Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę spróbować choć nie u mnie nie jest stacja tak wyraźna.

Dziś był kolejny tranzyt na tle tarczy Słońca.
Ostrość lepiej ustawiłem ale muszę zakupić lustrzankę z nagrywaniem będzie o niebo lepiej. 
Luneta 50/172 + Filtr GSO żółty #12 + neximage 5.
Pojedyńcza klatka i gif.

 

I film przerobiłem na mp4 i z 2 gb ucieło do 6,8 mb.

 

 

Tranzyt ISS 02.05.2019 8-34.gif

Tranzyt 2.jpg

Tranzyt.jpg

Edytowane przez marcin.p1
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.05.2019 o 01:40, Pysiak napisał:

Cały tranzyt trwał 2,21 s i w tym czasie mój aparat zarejestrował 29 rawów.

Tzn.zdjęcia robiłeś?

Raczej jest moda na nagrywanie filmów, większa szansa że któraś klatka będzie dobra :-)

W każdym bądź razie mi nie wychodzi. Jak w ogólę znajdę ISS na niebie teleskopem, zawsze jest pojechana. Widać że dwa prostokątne panele są, ale są długie.

Nagrywane Canonem 600D i 25 klatek na sekundę. Dzisiaj zauważyłem że na 50 klatek można ustawić, jak się rozdzielczość zmniejszy.

 

Nie potrafię wniosków wyciągnąć z tych 29 rawów przez 2,21 sek.   Może jedna klatka jest szybka, ale odstęp pomiędzy klatkami jest dłuższy.

Ile klatek na sekundę jest potrzebne żeby ISS nie była pojechana?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Adm2 napisał:

Tzn.zdjęcia robiłeś?

Raczej jest moda na nagrywanie filmów, większa szansa że któraś klatka będzie dobra :-)

W każdym bądź razie mi nie wychodzi. Jak w ogólę znajdę ISS na niebie teleskopem, zawsze jest pojechana. Widać że dwa prostokątne panele są, ale są długie.

Nagrywane Canonem 600D i 25 klatek na sekundę. Dzisiaj zauważyłem że na 50 klatek można ustawić, jak się rozdzielczość zmniejszy.

 

Nie potrafię wniosków wyciągnąć z tych 29 rawów przez 2,21 sek.   Może jedna klatka jest szybka, ale odstęp pomiędzy klatkami jest dłuższy.

Ile klatek na sekundę jest potrzebne żeby ISS nie była pojechana?

Film z aparatu niby pozwoli na więcej klatek z ISS, ale będzie dużo gorszej jakości. Co innego kamerka planetarna.

Za pojechanie ISS nie odpowiada ilość klatek na sekundę, tylko czas naświetlania klatki. Nie potrafię powiedzieć na szybko, ile to powinno być, ale gdzieś krócej niż 1/1000. Popatrz na parametry podawane w tym wątku (a najlepiej to sobie policz dla swojej skali :) ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Po kilku nieudanych podejściach w końcu trafiłem na w miarę  bezchmurne niebo. Pół godziny później zrobiło się całkowicie bezchmurnie, ale półgodziny wcześniej było dużo gorzej więc nie ma co narzekać :) a jednocześnie jest nad czym popracować :)

14.09.2019r 

ED 80/600 Lumix GX80

Bez nazwy-10027.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

U mnie było 1/4200s - ale myślę, że przy tej ogniskowej (tu wyszło coś koło 700mm) bezpiecznie byłoby 1/2000. Dłużej już nie ma co, szczególnie, jeśli ISS jest wysoko.

W moim przypadku cały tranzyt trwał 0,7s.

 

25 minut temu, count.neverest napisał:

Szkoda jednak, że bez dźwięku.

Proszę bardzo, dla specjalnie dla Ciebie wersja z dźwiękiem :lol: - tak się zrobiło po odzyskaniu pliku.

Sugeruję znacznie zmniejszyć głośność przed włączeniem.

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
13 godzin temu, HAMAL napisał:

Genialny pomysł z tym kwadracikiem w  powiększeniu :) 

Tak formalnie, to kwadracik jest w takim rozmiarze, jak zeszło z matrycy, a cała reszta jest pomniejszona, żeby ten .gif miał jakiś tam rozsądny rozmiar.

A ten "celownik" to jest po to, żeby zawodowo wyglądało. Trzeba by to jeszcze zrobić z dźwiękiem i dodać takie szybkie pikanie, poza tym napis "TARGET LOCKED" i jakieś losowe, szybko zmieniające się cyferki po bokach - i by było jak w jakichś Awendżersach czy tam innym Star Treku :lol:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

4 kwietnia miałem dwa tranzyty. Pogoda ostatnio bezchmurna więc do dzieła.

 

04 kwietnia 2020, 15h27'35.37"
rozmiar ISS: 38,85"
odległość: 709,79km
czas tranzytu: 1.31s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr żółty GSO #12, ISO100, 1/6400 x 11 (pojedyncze klatki)

 

04kwi20_ISS_Sun_stack_G1527.png

 

 

Nieco ponad 3h później:

04 kwietnia 2020, 18h43'51.71 "
rozmiar ISS: 43,16"
odległość: 637,47km
czas tranzytu: 1.2s

1200mm, Pentax K-3 II, ISO200, 1/1600 x 13 (pojedyncze klatki)

 

04kwi20_ISS_Moon_stack_G1843.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ładna pogoda na południu wciąż się utrzymuje więc trzeba korzystać. Tranzyt 10 kilometrów od domu.

18 kwietnia 2020, 09h20'06.56"
rozmiar ISS: 38,57"
odległość: 722,32km
czas tranzytu: 0,57s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr zagadka, ISO100, 1/3200 x 6 (pojedyncze klatki)

 

18kwi20_ISS_Sun_G0920.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja nie maruję pogody bo dopisuje. Starlinki , Falcon 9, meteoryty a dziś miałem tranzyt ISS oddalony o 7,93 km. Więc pojechałem. Ostrość mogła by być lepsza ale tak raziło, że i tak jestem zadowolony. 

Tylko nie mam pojęcia jak zrobić (nałożyć ) na tle Słońca kilkanaście ISS wzdłuż jak leciała.

Miejscówka i co z tego wyszło :)

 

filmik

 

 

 

a.jpg

b.jpg

6.jpg

anigif.gif

anigif1.gif

Edytowane przez marcin.p1
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowaliśmy ten sam tranzyt. U mnie dzisiaj był w ogrodzie (pierwszy raz w tym roku) :) a w ogóle to już czwarty w tym roku, pogoda dopisuje.

 

23 kwietnia 2020, 11h48'59.80"
rozmiar ISS: 52,13"
odległość: 530,05km
czas tranzytu: 0,7s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr żółty GSO #12, ISO100, 1/8000 x 5 (pojedyncze klatki)

 

23kwi_ISS_SunG1148.png

Edytowane przez miron_z
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem o 11:49:10.55  0,72 trwał tranzyt. Ty chyba się z nimi umawiasz, że przez ogród  latają.

Ja tylko 1 raz miałem u siebie a tak to po 50 km ode mnie.

Rozumiem, że robisz zdjęcia a nie nagrywasz filmik.

28.04 będzie kolejny tranzyt z tego samego miejsca o 9:27. Oby pogoda dopisała. Pięknie ostre wyszły. Jeszcze spytam jak ustawiasz czas żeby co do sekundy przeszła?

Ja sprawdzałem na smartfonie ale u mnie po czasie przeleciała.

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy z ogródka w tym roku a w ogóle to drugi. Pozostałe kilkanaście to wyjazdy, najdalej to ok. 45km jechałem i chmura zasłoniła Słońce chwilę przed. Bywa.

Tak, ja zdjęcia robię.

28 kwietnia będę musiał podjechać ok. 10km do Nowego Wiśnicza, ale jak będzie pogoda to oczywiście się wybiorę.

Czas to podstawa :) Godzina tranzytu z transit-finder.com idealnie pokrywa się z zegarem na heavens-above.com. Odkryłem, że mój komputer ma również idealnie zsynchronizowany czas. Na ustalony czas przed tranzytem (jak blisko to kilka minut, jak dalej to 60 minut) ustawiam stoper na odliczanie wsteczne i dokładnie te kilka minut czy godzinę wcześniej go startuję. Ostatnie 5 sekund stoper "pika" i stąd wiem kiedy nacisnąć serię w aparacie. Jeszcze nigdy się nie pomyliłem fotografując w ten sposób. Bufor w aparacie wystarcza w zupełności by złapał cały tranzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.