Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

nagrałem dzisiaj tylko 9 avików bo cirrusy coraz bardziej przeszkadzały ale udało mi się zrobić animację tranzytu Ganimedesa

 

jupek11092010.gif

 

jakość poszczególnych klatek bardzo różna ze względu na różnice w jasności obrazu na matrycy

 

pozdrawiam

 

EDIT

podmieniłem animację na wersję bardziej strawną ;)

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już wcześniej pisałem to z obróbką jestem na bakier :rolleyes:

fotki robione przez cienkie cirrusy. Widoczne były tylko najjaśniejsze gwiazdy

filmiki automatycznie zestackowane w Registax. Mocno podciągnięte wavelety w celu wydobycia szczegółów i delikatnie tylko zmieniona krzywa gamma bo kontrast był bardzo mały, a przy większym podciągnięciu pojawiały się artefakty

 

Ganimedes jest dość dużym księżycem i może stąd tak ciemny cień?

w wizualu w każdym razie był bardzo wyraźny

 

szkoda, że nie udało mi się zrobić więcej fotek bo Ganimedes już był bardzo blisko tarczy Jowisza ale chmury przeszkodziły :swear:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spodobało mi się robienie animacji :D

fotki robione między 1:24 a 3:40, razem 20 szt.

seeing w tym czasie bardzo dobry i taki utrzymywał się przez całą sesję, a wygoniła mnie dopiero mgła

MAK 127, Vixen 2x, SPC880NC, UV/IR Cut

aviki po około 600-750 klatek, resize 150%

 

Jowisz12092010.gif

 

pojedyncza fotka, zestackowane 1100 klatek

 

Jup_12_09_2010_0228v1d.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki były dość dobre, choć mgła powoli się podnosiła (choć przynajmniej nie było wiatru). Poniżej zestaw fotek z nocki. Widać burze/owale i rozłamy w północnym pasie.

 

f/20, Rotacja Jowisza w RGB i IR-RGB 11.09 - 12.09:

f20-set.jpg

 

* Mapa 1

 

* Mapa 2

 

 

f/20, IR-RGB Drizzle 150%:

drizzle-irrgb.jpg

 

 

Animacje:

* Animacja - kolor f/20

* Animacja - kolor f/20 Drizzle 150%

* Animacja - IR Pro Planet 742 f/20

* Animacja - IR Pro Planet 742 f/20, Drizzle 150%

 

 

Aktywność w północnym pasie równikowym (NEB):

Od dłuższego czasu obserowane jest to zgrupowanie burze/owali, jak i "rozłamu" w pasie. Ponad dwa tygodnie temu Anthony złapał ten sam region. Patrząc na moje fotki widać jakby rozłam się powiększył, pasmo podczerwone pokazuje jakby połączenie pasma nad i pod NEB. Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna i może tam się jeszcze wiele wydarzyć. Południowy pas jak na razie nie wykazuje większej aktywności.

 

neb-rift-channels.jpg

 

neb-rift-ir.jpg

 

neb-rift-ir-drizzle.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

wczoraj potkwiłem trochę na balkonie... w sumie nie planowałem, ale testowałem nowy okularek i seeing zrobił na mnie pozytywne wrażenie... pomimo, że wszystko przez wysokie chmury... niestety przy avikowaniu okazało się, że cały materiał jest wyprany z kolorów (chmury).

 

Poniżej wybrany fotek:

 

CCDCap0011_x.jpg

 

a swoją drogą patrząc na fotki Zbyszka stwierdzam, że muszę posiedzieć nad kolimacją... ładny detal jak na taką aperturę i kamerkę ;) mimo różnicy w aperturze muszę przyznać, że robisz dokładniejsze fotki...

 

Kolegi Piotra nie komplementuję, bo to nie wnosi już nic nowego do wątku... O ile moim np. ograniczeniem jest sprzęt i umiejętności, to jego fotki zależą już chyba tylko od stanu atmosfery. Trzeba go tylko zdopingować by jechał na Barbados i pokazał Brytom gdzie raki zimują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a swoją drogą patrząc na fotki Zbyszka stwierdzam, że muszę posiedzieć nad kolimacją... ładny detal jak na taką aperturę i kamerkę ;) mimo różnicy w aperturze muszę przyznać, że robisz dokładniejsze fotki...

co do kolimacji to rzeczywiście mój Maczek ma ją znakomitą co widać na jasnych gwiazdach

... a względem fotek to zasługa rewelacyjnego seeingu w ostatnich dniach. Przez ponad 2 godziny nawet nie tknąłem pokrętła ostrości. Dzięki takiej stabilności atmosfery mogłem porządnie doświetlić matrycę z czasami ekspozycji po 1/5 sekundy. Przy tym czasie naświetlania miałem w sumie tylko 10-20 zepsutych klatek z 15 tys. :blink:

zwykle odrzucam około 30-40% klatek, a jak seeing jest słaby to nawet 70%

niestety też robiłem fotki przez jakąś mgiełkę więc kontrast i kolorki takie sobie. Przy próbach wyciągnięcia koloru pojawiały się brzydkie artefakty

wczoraj już seeing był wyraźnie słabszy co razem z kolegami stwierdziliśmy podczas obserwacji na Tąpadłach dlatego odpuściłem sobie fotografowanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dziękuję wszystkim za cenne uwagi, wychodzi z nich jednak że potrzebuję 2 rzeczy - motofokusa, albo choć mikrofokusera i teleskopu na montażu paralaktycznym. Z Dobsona ciężko uzyskać lepszy efekt niż mi się udało (choć i tak jestem zadowolony), ze względu na przelot planety przez pole widzenia i krótki czas w którym można zbierać materiał, w dodatku wymuszający większą ilość klatek/sekundę a więc pogarszającą jakość. Decydujące jest jednak idealne wstrzelenie się w ostrość i seeing. Wczoraj dobre pół godziny kombinowałem z ostrością i ustawieniami kamerki. Wreszcie miałem takie najlepsze jakie mi się udało. Zrobiłem kilka filmików... ale wczoraj co i rusz przechodziły niewidoczne gołym okiem cirruski. Były widoczne jednak w kamerce, w postaci lekkich pojaśnień i pociemnień obrazu planety, zacierających na moment szczegóły. W efekcie, mimo iż wydawało mi się, że ostrość jest idealna, to finalny obrazek taki idealny nie wyszedł. No ale coś niecoś tam widać :)

post-16177-075390500 1284500551_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszej nocy ponownie zmierzyłem się z Jowiszem ale niestety seeing był znacznie gorszy niż tydzień temu

dość powiedzieć, że podczas poprzedniej sesji fotograficznej podobnie wyglądały pojedyncze klatki jak dzisiaj stack 650 klatek :blink:

zamieszczam fotkę żebyście nie myśleli że smacznie spałem w bezchmurną noc :D

w wizualu widok był podobny ale momentami obraz się wyostrzał i było widać znacznie więcej detali

przy okazji równie nieudanie sfotografowałem Urana ale przynajmniej widać różnicę w obserwowanej wielkości obu planet. Uran w rzeczywistości jest też znacznie słabszy

 

Jowisz i Uran.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing był w miarę dobry, szczególnie nieco później. Tranzyt WCP, tranzyt i cień Io, do tego duża aktywność w północnym pasie (NEB), sporo "rozłamów" i owali.

 

SCT 8" przy f/10, IR-CH4-UV, DSI III Pro

34fbij9.jpg

Widać WCP oraz obok niego "Oval BA" oraz trzecią podobną burzę w północnym obszarze podbiegunowym (jasna kropka) Plus Io się świeci obok.

IR - RG-1000 (tzw. bliska podczerwień od 1000 nm)

CH4 - Pasmo metanu 889 nm o szerokości 10 nm

UV - ultrafiolet, Hoya-340

 

 

SCT 8" przy f/28, Drizzle 150%, DMK21, RGB i RRGB 23:27 | 23:15

drizzle_rgb2_2327.jpgdrizzle_rgb1_2315.jpg

drizzle_lrgb2_2327.jpgdrizzle_lrgb1_2315.jpg

 

 

SCT 8" przy f/20, DMK21, RGB i Ir-RGB 21:50

20jup_irgb_2150.jpg20jup_rgb_2150.jpg

 

 

SCT 8" przy f/28, DMK21, RGB i RRGB 23:14 | 23:34 | 01:09

28jup1_2114.jpg28jup_rgb1_2114.jpg

 

28jup2_2134.jpg28jup_rgb2_2134.jpg

 

28jup3_2309.jpg28jup_rgb3_2309.jpg

 

 

Zmiany w okolicy WCP. 07.09 (pierwsza) w porównaniu do 17.09 (druga)

* 07.09

* 17.09

* 17.09 Zwykła

 

* 17.09 Mapa całości

 

 

 

Animacje

* http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/jowisz-17-09-2010/anim-lrgb.gif

* http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/jowisz-17-09-2010/anim-rgb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszej nocy seeing był znacznie lepszy niż wczoraj jednak początek sesji był bardzo frustrujący. Nie mogłem ustawić ostrości i udało się to dopiero po godzinie :o

przeszkadzały też chmury przesuwające się w południowej części nieba powodując zmiany jasności obrazu. Co ciekawe pasmo chmur kończyło się tuż nad Jowiszem ... jakiś spisek? :unsure:

w ciągu 4 godzin zrobiłem zaledwie 21 avików. Zmarzłem przy tym niemiłosiernie :D

nie wyrównałem jasności fotek żeby uwidocznić wpływ chmurek na jakość zdjęć. Wyraźnie też widać jak zmieniał się seeing od słabego na początku poprzez całkiem niezły do znowu słabego pod koniec sesji

na końcu animacji widać jak WCP wyłania się zza brzegu tarczy ale Jowisz był coraz niżej i warunki pogarszały się z każdą minutą więc przerwałem fotografowanie

 

Jowisz190910.gif

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję.....Tak złapałem lenia. A ostatnie deszcze odstraszyły mnie od moich podmiejskich wypraw w pole. Dużo pomaga maska Bahtinowa choć często nawet w niej spajki się rozmywają i trudno wyostrzyć na perfekt. Też i nie ma za bardzo na czym, bo w polu widzenia trudno o jaśniejszą gwiazdkę. No ale trochę można zwłaszcza jak mak postoi z 1.5h na parapecie za oknem i się wychłodzi. :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ujęć z wczoraj. Miałem nie fotografować, ale jednak fotografowałem i seeing momentami był wręcz epicki (choć jeszcze nie Australijski). f/28 SCT 8", DMK21, RGB i RRGB na serię. 1300 klatek na kanał poza drugą serią mającą 4000 klatek na kanał. Castrator, Autostakkert, WinJUPOS:

 

21.09 21:45 UTC

f28-rrgb3.jpgf28-rgb3.jpg

 

21:48 UTC

Convolution

f28-rgb4.jpgf28-rrgb4.jpg

 

Wavelets:

f28-rgb4-wavl.jpgf28-rrgb4-wavl.jpg

 

21:56 UTC

f28-rgb5.jpgf28-rrgb5.jpg

 

22:04 UTC

f28-rgb6.jpgf28-rrgb6.jpg

 

 

 

No i dla rozrywki Jowisz z DSI III Pro, 100 klatek na kanał (0,5 sec dla R, 0,3 sec dla G,B):

dsi-rgb1.jpgdsi-rrgb1.jpg

 

dsi-rgb2.jpgdsi-rrgb2.jpg

 

 

Oraz 100 x 1 sekunda z Pro Planet 742 :)

dsi-ir.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki.:)

 

O wiele lepiej wyszlo to koledze Mario Weigand, mniej wiecej w tym samym czasie i przy naszym seeingu *Klick* No ale to tez C14...

 

Pozdr.,

Maciek

 

Edit: Dwa slowka moze na temat koloru. Odkad zaprzestalem uzywania IR-kanalu jako luminancji, zrobila sie obrobka koloru o wiele mniej stresujaca. Oczywiscie wszystko to jest kwestia gustu, ale IR nadaje Jowiszowi taka pomaranczowa barwe z ktorej nigdy nie bylem za bardzo zadowolony. Poza tym powoduje zanik pewnych szczegulow, daje za to inne...Teraz po skladaniu RGB kolorek wychodzi wlasciwie sam, trzeba tylko troche podjasnic. Na luminancje uzywam podostrzony kanal czerwony.

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-RGB także zmienia kolory tak jak IR-RGB. Fotka tego typu pokaże Jowisza inaczej niż RGB i można zawsze prezentować oba typy składania... tymczasem dzisiaj seeing perfekcyjny, co pozwoliło na złapanie Jowisza nawet przy f/44 :)

 

FireCapture f/34 (2.8x UO Klee Barlow) RGB i RRGB:

f34_rgb1.jpgf34_rrgb1.jpg

 

f34_rgb2.jpgf34_rrgb2.jpg

 

f34_rgb6.jpgf34_rrgb6.jpg

 

 

FireCapture f/44 (2.8x UO Klee Barlow + 1.5x GSO Barlow) RGB i RRGB:

f44_rgb3.jpgf44_rrgb3.jpg

 

f44_rgb4.jpgf44_rrgb4.jpg

 

f44_rgb5.jpgf44_rrgb5.jpg

 

Mapy

Mapa 1

Mapa 1b

 

Mapa 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-RGB także zmienia kolory tak jak IR-RGB. Fotka tego typu pokaże Jowisza inaczej niż RGB i można zawsze prezentować oba typy składania...

 

Oczywiscie ze tak, jednak wplyw IR na zmiane koloru (i detali) jest wielokrotnie wiekszy niz R. Ale jak juz pisalem to kwestia gustu. Najbardziej konsekwentne byloby RGB-RGB i sa ludzie ktorzy tak robia, mnie to jak do tej pory nie przekonalo...

A fotki sa swietne, korzystaj z warunkow. U mnie tak slabo, ze tylko spac isc.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.