Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do pokazania komety swoim znajomym

Ciekawym czy na kółkach PTMA ktoś zorganizował dzieciakom podglądania kometki. Warto, oj warto.

To bardzo spektakularny obiekt teraz, taki wyciskacz nowych fanatyków

 

Próbowałem, próbowałem. Efekt taki sobie.... (to ta tam mgiełka? i po to nas tu na mróz ciągnąłeś?)

A dziecka? 1-no na 150000 i to po dłuuuuugich namowach. Ale i tak nie tracę nadziei.

Patrzyłem przed momentem (korzystając z dziur w chmurach, bo pogoda b. marna) na 17P/H i jestem b. zaskoczony spadkiem jej jasności. To nie ten sam obiekt co kilka dni temu. Wypatrzenie jądra to już daleka melodia o teilu nie wspominając. Patrzyłem przez okular SW 8-24 w najmniejszym powiększeniu, ale najlepiej wyglądała w lornetce 10x60.

pozdowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem niebo rozpogodziło się na kilkadziesiąt minut i moglem ponownie przyjrzeć się komecie 17P/Holmes. Kometa wyglądała podobnie jak przedwczoraj, z ty że wszystkie jej rozmiary uległy nieznacznemu powiększeniu.

Jej jasność oceniłem dziś gołym okiem na 2.8 mag przy średnicy około 30'. W teleskopie mogłem wyznaczyć romiary znacznie dokładniej dzięki gwiazdom znajdującym się wewnątrz komy. W teleskopie nadal dostrzegalne było bardzo słabe już gwiazdopodobne jądro - jego jasność była raczej mniejsza od 13 mag. "Chmurka" w kącie pozycyjnym 215 stopni wydała mi się dziś nieco dłuższa niż poprzednio - jej rozmiary oszacowałem na 4'x9'. Brzeg komy był od północnej strony nadal dość wyraźnie zarysowany i znajdował się jakieś 10' od jądra. W kiedunkach W i E od jądra otoczka rozciągała się do odleglości około 13', natomiast w kiedunku południowym - odsłoneczym - aż na 20'. Tak więc rozmiary komety oceniłem dzisiejszego wieczora na 26'x30'.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie dziurę w chmurach. Kometa jeszcze bardziej osłabła, ale coś innego zwróciło moją uwagę.

Jądro świeciło jak latarnia! Punkt znajdował się właśnie tam, gdzie powinno być jądro. Jeśli to nie przypadkowa gwiazda, to możemy się spodziewać następnych ciekawych zjawisk.

 

//Eee właśnie sprawdziłem. To tylko gwiazda (HP16394) o jasności 7,35 mag.... No trudno. Ale kometa i tak jest bardzo piękna!

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem dosłownie 1 min na podziwianie komety i to gołym okiem , bo chwile później tylko śnieg.

Szkoda tylko że akurat miałem tylko nie uzbrojone oko.

Wystawiłem później teleskop ale już żadna dziura w chmurach nie pojawiła :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moi znajomi - szare ludki nie mogą uwierzyć kiedy pokazuje im na niebie kometę...dla niektórych jest to pierwsza w życiu wiec staja na chwile i sie przygladaja...pozniej pada szereg pytan i... tak jjuz mam w kolejce do obserwacji naście osób :helo: ...jak widac kometka niechybnie zaraża ludzi astronomia :D

Edytowane przez maxwell61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo się przeciera więc jest szansa, że dzisiaj znowu będzie można rzucić okiem na kometę.

Tak, to prawda...przed chwilą obserwowałem ją z balkonu w Kronosie 26x70, ale ładniej wyglądała w lornetce przy pow. 10x. Ostatni raz oglądałem ją prawie 2 tygodnie temu. Od tego czasu trochę się powiększyła, ale też straciła na jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda...przed chwilą obserwowałem ją z balkonu w Kronosie 26x70, ale ładniej wyglądała w lornetce przy pow. 10x. Ostatni raz oglądałem ją prawie 2 tygodnie temu. Od tego czasu trochę się powiększyła, ale też straciła na jasności.

Ja się zastanwiam czy wystawić sprzęt czy nie, nie chce żeby znów po podłączeniu wszystkiego przyszły chmurwy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zastanawiałem i wylazłem na ogród... Udało mi się zrobić 7x120s i przyszła taka mgła że z trudem trafiłem do drzwi... :szczerbaty:

Szczęściarz... Ja wystawiłem sprzęt i nagle mi przyszła mgła :angry: Zrobiem tylko krtóki test na

Marsie i sie zwinąłem. ehhh cholerna pogoda

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pięciu dobach przejaśniło się trochę, wiec znów widziałem kometę i zrobilem fotki dociskając Sonnara 300 rękami do okna. Średnicę otoczki ocenilem na pół stopnia, jasnośc ok. 3,5 mag. i mimo że jest nieco rozciagnięta, to w warunkach miejskich tego nie widać. W bino 25x100 krawędź odsłoneczna otoczki jest nadal widoczna jako ostry zarys, zgęszczenie centralne ma kształt podłużny. Nie jestem pewny ale chyba widziałem jądro odseparowane od tego zgęszczenia jako slabiutka plamkę która wyszła bez trudu na fotce, widać ja na surówkach naświetlanych tylko 2,5 sek. Prametry zdjęcia: Sonnar 300/4, ISO 1600, 8X2,5 sek. balans koloru i levelsy. Daje jeszcze pojedyńczą fotkę(levelsy) pokazujacą zgrubnie jak wyglądała w SkyMasterze 25x100. W polu napewno dużo lepiej.

17p_holmes_16_11_2007a_filtered.JPG

IMG_0537ab.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety nie widać już gołm okiem na miejskim niebie. W lornetce ciągle jest pięknym i naprawdę duuuzym obiektem.

 

 

Pozdrawiam.

 

No właśnie szukałem nie mogłem znajść, ale przy sobie w ogule sprzętu nie miałem, jedynie co mnie cieszy to to że pogoda się powoli robi, szkoda zresztą że się robi coraz słabsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa "rozlała się" na dużym obszarze, jej jasność powierzchniowa znacznie spadła i przez to wydaje nam się słaba, mimo że od maksimum jasności jej blask osłabł zaledwie o 1-1,5 mag.

 

Kometa Holmesa jest doskonałym przykładem jak wpływa wielkość otoczki (i jasność powierzchniowa) na postrzeganie komety. Tuż po wybuchu, gdy była - patrząc gołym okiem - obiektem gwiazdopodobnym ocena jasności nie sprawiała problemu. Teraz, gdy otoczka jest bardzo duża ocena jest już kłopotliwa, a z miasta w zasadzie nie powinna być wykonywana, szczególnie gdy ktoś ma jasne tło nieba i małe doświadczenie.

 

Piszę o tym, gdyż Hans zwrócił mi uwagę, że w kalendarzu przy komecie wciąż jest jasność 3 mag. Akurat dzisiaj, jeszcze przed otrzymaniem wiadomości Hansa zmieniłem na 4 mag., a ociągałem się ze zmianą własnie ze względów, które opisałem.

 

http://www.aerith.net/comet/catalog/0017P/2007.html

 

post-2346-1195382631_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie posty (a także niepogoda) skłoniły mnie do wykonania poniższego wykresu:

 

 

840_18_11_07_4_19_50.jpg

 

 

Na wykresie tym zgromadziłem 91 obserwacji wykonanych przez 8 obserwatorów ze stron http://cfa-www.harvard.edu/iau/icq/CometMags.html i http://shopplaza.nl/astro/cometobs/17POBS.HTM oraz 14 obserwacji wykonanych przeze mnie. Wszystkie te obserwacje wykonane były gołym okiem.

Na wykresie na osi "x" podany jest czas, który upłynął od godziny 0:00 UT 24 października 2007 roku. Za moment maksimum jasności przyjąłem godzinę 0:00 UT 29 paździerika 2007 roku - mniej więcej od tego momentu pojawia się na wykresie jasności tendencja spadkowa. Z dopasowania tego wychodzi tempo spadku jasności komety równe 0.03 mag/dobę, co przekłada się na spadek jasności nie większy niż 0.6 mag od momentu maksimum...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.