno pytanko. Jaki masz procek w kompie i jakie jest jego wykorzystanie w czasie nagrywania?

 

Mateusz nie zapomnij tylko, że ASI nie nadaje się do H-Alpha. Wychodzą koszmarne pasy w większości egzemplarzy.

Jasne, o tym pamiętam. Chyba będę musiał sie z tym pogodzić, bo asi jest bezkonkurencyjna, a Słońce w Ha fotografuję raczej bardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_P, dzięki za szczegółową odpowiedź. Właśnie takie osiągi by mnie zadowoliły. Również używam obecnie starszego laptopa i kupiłbym dopiero kartę expresscard. Obawiałem się, że nie każda karta będzie dobrze działać, ale widać tu, że cudów nie trzeba kupować.

Jeśli chodzi o plik wymiany, to dla celów awikowania moim zdaniem nic on nie wnosi. Nagrywając w firecapture doskonale widać, że program stara się na bieżąco zapisywać na dysku, a jak coś zamuli (np system radośnie postanowił sobie coś posprzątać :) ), to buforuje w ramie ile się da (inna sprawa to to, że nie wiedzieć czemu mi nigdy na lapku z 4 GB ramu nie chciał użyć więcej, jak 1 GB na bufor). Jak zaczyna brakować ramu, to klatki są tracone, bo nie da się ich zapisać (do czasu przepisania części danych z ramu na dysk). Plik wymiany to rozszerzenie pamięci ram na dysku. Czyli w tym wypadku oznaczałoby to buforowanie na dysku danych do zapisania na dysku - nie ma to sensu. Firecapture swoją drogą w wypadku zapchania bufora w ramie nie ucieka się do żądania utworzenia pliku wymiany, wiec i tak by z tego nie skorzystał.

Czy dobrze rozumiem, że zapisujesz na bieżąco klatki na dysk podłączony do tej samej karty expresscard? Pamiętaj, że przepustowość karty jest współdzielona na dwa porty i jak jeden weźmie dużo, to drugi zamula. Choć przy tych prędkościach, to chyba jeszcze nie powinno brakować prędkości.

Mam jeszcze jedno pytanko. Jaki masz procek w kompie i jakie jest jego wykorzystanie w czasie nagrywania?

 

Jasne, o tym pamiętam. Chyba będę musiał sie z tym pogodzić, bo asi jest bezkonkurencyjna, a Słońce w Ha fotografuję raczej bardzo rzadko.

 

Za niecałe 400zł więcej jest blackfly z imx249 ;) z tym, że idzie po ethernecie i to gigabitowym. Dopiero w poniedziałek będę mieć zasilacz więc na razie jej nie testowałem. Do Księżyca i Słońca będzie rewelacyjna :).

Świetne są też kamerki z matrycą cmosis 4000 ale to już cena zaporowa niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą doszedł do mnie zasilacz. Kamerka w rozdzielczości 640x480 wyciąga na moim średniej klasy laptopie 99-95FPS, trzeba oczywiście odpowiednio skrócić czas. Tak więc do planet też będzie super.

Mój laptop to lenovo b50-70. Z Procesorem Intel i3 4005u 1,7GHz, 4GB ramu, karta zintegrowana intel HD 4400, Ethernet Gigabit i jakiś dysk 500GB w biosie podaje, że Toshiba. Laptop koszował mnie 1300zł. Tak więc na starym ale dobrym laptopie również będzie pewnie chodziła bez problemu o ile ma gigabitową kartę sieciową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiejszy zakamarek.

 

Chciałem sprawdzić czy kolorowa kamerka radzi sobie z detalem Księżyca. Radzi sobie bardzo dobrze :).

Warunki były średnie.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

M_20150424_201239_g3_ap1044f.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadry z 24 kwietnia br., MAK150, ASI 120M z filtrem red GSO#29, AS2, Registax6.

Księżyc 1 dzień i 6 godzin przed pierwszą kwadrą, w tradycyjnych szarych barwach.

Ekstremum libracji dla północno wschodniej krawędzi, stąd doskonale widoczne Mare Humboldtianum i jego ciemne bazaltowe wnętrze.

Na kolejnym zdjęciu - na południe od Mare Nectaris, rozległa struktura, którą nazywam "Plastrem miodu" i w kierunku południowo wschodnim - bardzo dobrze widoczne księżycowe doliny, oraz piękna struktura Janssen w pełnym oświetleniu, ale wciąż plastycznie odwzorowana.

vMare Humboldtianum 24.04.2015r_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

Plaster miodu_24.04.2015r_MAK150_ASI120M_redGSO#29_80%....jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.