Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w Krakowie piękna pogoda a z wieczora dodatkowo było bardzo przejrzyste powietrze - Tatry były widoczne bardzo wyraźnie. Kometę obserwowałem najpierw około 18:00 z Obserwatorium Astronomicznego UJ, gołym okiem było tam widać w okolicy komety gwiazdy do około 6.0 mag i kometa była widoczna bez problemu gołym okiem.

Przed chwilą (~23:45) oglądałem kometę z okolic Miasteczka Studenckiego AGH. Pomimo, że niebo jest tu bardziej zanieczyszczone światłem, kometę nadal było dość wyraźnie widać (metodą zerkania oczywiście) gołym okiem.

Kometę porównywałem z 5 gwiazdami: alfa Per, delta Per, gamma Per, 41 Per i tau Per. Wszystkie oceny dały jasności w przedziale 2.9-3.1 mag ze średnią równą 3.0 mag... Jest już potężna - jej rozmiary oceniłem na około 45'x60'.

 

Jeśli w weekend będzie pogoda, to uda mi sie może ją zaobserwować pierwszy raz od dłuższego czasu na naprawdę ciemnym niebie...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zdziwiłem się jak dobrze kometa jest wciąż widoczna. Mam wrażenie, że w ogóle nie osłabła w czasie ostatnich 2 tygodni. W czystym powietrzu wystarczyło koło drogi przesłonić lampy sodowe i od razu wyskakiwała, i to bez żadego zerkania :blink: Centralnie bez żadnej adaptacji! Nie zdziwię się jak za 2 miesiące wciąż będziemy pisali o tej komecie w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziwię się jak za 2 miesiące wciąż będziemy pisali o tej komecie w tym wątku.

 

Myślę, że powinna być właśnie widoczna mniej więcej do początku lutego - później będzie miała zbyt małą jasność powierzchniową, przynajmniej jeśli chodzi o zewnętrzną część otoczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zdziwiłem się jak dobrze kometa jest wciąż widoczna. Mam wrażenie, że w ogóle nie osłabła w czasie ostatnich 2 tygodni. W czystym powietrzu wystarczyło koło drogi przesłonić lampy sodowe i od razu wyskakiwała, i to bez żadego zerkania :blink: Centralnie bez żadnej adaptacji! Nie zdziwię się jak za 2 miesiące wciąż będziemy pisali o tej komecie w tym wątku.

 

Także to wczoraj zauważyłem. Kometa jest oczywiście większa ale widoczna bez żadnych problemów.

Jakby tak jeszcze raz wybuchła... byłby idealny prezent na gwiazdke :Boink: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny już raz wykorzystaliśmy dobrą pogodę i pojechaliśmy w pole. Tam kometę widać w całej krasie, w takich gabarytach jak na fotce, a jej stale powiększajaca się otoczka ma dzisiaj rozmiary 50x62 minuty kątowe. Gołym okiem widoczna bardzo dobrze, utrzymuje nadal jasność 3,0 magnitudo. Na kolejnym zestawieniu fotek widać jej dalszy rozrost. Druga fotka to 3x300sek. ISO800, Sonnar 300/4 (5,6)

 

Gratuluje Leszku twojej wytrwałości w obserwacjach i utrwalaniu rozwoju sytuacji. Pięknie przedstawiasz rozrost komety. Przyznam ,że to samo było i moim celelm ( dokumentacja foto) ale ... pogoda była przeciwko mnie w listopadzie i miałbym dziurę w "grafie" . Oby Ci pogoda dopisywała samego końca bo z chęcią zobaczę kiedyś całość zestawienia fotograficznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wczoraj skuszeni pięknym niebem, pojechaliśmy z kolegą na astro-polowanie, na nasze stałe i sprawdzone stanowisko obserwacyjne (Rychwałd k/Żywca)

Głównym trofeum miała być oczywiście H/17P.

I była!

Co za widok!

Po założeniu 2" okularu 40 mm do mojej Synty, dosłownie zwaliło mnie z nóg. Takiego czegoś jeszcze nie widziałem! Dokładnie taka jak na ostatnim zdjęciu Lemarca, tylko że oglądana "na żywca".

Trzeba przyznać, że warunki obserwacyjne były u nas wczoraj wspaniałe: temp -1C, przeźroczystość bliska ideału, czarne niebo. Tylko seeing kiepski - Mars "pływał".

Ale i tak widoki super!

Napatrzyliśmy się na pięknego "motyla" M42 po pachy. Potem jeszcze Hi-Ha, Andzia, M81-82 i inne. W sumie obserwowaliśmy 2 godz. przez moją Syntę (200/1200) i SW90MAK Piotra.

Było lux, a dzisiaj leje.

Hej!

GB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zdziwiłem się jak dobrze kometa jest wciąż widoczna. Mam wrażenie, że w ogóle nie osłabła w czasie ostatnich 2 tygodni. W czystym powietrzu wystarczyło koło drogi przesłonić lampy sodowe i od razu wyskakiwała, i to bez żadego zerkania :blink: Centralnie bez żadnej adaptacji! Nie zdziwię się jak za 2 miesiące wciąż będziemy pisali o tej komecie w tym wątku.

 

Nooo, do tego czasu to juz zajmie pol gwiazdozbioru, a za kilkadziesiat lat gdzie sie nie spojrzy to bedzie Holmes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że obserwując kometę od początku pojaśnienia, po pierwszych kilku dniach w miarę stałej jasności, przez kolejnych kilkanaście dni wydawało się, że jej jasność dosyć wyraźnie słabnie. Wiadomo, że głównym powodem coraz gorszej widoczności była coraz mniejsza jasność powierzchniowa związana z "rozwojem" otoczki. Ale jednak słabła.

 

I gdy obserwując kometę z miasta bez użycia instrumentów już zacząłem tracić ją z oczu nastąpiło jakby zatrzymanie tego procesu spadku jasności, mimo wciąż wzrastającej otoczki. Miałem nawet wrażenie jakby nieco pojaśniała, ale myślałem, że było to związane z lepszymi warunkami, brakiem Księżyca i lepszą przejrzystością powietrza.

 

Niestety wczoraj jej nie widziałem (pochmurno) i z niecierpliwością czekam na kolejną obserwcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastąpiło jakby zatrzymanie tego procesu spadku jasności, mimo wciąż wzrastającej otoczki. Miałem nawet wrażenie jakby nieco pojaśniała

 

W pełni zgadzam się z tymi spostrzeżeniami - odniosłem takie samo wrażenie.

Myślałem że to tylko mnie tak się zdaje, albo że jest to wynik gorszych warunków obserwacyjnych (Księżyc). Dlatego mocno się zdziwiłem obserwując ją przedwczoraj - była dużo jaśniejsza i wyraźniejsza. Może znów w nią coś walnęło?

pozdrowienia

GB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z obserwacji naszej ślicznotki. Gołym okiem wyraźnie widoczna. Większa i jaśniejsza niż Hichotki. Wyraźnie widac, że jest owalna, wydłużona. W teleskopie 200/1200 + 32mm prazentuje się znacznie gorzej niż przed 3 tygodniami. Jasnośc wyrażnie spadła. Nie widac centralnej plamki. Nie widziałem ogona. Zuaważyłem 2 rózniące się jasnością obszary. Zewnętrzny wyraźnie ciemniejszy. Od strony słonecznej dokładnie widac, gdzie konczy się jedna strefa a zaczyna druga. Od strony przciwsłoneczej obydwa obszary zlewają się w wydłużony ogon. W miejscu, gdzie powinna by głowa nie zauważyłem żadnej zamiany jasności.

Niebo ciemne, seeing 5/5, około 0C lekka mgła.

 

dobrej zabawy

 

ps. najlepiej wyglądała w szukaczu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem się o 4:15, żeby sprawdzić niebo i akurat trafiłem na dużą dziurę w chmurach, dzięki której mogłem ponownie zaobserwować kometę 17P (a przy okazji też 8P).

Niebo w tej dziurze było bardzo przejrzyste - gołym okiem było widać w okolicy komety gwiazdy do 6.5 mag. Podczas obserwacji gołym okiem kometa była bardzo wyraźnie widoczna jako wielki eliptyczny obiekt o jasności 3.1 mag i wymiarach 50'x70'. Gołym okiem dostrzegalna była również struktura komety, tzn. jasny podłużny "warkoczopodobny" obszar otoczony przez słabszą eliptyczną otoczkę.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic w nią nie walnęło, poczytaj wcześniejsze posty. Przed chwilą chmury ustąpiły i w warunkach jakie mam obserwując z okna, swierdzam że tak różowo nie jest. Kometę ledwo wypatrzylem zerkaniem i miałem trudności z ocena jasności golym okiem i cóż, jest chyba słabsza niż 3 mag. Wyraźnie spadło DC, widać tylko najjaśniejszą część centralną, przez co otoczka nie jest owalna, tylko wydłużona i cieńsza. W tej sytuacji sensowne oceny da się zrobić tylko w warunkach polowych, tym bardziej że wielkość otoczki zmusza do obserwacji golym okiem. Sadzę że trzeba sie powoli przyzwyczajać do kresu tego spektaklu jaki nam zaserwowala. Myślę że do końca grudnia da się jeszcze utrwalać fotograficznie przez mały sprzęt amatorski.

 

Ps. Na fotce satelitarnej zachmurzenia z godziny w ktorej obserwowałem widać nad Lublinem cienki cirrus, ktorego obecności nie zauważyłem wokół gwiazd, ale mógł tam już być i osłabić kometę.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem z pracy spojrzałem w niebo - heh, jak to przy chłodzie, seeing był taki, że z oświetlonego miasta dawało się dostrzec Mleczną Drogę!

Po powrocie do domu, około 21, chwyciłem SkyMastera i niestety, w blasku ulicznej rtęciówki przyjrzałem się Holmesowi. Wygląda bardzo ładnie, chociaż już nie ma tak dobrze wyodrębnionego jądra. Środek wyraźnie jaśniejszy, wokół jaśniejszej części centralnej bardziej rozmyta otoczka. średnica widocznej otoczki - jakieś połowę pola widzenia lornetki, czyli około 2 stopni.

Jest zimno, mad Kanałem +5 stopni odbiera się ze względu na wilgotnośc jako -5 stopni, jeszcze dochodzi wiatr, na szczęście podwórko było przed wiatrem osłonięte.

 

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów!

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MrSunders

Hello!

Dzień dobry!

 

The Comet 17P/Holmes is very beautiful, interesting and dynamically changing object.

I've got an idea to create detailed comet animation. As one astronomer can't capture photos continuously I asked all astronomers to take part in this project by submitting their photos of the Comet.

I've created site for this project: http://cosmosmotion.110mb.com/en.

 

Here you can see current animation state:

Comet41TS.gif

It's made of 41 frame from various authors all over the world.

Now I'm aligning another 60 frames and update site soon.

 

I just start learning polish and my knowledge is not enough for speak freely yet, sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też ostatnio wydawała się dużo słabsza. Miesiąc temu wspaniale kontrastowała z czernią nieba i lepiej prezentowała się w lornetce niż w teleskopie. Niedawno spojrzałem na nią z braku czasu tylko przez lornetkę i odniosłem niepodważalne wrażenie że jej jasność zmalała i to dużo. Ledwo ją w tej lornetce widać (ale jest jeszcze wyraźnie rozpoznawalna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MrSunders

Hello!

Dzień dobry!

 

I'm very pleased that my project is interesting for you.

Bardzo mi miło, że mój projekt jest ciekawe dla was.

 

I've updated animation. Now it's made of 44 photos from 33 authors:

Zrobił nową animacja komety 17P/Holmes ruch. Teraz w niej 44 zdjęcia 33 autorów:

TSLS-web.gif

http://cosmosmotion.110mb.com/en/

 

I wonder how it could look with real background from original frames... Did you try this way?

Thank you for an interesting idea.

I've made the animation version with images real background:

OSS-web.gif

Large version 1000x602 1.5 MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.