Skocz do zawartości

DS-y w kolorze na zawołanie.


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie, dziwne że ten sposób zabawy z teleskopem jest jakoś mało popularny. pewnie za mało "prawdziwy" jak na wizual i za mało estetyczny jak na astrofoto.

 

ja w każdym razie zamierzam osobiście wypróbować co pokazałaby taka kamera przez teleskop i dlatego wczoraj piłowałem tę rurę od kanalizacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa. Warto też wspomnieć że APT ma opcję LV image intensification oraz LiveView real time stack które też mogą wspomóc w takich obserwacjach prowadzonych na żywo. Potrzebna będzie oczywiście lustrzanka z trybem LV, np 450D.

 

ale efektu takiego jak na filmiku raczej nie osiągniemy. no chyba że jakiegoś triku nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kamerka z funkcją sense-up czyli dodawania kolejnych klatek. Efekt jest taki jak przy wydłużeniu naświetlania

jeśli czas ekspozycji wynosi 20 ms to dodanie 256 klatek oznacza naświetlanie 5,12 sekundy

już x64 daje dobre efekty

 

uwzględniając, że kamerki bez tej funkcji są 2-3 razy czulsze niż oko to przy x256 rejestrują 500-750 razy więcej niż oko

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale efektu takiego jak na filmiku raczej nie osiągniemy. no chyba że jakiegoś triku nie znam.

 

Przyznaję że choć kupiłem licencję to w końcu nigdy nie miałem okazji wypróbować tych opcji :) Zasada działania jest ta sama - stackowanie na bieżąco pojedynczych klatek, warto by sprawdzić jak to wyjdzie. Po podpięciu takiej kamerki pod jakąś 10 czy 12" cali parówkę można by naprawdę sporo zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej nie dopisał, że istnieje możliwość podpięcia kamery pod TS 80 APO Quadruplet i pod Newtona 200/1000. Chcieliśmy zobaczyć jak to będzie wyglądało z mniejszej ogniskowej (SW 80/400). Ale gdy pogoda dopisze sprawdzimy i te opcje.

Dzięki nowym sterownikom uda się wypróbować również (co prawda BW) QHY5.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo lustrzanek i podglądu LV to oprogramowanie Magic Lattern daje pewne (mało znane) możliwości:

 

http://wiki.magiclantern.fm/_detail/nightdemo.jpg?id=userguide

 

Tego też próbowałem ale wobec dużo większe matrycy bardziej wykorzystuję w timelapse'ach, live jednak można objerzeć bliżej przy mniejszej matrycy :)

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Możecie napisać jakie oprogramowanie jest wymagane do czegoś takiego ? Może jakieś darmowe ? Jakie kamerki są polecane

 

Kolego, więc tak jak kiedyś pisałem potrzebujesz oczywiście jakąś rurkę czyli optykę no i ta kamerka to przemysłówka z opcją stackowania klatek. Co do oprogramowania to używaliśmy Ascoma z StarryNightem lub Stellarium. Stellarium jest darmowe więc zapewni co trzeba tylko w opcjach musisz uaktywnić sterowanie teleskopem. Tak naprawdę też nie musisz tego koniecznie używac bo możesz ręcznie ustawiać obiekty ale no wiadomo wymaga to obecności przy montarzu. Obraz z kamerki wyświetlasz na kompie praktycznie każdym programem do obsługi karty wideo. No właśnie te kamerki mają sygnał w PAL więc potrzebujesz jakiejś karty z wejsciem composite video. My używaliśmy Aver Media tuner na Express Card ale można np użyć jakiegoś grabera video na usb. No i tyle.

 

Ta opcja obserwacji nie służy astrofotografii bo rozdzielczość sensora to tylko PAL ale po sprawnym połączeniu wszystkich elementów dostarcza frajdy jak można sobie to oglądać na TV 55'' na przykład a sprzet stoi na mrozie.... My uzywaliśmy EQ5 ale każdy montaż który uniesie kamerkę zamiast okularu i ma opcję sterowania przez RS232 lub usb da radę. (no musisz mieć ewentualnie przejściówkę do lapka z USB na RS232 najlepiej Profilica bo inne sprawiają problemy)

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.