Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

 

Canon modyfikowany?

 

PS.

 

Jak radzicie sobie z parowaniem obiektywu? Grzałki czy domowej roboty odrośniki?

Zawsze staram się utrzymać w odpowiedniej temp. Jak z ciepłego dajesz na zewnątrz to będzie parował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze staram się utrzymać w odpowiedniej temp. Jak z ciepłego dajesz na zewnątrz to będzie parował.

 

Ale schłodzenie obiektywu do temperatury otoczenia nie wyeliminuje skraplania się wody na soczewce, oczywiście jeśli istnieją ku temu warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnerwiłem się niemiłosiernie, krawędzie wyglądaja okropnie, a ten sztuczny flat to o kant dupska można rozbić.

 

40 x 25 sekund (następnym razem zmniejsze do 20 sekund) 50 darkow i biasów, sztuczny flat. ISO 1600

 

Da się to jakoś odratować?

 

 

2pouon5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem i mam ten sam problem. W grudniu podobny kadr: obiektyw Sigma 35 mm f 1,8

Jakieś 50 klatek, piękne ciemne niebo. Surowa klatka wygląda w miarę ok - środek dobry, w rogach gwiazdy pojechane, a mimo to nie ma tragedii, ale po zestackowaniu - koszmar

Próbowałem różnych ustawień w DSS. Sztuczny flat jeszcze pogorszył sprawę, ale może źle go wykonałem ?

 

Skrócenie czasu na pewno pomoże, ale do końca problemu nie wyeliminuje, pojedynczą klatkę naświetlałem 8 sekund, co przy ogniskowej 35 mm nie jest wcale aż tak długo, a mimo to porażka.

Nie wiem jaka to przyczyna. Myślę, że nakłada się tutaj kilka czynników. Szeroki kadr ze statywu na okolice równika niebieskiego, większa rotacja pola ? Proszę niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę. Ale taka myśl mi się nasuwa, tym samym setupem mam Łabędzia, w rogach gwiazdki też pojechane, ale nie jest źle, również po stackowaniu. Pewnie też koma dodaje swoje trzy grosze.

Też się wkurzyłem, sporo materiału jak na statyw, jest Pętla Barnarda, Rozeta, ale co z tego jak sama fotografia do kitu jest.

p.s.

wrzucę jeszcze fotografię o której piszę. Liczyłem na szeroki kadr Oriona z pętlą Barnarda - wyszła katastrofa.

 

Rozeta_16-2.jpg

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi się wydaje, że brak flattenera, te gwiazdki na rogach... masakra

 

...podaj pełne parametry zdjęć.

40 x 25 sekund, 50 darków, 50 biasów, sztuczny flat w Fitswork ISO 1600 Canon EOS 1200D 18mm 3,5 (obiektyw kitowy)

Edytowane przez Tatasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnerwiłem się niemiłosiernie, krawędzie wyglądaja okropnie, a ten sztuczny flat to o kant dupska można rozbić.

 

40 x 25 sekund (następnym razem zmniejsze do 20 sekund) 50 darkow i biasów, sztuczny flat. ISO 1600

 

Da się to jakoś odratować?

 

 

Czy pojedyncze klatki w rogach wyglądają lepiej?

czy to ten obiektyw? http://www.optyczne.pl/125.6-Test_obiektywu-Canon_EF-S_18-55_mm_f_3.5-5.6_IS_Dystorsja.html

 

Przychodzi mi do głowy skutek dużej dystorsji beczkowatej przy 18mm - kolejne zdjęcia różnią się geometrycznie, DSS stackując przesuwa i obraca klatki, ale nie koryguje geometrii, więc brzegi się rozjeżdżają.

 

Nasuwają się rozwiązania :

1) z powyższego materiału zestackowac mniej (np 10) KOLEJNYCH klatek, będą się mniej różniły (jak na poprzednim prezentowanym zdjęciu) i porównać

2) fotografować niebo przy 30-40mm, zniekształcenia geometryczne powinny być minimalne

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pojedyncze klatki w rogach wyglądają lepiej?

czy to ten obiektyw? http://www.optyczne.pl/125.6-Test_obiektywu-Canon_EF-S_18-55_mm_f_3.5-5.6_IS_Dystorsja.html

 

Przychodzi mi do głowy skutek dużej dystorsji beczkowatej przy 18mm - kolejne zdjęcia różnią się geometrycznie, DSS stackując przesuwa i obraca klatki, ale nie koryguje geometrii, więc brzegi się rozjeżdżają.

 

Nasuwają się rozwiązania :

1) z powyższego materiału zestackowac mniej (np 10) KOLEJNYCH klatek, będą się mniej różniły (jak na poprzednim prezentowanym zdjęciu) i porównać

2) fotografować niebo przy 30-40mm, zniekształcenia geometryczne powinny być minimalne

 

 

 

Zdecydowanie lepiej wyglądają klatki pojedyńcze.

Prawdopodobnie to ten obiektyw, tylko że z oznaczeniem DC III na końcu zamiast IS.

 

Dziękuje za pomoc, biorę się za stack 10 klatek.

 

Tak to wygląda teraz

33mr1q9.jpg

 

do obróbki używam DSS, Gimpa i Fitswork do sztucznego flata. Z jakim oporgramowaniem warto bylo by jeszcze sie zapoznac?

Edytowane przez Tatasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tatasek był uprzejmy podesłać mi kilka zdjęć z powyższych 40-tu.

Po złożeniu pierwszej klatki z ostatnia w DSS czy w PS gwiazdy w narożnikach są rozsunięte - podwójne, co moim zdaniem wskazuje na zniekształcenia geometryczne obrazów.

post-26360-0-19412000-1488494429_thumb.jpg

Stack 40 klatek łączy wszystkie pośrednie położenia układające się w promieniste kreski.

 

Przesunięte, pokrzywione klatki skojarzyły mi się z panoramą, więc złożyłem je w takim programie z lepszym skutkiem, niż w DSS ;)

post-26360-0-18089700-1488494468_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Merkury, zdjęcia zrobione ze statywu 27-03-2017 ok 20

Canon EOS 760D, Sigma 17-50 f2.7/ 50mm @3.5 ISO 100 exp 0,5s, ok 20:10

IMG_4903-zr.JPG

Canon EOS 760D, Sigma 17-50 f2.7/ 17mm @5.6 ISO 200 exp 4s, ok 20:20

IMG_4912-zr.JPG

Canon EOS 760D, Sigma 17-50 f2.7/ 50mm @5.6 ISO 200 exp 5s, ok 20:27

IMG_4917-zr.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statywowe zdjęcie komety 41PTuttle-Giaciobini-Kersak - fotografowana z Krakowa dnia 27.03.2017.

Z prawej strony kadru zarejestrowała się galaktyka M108.

Lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax DA 300 f4, naświetlane 4 sek na ISO 3200 ; stack z 50 klatek w DSS ; fotografowana ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Dołączam pojedynczą surową klatkę, dla zobrazowania zanieczyszczenia światłem - nieba nad Krakowem.

 

41PTuttle-Giaciobini-Kersak wersja 9z.jpg

IMGP5414Kz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy dzień upłynął mi na podziwianiu planet: rano - Jowisz, Saturn, Wenus a wieczorem - Merkury, Mars i Jowisz oraz walka (niestety przegrana) o ustrzelenie Urana.

 

1. Merkury w towarzystwie Marsa i Hamala.

MERKURY, MARS I HAMAL.JPG

 

2. Na południe od Merkurego - polowanie na Urana tuż nad horyzontem.

MERKURY, SAMOLOT I URANA CIEŃ.JPG

 

3. Merkury parę minut przed zachodem.

ZACHODZĄCY MERKURY W TOWARZYSTWIE.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszedłem do statywowego zdjęcia komety 41PTuttle-Giaciobini-Kersak jeszcze raz, tym razem z dołożonym flatem i inną obróbką.

 

Statywowe zdjęcie komety 41PTuttle-Giaciobini-Kersak - fotografowana z Krakowa dnia 27.03.2017.

Z prawej strony kadru zarejestrowała się galaktyka M108.

Lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax DA 300 f4, naświetlane 4 sek na ISO 3200 ; stack z 50 klatek w DSS ; fotografowana ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Dołączam pojedynczą surową klatkę, dla zobrazowania zanieczyszczenia światłem - nieba nad Krakowem.

Kometa 41P z flatem 9zz.jpg

IMGP5414Kz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.