Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Jako dzieciak obserwowałem i szkicowałem plamy. Fajnie po latach znów się w to pobawić, tym razem cyfrowo.

Moje pierwsze zdjęcie Słońca, wykonane niecałą godzinę temu.

Pozdrawiam.

 

IMG_5214a copy.jpg

 

edit:

Spróbowałem jeszcze "zestackować" kilka zdjęć, taką techniką ręcznego uśredniania warstw.

Efekt jest prawdopodobnie bardziej zbliżony do rzeczywistości, bo częściowo eliminuje się wpływ turbulencji powietrza.

 

IMG_5219a.jpg

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wyszedłem se po obiadku aby się nieco przewietrzyć, patrzę a tu Słońce sobie całkiem wiosennie przygrzewa. Wyciągnąłem sprzęt (obserwacyjny) i postanowiłem mu się przyjrzeć bliżej.

Skorzystałem podwójnie: ustrzeliłem plamkę na tarczy Słońca i stwierdziłem ostatecznie że czas wziąć się za likwidowanie plamek na optyce. :rolleyes:

DSC01419 A_filtered.jpg

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na słoneczku doszło do kolejnego wybuchu i wyrzucenia materii w przestrzeń.

 

http://soho.esac.esa.int/data/LATEST/current_c2.gif

 

edit.

zamiast obrazka dołączonego wrzuciłem link, żeby komuś łącza nie zmulić, bo .gif troszkę waży :)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Plamy obserwowane metodą projekcji [sŁOŃCE --> LUNETA --> ŚCIANA]. :D

Widzę,że jeszcze nie zainwestowałeś w folię Baadera, a naprawdę warto. Obraz przez filtr będzie zdecydowanie lepszy.

Metodę projekcji możesz doraźnie ulepszyć stosując zacieniony ekran projekcyjny [poprawa kontrastu]. Do głowicy statywu, na którym sadzasz lunetę, mocujesz 2 listewki, a do nich [za lunetą] spore pudełko po butach , z parocentymetrowym otworem w przedniej ściance na wiązkę światła z okularu lunety. Na tylnej ściance pudełka od środka przyklejasz biały ekran z papieru. Na upartego wnętrze pudła można pomalować na czarno, ale to już trochę dużo roboty w stosunku do efektów.

Tą metodę możesz też skutecznie użyć do fotografii co większych plam, jeśli nie masz aparatu foto, dającego się bezpośrednio pożenić z Twoją lunetą. W ten sposób popełniłem swego czasu zdjęcie tranzytu Wenus -był to dla mnie jedyny sposób, bo do dyspozycji miałem wtedy tylko małpkę na klisze. "Rzucałem" z małego Dobsona do podpartego obok dużego pudła ze sklepu.

Pozdrawiam

-J.

P.S.1. Pamiętaj o chłodzeniu co minutę

P.S.2. Gdzieś miałem szkic, a jak nie, to spróbuję zrobić zdjęcie mojej oprawy do Baadera na lornetkę. Patent jest b. bezpieczny, wykorzystuje kawałek plastikowego kubka czy butelki. W wyciętym częściowo dnie siedzi filtr, natomiast po bokach takiej cylindrycznej oprawy wycięte są 2 szczeliny, w które wchodzi pętla z okrągłej tekstylnej gumy. Zaciska się ona na tubie stanowiąc pewną i bezpieczną blokadę. Wykorzystuję tu fakt,że w dużych lornetach [a zapewne w Twojej lunetce 90mm też] tubusy za obiektywem mają kształt stożka. Na cylindrze też z resztą będzie mocno siedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś stronka, gdzie są prezentowane "na zywo" aktualne zjawiska na powierzchni słoneczka?

Czasem się zastanawiam, czy nie widzę nic interesującego bo tego nie ma czy jest, ale coś nie gra z obserwacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś stronka, gdzie są prezentowane "na zywo" aktualne zjawiska na powierzchni słoneczka?

Czasem się zastanawiam, czy nie widzę nic interesującego bo tego nie ma czy jest, ale coś nie gra z obserwacja :)

No pewnie, cały czas Słońce obserwuje SOHO i część zdjęć, które są w tym wątku pochodzą właśnie z tej strony. Jak chcesz animacje, to MPEG albo GIF.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie, obserwuję teraz Słońce, ale widzę coś dziwnego. W prawym górnym rogu Słońca obserwuję jaśniejszą plamę od Słońca. Prawie przy brzegu. Co to jest? Dobrze widać tą plamę, czy co to tam jest poprzez rzutowanie równie dobrze jak przez folię Baadera ND5.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie, obserwuję teraz Słońce, ale widzę coś dziwnego. W prawym górnym rogu Słońca obserwuję jaśniejszą plamę od Słońca. Prawie przy brzegu. Co to jest? Dobrze widać tą plamę, czy co to tam jest poprzez rzutowanie równie dobrze jak przez folię Baadera ND5.

 

To pochodnie fotosferyczne, możliwe że pojawi się gdzieś w pobliżu jakaś plama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2010-03-25 13:10

Po wczorajszym pierwszym Księżycu z mojego Equinoxa dzisiaj wrzucam Słoneczko.

Całość na 900mm, a detal z barlowem 2x i crop 1:1

Ciekawa grupa plam się zrobiła, pieknie się prezentuje.

 

Pozdrawiam

 

IMG_5527a.jpg

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.