Skocz do zawartości

Saturna czas zacząć.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Lemarc....Przerwa Cassiniego naturalna i waska,pasiastość planety widoczna mimo B&W!Doskonala fotka!Najlepsza jak dotad.Gdyby to byl kolor byloby hucznie,a tak jest pieknie :helo:

 

Rozumiem,ze to z nowej kamerki..?

Nie inaczej. Jak zawsze z tubą SC10, barlow 2x, DMK21AV04.AS B/W, filtr UV-IR, 15f/s, 1/15s. Materiał z czterech avików po 500kl. Registax V 4.0. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umywa się do powyższych, ale jak widać na dobsonie i kompaktem też można.

 

Synta 200/1200, LV6mm + Barlow 2x

Canon A430 z ręki :ha:

 

ok. 350 klatek z 400. Nie brałem tylko tych najgorszych.

Obróbka Registax 4.

 

Crop:

 

saturn_11.02.2008.jpg

 

No teraz to mi zabiłeś klina :rolleyes:

 

Jeśli faktycznie robiłeś jak piszesz (widziałem Twoją galerię) to efekt jest niesamowity. Tylko to " z ręki" mi nie pasuje bo wszystkie klatki by były minimalnie względem siebie zrotowane co nie dalo by takiej ostrości no chyba że masz ręce chirurga , jesteś pewny że nie stosujesz mocowania? ;)

 

________________________________________________

 

Genialny Saturn Lemarc :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to mi zabiłeś klina :rolleyes:

 

Jeśli faktycznie robiłeś jak piszesz (widziałem Twoją galerię) to efekt jest niesamowity. Tylko to " z ręki" mi nie pasuje bo wszystkie klatki by były minimalnie względem siebie zrotowane co nie dalo by takiej ostrości no chyba że masz ręce chirurga , jesteś pewny że nie stosujesz mocowania? ;)

 

Niestety nie mam żadnego mocowania do aparatu.

Mam w planach zakup adaptera Baader MicroStage 6030, ale jak do tej pory zawsze znajdowało się coś ważniejszego :D.

 

Jedną ręką trzymałem aparat, a drugą (a właściwie dwoma palcami) jednocześnie obiektyw i muszlę oczną okularu.

Trzymałem jak najdelikatniej się dało, żeby nie wprowadzać niepotrzebnych drgań, ale na tyle mocno, żeby obiektyw nie latał w tę i z powrotem. Na szczęście obiektyw aparatu jest tylko trochę mniejszy od muszli ocznej, więc trzymanie ich razem nie stanowi żadnego problemu.

 

Starałem się delikatnie kierować obiektyw w stronę z której wyłaniał się obraz Saturna, bardzo powoli przesuwałem aparat, próbując utrzymać obraz planety jak najdłużej w centrum kadru, aż do przeciwnej krawędzi, za którą uciekał Saturn. Dzięki temu, pomimo małego pola (LV6mm + Barlow 2x) mogłem kręcić dłuższe AVIki, nawet do 20s.

 

W RegiStaxie używałem automatycznego alignowania, podczas optymizacji widać, że obraz "trochę" się trzęsie. Wyłazi też niewielka rotacja, ale jak widać nawet coś z tego wychodzi ;). Do złożenia Saturna z mojego poprzedniego postu w tym wątku wybrałem większość klatek, nawet tych niezbyt ostrych. Na dokładniejszy przesiew nie miałem już siły.

 

Jak komuś się nudzi, to wrzuciłem filmiki, z których udało mi się popełnić powyższą fotę. Ciekawy jestem, ile da się z tego wyciągnąć:

MVI_5877.avi, MVI_5878.avi, MVI_5881.avi.

 

Będę musiał posiedzieć trochę dłużej, powybierać tylko najlepsze klatki (jeżeli można o takich mówić).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciami też próbowałem, niestety ten aparat nie ma prawdziwego trybu manualnego.

O ile przy foceniu Księżyca to nie przeszkadza, to tutaj jest to już problem.

 

Zdjęcia wychodziły prześwietlone i strasznie pojechane (w trybie automatycznym), albo bardzo ciemne i zaszumione w innych trybach. Niestety przy kręceniu filmików jestem całkowicie zdany na automatykę aparatu, mogę co najwyżej wybrać mniejszą rozdzielczość :szczerbaty:.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że w astrofoto planetarnym, przynajmniej tym amatorskim, niezastąpiony jest porządny webcam, lub dedykowana kamerka. Do tego montaż paralaktyczny lub chociaż platforma. Niestety nie mam ani jednego, ani drugiego. Na razie próbuję tym co mam :D.

 

Cieszę się, że choć trochę się podobają :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszej nocy, (pomimo wschodzącego Księżyca) seening był na tyle łaskawy, że po raz pierwszy oglądałem Saturna w TSA przy 350x (UWAN 7mm + Barlow USRR 3x :rolleyes: ). Obraz +/- nieruchomy, majaczyła przerwa Cassiniego.

Wpadłem więc na pomysł popełnienia fotki Canonem 400d. 816mm ogniskowej to zdecydowanie nie jest powiększenie planetarne ale widać nadspodziewanie dużo, trochę czarnego nieba między tarczą a "uszami" i zarys pasów na tarczy. I to wszystko na surówce ISO 200, 1/30s.

 

IMG_5680_2.JPG

 

Czy w przyszłości:

1.Dodać Barlowa, żeby zwiększyć ogniskową (2x czy 3x?).

2.Zrobić kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt ekspozycji bez Barlowa i to złożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że sensowną granicą światłosiły ukladu wzmacnianego barlowem to max. f:20, z ktorym czasem da się wyciągnąc lepszy szczegół, ale kamerką bez kompresji plików avi. Teoretycznie jeszcze lepszy można przy f:30, ale kto u nas ma taki seeing, poza tym Saturn to już raczej ciemny obiekt w porównaniu do Ksieżyca i z nim nie pojedzie silniejszym barlowem niż 2x. Małe refraktory to raczej nie jest sprzęt do fotografii planet z racji średnicy i ogniskowej. SC10" w ognisku gł. na matrycy kamerki IS MDK 21, ktorej piksele maja rozmiar 4,6/3,9 mikrona, daje średnio rozdzielczosc na Ksieżycu = 1,2 km/pixel (po 2x resajzie 0,6 km/pixel), co odpowiada granicy rozdzielczości teleskopu = 0,45". Oczywiście jeden pixel to za mało by ukazać taki szczegół, ale najcześciej bywa tak z seeingiem że turbulencje są wielkości 3". Trzeba więc wybrać ognisko gł. bo barlow nic nie pomoże. Dodam jeszcze że z planetami bliższymi, lub o dużym albedo, ktorych jasnosci powierzchniowe są równe lub większe niż np. Ksiezyca, udaje się stosowac nawet barlow 3x przy względnie korzystnych parametrach kamerki, dotyczy to Merkurego, Wenus, Marsa i Jowisza, ale Saturn jest wyraźnie ciemniejszy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na planetach nie znam za dobrze :P i nie wiem jakiej dokładnie użyłeś optyki ale :rolleyes: powiększenie trzeba tak dobrać aby było dobrze ^_^:P Próbować, probować i jeszcze raz próbować, raczej z Barlowem bo skala za mała ale lepiej jednym a dobrym zmieniając odległość między nim a aparatem, jak przesadzisz ze skalą sam od razu to zauważysz, jak bedzie mozna pociagnąć więcej, również.

Jeśli wypadnie ci aparat metr za Barlowem to mozna probować projekcji okularowej http://astrofotografia.republika.pl/105_Saturn_15.III.07.htm zwykly Plössl 10mm od Synty a efekt przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

dorzucam swoją 1-szą próbę z foceniem Saturna z tego samego okresu co Lysy (były wtedy chyba ze 3 dni pogody, która pozwalała na podjęcie takich próB). Fotka zrobiona z Synty 8" na dobsie z Barlowem Soligora 2x i Philipsem SPC900. Kompilacja z 2 najlepszych "przejazdów" Saturna przez kadr (K3CCD) zestackowana (wybrane 50 klatek z 300) w Registax'ie.

 

saturn_2008_02_16_b1.png

 

O ile nienajlepszą ostrość swojego zdjęcia jestem w stanie sobie wytłumaczyć totalną amatorką: brakiem prowadzenia i związanym z tym ustawianiem ostrości ręcznie metodą "na rozbójnika Rumcajsa" ( czając się w kucki przy szukaczu z barkierką od balkonu wbitą w plecy, mając nadzieję, że teraz saturn przejedzie przez kadr, z ręką na pokrętle od wyciągu ). To ilość koloru który wyciągacie w swoich fotach mnie zabija. Zastanawia mnie tylko czy to jest kwestia samej jakości optyki ( róznica pomiędzy powermatem a soligorem jest na pewno kosmiczna ), czy też jakieś moje braki w konfiguracji kamerki podczas zrzutów, lub obróbce zdjęć

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje samozaparcia, że takim zestawem zasadziłeś się na focenie planet :)

natomiast kolor, (jego nasycenie) zależy od sumarycznego czasu ekspozycji, Ty zestackowałeś, jak piszesz, 50 klatek, wyczynowcy często stackują ich i kilka tysięcy

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a Sumi,zapomniales jak na mnie krzyczales,ze nagrywam na duzej jasnosci(brightnes)?No i miales wtedy racje,bo jasnosc teraz ustawiam na ~50% a dopiero gainem reguluje reszte,zaleznie od warunkow pogodowych.

Ale czy prawdą jest, że o ile kamerka wspiera RAW (co prawda 8 bit) to ustawienia typu brightnes/contrast i t.p. nie mają większego znaczenia?? czy jestem w błędzie??

pozdrawiam ,Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.