Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś jest z Lublina, to informuje,że w ramach VI Lubelskiego Festiwalu Nauki jeszcze w środę i czwartek od 9-tej do 13-tej będzie sobie stało na placu pod Marychą [znaczy się Panią Skłodowską-Curie w wersji pomnikowej] Coronado SolarMax40, sprzężone z wynalazkiem p. Zbigniewa Rzepki, mającym emulować SolarContinuum [wersja home-made, kombinacja kilku filtrów + folia Baadera].

Pozdrawiam

-J.

A niech to! Przegapić taką szansę! :icon_sad:

No nic, może kiedy indziej uda mi się poobserwować przez Coronado. :icon_rolleyes:

Zamawiam sobie tą folię ND 5 do mojej lunety. Będę obserwował i szkicował większe plamy. Większe [tzn. te co uda mi się dostrzec]. Widać przez tą folię coś więcej niż plamy na powiększeniu 30>90? Jak na razie "obserwacje słońca" przez dyskietkę nie są zbytnio fascynujące. :szczerbaty:

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka wróciła do tatusia. :banan: Wystawiłem skoro świt... Tak ładnie się zapowiadało... Stoi sierota na balkonie i czeka, aż się chmury rozejdą. Chyba jednak nic z tego... Ehhhh.... do następnego razu. :( Jem sniadanie i jadę na działkę. Czeka mnie spore dłubanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dwie maciupeńkie plamki wielkości łebków od szpilki, oczywiście w skali PST. Nawet nie warte szkicu (postawiłbym dwie kropki). Otoczone są dość dużym pojaśnieniem. Na godzinie szóstej, potężna proturberancja. Poza tym Słońce siedzi w chmurach i szczegóły są totalnie rozmyte. To, co zobaczyłem, zawdzięczam tylko odpowiedniemu oprogramowaniu lewego oka. :szczerbaty: Po posusze trwającej od zlotu, obserwacja naszej gwiazdki sprawiła mi ogromną przyjemność. Mało, ale cieszy.

Plamki wyglądają tak:

 

latest.jpg

 

 

Zdjęcie oczywiście z SOHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj do południa w Tczewie chmury były na tyle cienkie że pokusiło mnie i co nie co ustrzeliłem. Jako że to mój debiut powiedzcie czy obróbka nie poszła za daleko. Do fotki użyłem folii ND5 i GIMPa a za statyw posłużyła ręka. Dla porównania dałem też oryginał.

P1026479 GIMP.jpg

P1026479.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo ładnie przedstawiona ewolucja grupy plam 1040- trzeba oglądać od dołu strony do góry.

http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/data_query_search_url?Session=web&Resolution=2&Display=Images&NumImg=30&Types=instrument=MDI:obs_type=Continuum

 

 

Dennis-Simmons1_strip2.jpg

 

Trzeba je koniecznie zobaczyć w wizualu. :D Jutro ma być pogoda :helo:

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plam jest troszkę więcej niż widać na zdjęciach. Przynajmniej na chwilę obecną. Może z czasem rozwiną się tak, że SOHO je uchwyci. Dobrze to widać przy odpowiedniej regulacji pierścieniem filtra w pestce. Oczywiście można je zaliczyć do tej samej grupy - 1040.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.