Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

widziałem dzisiaj plamy na zachodzącym słońcu! przez lornetkę 8x30. oczywiście bez żadnych filtrów, czysta natura :)

chyba była niezła przejrzystość bo nawet na horyzoncie słońce było pomarańczowo-żółte a nie czerwone jak to często bywa, i tylko odrobine pofalowane na samym dole. plamy wydawały się trochę większe niż na zdjęciach w tym wątku i najlepiej widoczne przez zmrużone oczy. to pewnie znaczy że widziałem je razem z otoczkami, dlatego większe (?).

 

a w ogóle to wcale nie zamierzałem szukać plam, to było w trakcie oczekiwania na merkurego. jak widać czasem warto przyjść wcześniej żeby zasłużyć na nieoczekiwany bonus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, poza grupą tych 2 co widzimy od kilku dni - widać kolejną plamę na razie dość blisko tarczy. Na zdjęciu znajdziecie ją na prawo i w górę w stosunku do tych 2 (sorry za parszywą jakość, ale nie mam jeszcze czym focić, więc przytknąłem cyfraka do okularu telepu...)

 

post-8771-126976374817_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładne fotki...rano też oglądałem Słoce przez Kronosa 26x70, nareszcie jakieś ładne plamy.

A tak przy okazji, mam pytanie do znawców tematu...ile powinna wynosić liczba Wolfa przy takiej konfiguracji plam jak dzisiaj? Dla przypomnienia: W = k(10g + f)

Ile wynosi wartość "g" i "f" ? Czy dobrze rozumiem, że mieliśmy dzisiaj dwie grupy plam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładne fotki...rano też oglądałem Słoce przez Kronosa 26x70, nareszcie jakieś ładne plamy.

Ogladacie Słońce przez lornetki, lunety i teleskopy ... no co Wy ... ja od 2 dni Naszą Gwiazdę Dzienną obserwuję gołym okiem + ND5 :lol:

A teraz poważniej. Przez sprzęt też obserwuję, bo zliczam plamy i wyznaczam ich współrzędne.

Co do obserwacji gołym okiem + filtr, to ta plama znajdująca się obecnie blisko środka tarczy jest tak wielka, że WIDAĆ JĄ JAKO TROCHĘ WYDŁUŻONĄ KROPKĘ :yahoo:

A tak przy okazji, mam pytanie do znawców tematu...ile powinna wynosić liczba Wolfa przy takiej konfiguracji plam jak dzisiaj? Dla przypomnienia: W = k(10g + f)

Ile wynosi wartość "g" i "f" ? Czy dobrze rozumiem, że mieliśmy dzisiaj dwie grupy plam ?

Współczynnik "k" przyjmij "1", czyli możesz go pominąć, "g" to ilość grup plam (tak, dobrze rozumiesz, przez ostatnie 2 dni mieliśmy 2 grupy plam), a wartośc "f" to ilość wszystkich plam, czyli W=10*2(grupy plam) + tyle plam w obu grupach, ile naliczyłeś podczas obserwacji Słoneczka.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w ostatniej chwili przed tranzytem dachu sąsiada na tle Słońca udało mi się zrobić fotkę :banan:

dla porównania jest też fotka z niedzieli

 

plamki280310.jpg plamki300310.jpg

 

plamki ostro ewoluują

fotki zrobione MTO z ND5 oraz SPC900NC

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O tak, to co wczoraj widziałem to było coś niesamowitego!

Załączona przez Pawlika fotka nie oddaje potęgi tej protuberancji. Mnóstwo kłaków w strukturze robi wrażenie astronom.gif

 

 

A co powiecie o wczorajszym CME ?

Zerknijcie na zdjęcia / animacje z LASCO C2 , LASCO C3 no i z EIT 304

z 2010-04-13

 

http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/data_query

 

20100413_1319_eit304_512.jpg 20100413_1254_c2_512.jpg 20100413_1518_c3_512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj plam nie stwierdzono że tak powiem, ale fajne fotki i tak wyszły. Przy tych z reduktorem ogniskowej wyszły jakieś pyłki i niestety flata zrobić się nie dało takiego żeby były widoczne nie licząc Słońca ;) Przy barlowie 2x już poszło bez problemu.

 

Z reduktorem ogniskowej, ~~f/2,75, filtr zielony RGB, składak z dwóch ujęć; różne poziomy waveletów:

green0.jpg

green0-x.jpg

 

green1.jpg

green1-x.jpg

 

green2.jpg

green2-x.jpg

 

Barlow 2x, filtr zielony RGB:

sun2.jpg

sun2-x.jpg

 

sun1.jpg

sun1-x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

To jest Słonko z zeszłego weekendu, spod słowackiego nieba(a dokładnie z Roztok).

Sprzęt: refraktor SW 102/1000 z założonym filtrem Coronado + Canon 500d

Plamek niestety nie było ale protuberancje cudo :) . Pojedyncza klatka, zero obróbki.

Słońce.jpg

 

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słonko. Totalna partyzantka, tubka bez prowadzenia, ostrość i ustawienia na "mniej więcej" - spieszyłem się przed zachodem Słońca.

Materiału było ok.17 sekund. 1040 klatek z czego zestakowałem 607. Kamerka Lumenera LU070M ma potencjał ;)

Zebrane z K3CCDtools 3, zestakowane w Avistacku.

To moja pierwsza próba, kompletnie bez doświadczenia w ustawieniach i obróbce. Jak opanuje sprzęt to nie wiem co będzie...

 

Tuba: Lunt LS60Ha double stack

Detektor: Lumenera LU070M

 

Przepraszam za ciężar fotki, nie mam czym zmniejszyć rozmiaru.

 

pablitosun26042010.th.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.